News will be here
Poznaliśmy kolejne nominacje do Mies van der Rohe Award 2022

Pandemia sporo namieszała, nie oszczędzając przy tym cyklicznie powracających imprez i konkursów. Jury tradycyjnie przyznawanej co dwa lata European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award (w skrócie: Mies van der Rohe Award bądź EU Mies Award) także musiało wprowadzić sporo zmian w harmonogramie prac, by nikt nie poczuł się pokrzywdzony. Najbardziej prestiżowe wyróżnienie architektoniczne w Europie powoli wkracza w decydującą fazę, choć nie zdziwiłbym się, gdyby przy okazji pobito jakiś rekord, jeśli chodzi o długość procesu wyłaniania zwycięzcy.

Europejskie biennale architektoniczne to potyczka setek zespołów z najrozmaitszych zakątków kontynentu. Cieszy oczywiście fakt, że i polskie wizje regularnie goszczą w tym zacnym gronie. Pół roku temu zaprezentowano czterysta czterdzieści dziewięć nominowanych realizacji, które powstały między październikiem 2018 a październikiem 2020 roku. Wśród nich znalazło się aż dwadzieścia projektów z Polski – o szczegółach pisałem tutaj. Teraz przyszła natomiast pora na kolejną transzę nominacji – osiemdziesiąt pięć budynków wzniesionych między listopadem 2020 a kwietniem 2021.

Jeszcze więcej polskich projektów

Taki podział ma rzecz jasna na celu docenienie realizacji, które ze względu na przesunięcia w harmonogramie wpadłyby w lukę między kolejnymi edycjami konkursu. Wyjątkowo Mies van der Rohe Award 2022 obejmie więc nie dwa, lecz dwa i pół roku. O statuetkę inspirowaną słynnym barcelońskim pawilonem projektu patrona nagrody powalczą natomiast pięćset trzydzieści cztery realizacje. Która okaże się najpiękniejszym budynkiem Europy w ostatnich latach?

Wśród nowych nominacji nie zabrakło oczywiście kolejnych projektów z Polski. W sumie jest ich pięć – są to zarówno obiekty publiczne, modernizacje zabytków, jak i... dom jednorodzinny. Mowa o głośnym pawilonie edukacyjnym "Kamień" w Warszawie (proj. eM4.Pracownia Architektury.Brataniec), przedszkolu opolskiego stowarzyszenia Pro Liberis Silesiae (proj. PORT); modernizacjach Cukrowni Żnin (Bulak Projekt/Grupa Arche/Less is Core/MML Architekci/MIXD) i otwockiego Sanatorium Nowy Gurewicz (proj. Grupa 5 Architekci) oraz domu Origami House w Toruniu (proj. Medusa Group).

Origami House, Medusa Group, European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022
Origami House w Toruniu, proj. Medusa Group

Teraz do wytężonej pracy powraca jury konkursowe. Kolejne wieści na temat European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022 powinny do nas dotrzeć na początku przyszłego roku. W styczniu ujawniona zostanie shortlista z czterdziestoma pozycjami, w lutym poznamy natomiast finałową piątkę. Laureaci konkursu ogłoszeni zostaną w kwietniu 2022.

EU Mies Award 22
European Union Prize for Contemporary Architecture – Mies van der Rohe Award 2022
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here