TR Warszawa ogłosił przetarg – nowa siedziba coraz bliżej?

Plac Defilad już od dłuższego czasu jest placem budowy. Nowa siedziba Muzeum Sztuki Nowoczesnej, o której krętych ścieżkach do realizacji pisałem przed kilkoma laty, miała zostać oddana do użytku w grudniu 2022 roku. Wiadomo jednak, że na otwarcie poczekamy przynajmniej do przyszłego roku. Z projektem mocno związany jest także TR Warszawa, którego siedziba stanie tuż obok. Oba te budynki mają być wizytówkami Nowego Centrum. Wiele wskazuje na to, że niebawem rozpocznie się budowa drugiej z brył.

Pandemia, a teraz także wojna w Ukrainie oczywiście nie pozostają bez wpływu na inwestycje. Trudno jednak akurat na te aspekty zrzucać winę za tak mozolne prace nad pojawieniem się w sąsiedztwie Pałacu Kultury i Nauki dwóch wyczekiwanych gmachów. Projekty są ze sobą nierozerwalnie połączone od 2008 roku. To zresztą jeden z powodów tak długiego procesu realizacji nowej zabudowy na placu Defilad. Początkowo planowano w tym miejscu jedynie siedzibę MSN, a konkurs architektoniczny rozstrzygnięto już w 2006 roku. W 2008 władze miasta zdecydowały jednak, że w gmachu muzeum należałoby wygospodarować także miejsce na TR Warszawa...

TR Warszawa, Thomas Phifer and Partners
Nowa siedziba TR Warszawa na placu Defilad (widok od strony Parku Świętokrzyskiego), fot. Thomas Phifer and Partners

Oczywiście dalsze losy nowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru Rozmaitości są wszystkim doskonale znane. Po latach oczekiwania na dopracowanie projektu miasto zerwało kontrakt z wybranym w 2006 roku Christianem Kerezem. W końcu postanowiono podjąć zdecydowane działania – wybrać nową pracownię i stworzyć dwie osobne bryły. Budynki zaprojektowało nowojorskie studio Thomas Phifer and Partners we współpracy z pracownią APA Wojciechowski oraz Buro Happold.

Kiedy TR Warszawa zachwyci w realu?

Plac Defilad, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Teatr Rozmaitości, Thomas Phifer and Partners
Nowa organizacja placu Defilad z siedzibami Muzeum Sztuki Nowoczesnej (po lewej) i TR Warszawa (po prawej), fot. Thomas Phifer and Partners

Oba budynki są niezwykle spójne stylistycznie – nowoczesne i minimalistyczne, choć dobór wykończenia stawia je niejako w opozycji do siebie. Biel gmachu Muzeum kontrastować będzie a antracytową fasadą Teatru niczym yin i yang. Odrębne, choć połączone, wzajemnie oddziałujące na siebie i mające w sobie cząstkę drugiej z brył. Na papierze (i wizualizacjach) ta koncepcja zachwyca, przy okazji wyznaczając przyszłościowy kierunek rozwoju miasta. Budynki stoją niejako plecami do Pałacu Kultury, który wciąż jest tematem debat dotyczących radzieckiej spuścizny i jej wymazywania z polskiej przestrzeni.

Budowa naszej nowej siedziby z pewnością przyczyni się do kulturotwórczego rozwoju miasta. Budynek będzie jednym z najnowocześniejszych budynków teatralnych w tej części świata i jednym z nielicznych teatrów, który w ostatnich dekadach został zbudowany, jako samodzielny obiekt teatralny w Polsce.

– Anna Klammer, pełnomocniczka dyrektorki TR Warszawa ds. inwestycji na placu Defilad

Projekt nowej siedziby TR Warszawa został zatwierdzony już w 2020 roku. W tym samym czasie prezydent miasta udzielił też pozwolenia na budowę, które uprawomocniło się już w styczniu ubiegłego roku. Inwestycje budowlane to jednak przede wszystkim robota papierkowa, dlatego kolejny etap – ogłoszenie przetargu na generalnego wykonawcę robót budowlanych – rozpoczął się w kwietniu. Do końca miesiąca organizatorzy czekają na wnioski, a rozstrzygnięcia możemy się spodziewać w trzecim kwartale tego roku.

Warto jednak czekać

TR Warszawa, Thomas Phifer and Partners
Nowa siedziba TR Warszawa, fot. Thomas Phifer and Partners

Wynikiem tej niezwykle długotrwałej procedury będzie powstanie w centrum Warszawy jednego z najnowocześniejszych teatrów w Europie. W gmachu znajdzie się oczywiście przestronne foyer oraz dwie sale teatralne, których łączna powierzchnia wyniesie dwa i pół tysiąca metrów kwadratowych. Poza tym goście znajdą w budynku sale edukacyjne, dwa bary i restauracja. Z kolei artyści będą tam mogli skorzystać z sal prób czy studiów audio i wideo. W planach jest także ośrodek poszukiwań artystycznych oraz organizacja programów rezydencyjnych.

Budowa teatru TR Warszawa jest kolejną z wielu inwestycji publicznych, realizowanych w ramach projektu Nowe Centrum Warszawy. Jest to kolejny przykład inwestycji miasta w kulturę mimo niełatwych, także budżetowo, czasów.

– Aldona Machnowska-Góra, wiceprezydentka m.st. Warszawy

Szczegóły przetargu znajdziecie tutaj, dla najświeższych informacji dotyczących postępu prac warto natomiast śledzić stronę TR-u.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.