News will be here
OFF Piotrkowska wciąż ewoluuje

Kiedyś tkalnia i przędzalnia, dziś niezwykle popularne miejsce spotkań, odpoczynku i pracy. OFF Piotrkowska to przestrzeń łącząca stare i nowe, ale też zlokalizowany w centrum Łodzi kompleks na styku biznesu i kultury, który wieczorami zmienia się w tętniące życiem serce miasta.

Piotrkowska 138/140 to adres, który zna chyba każdy łodzianin. Zresztą, nawet przyjezdni właśnie tam kierują swoje kroki, gdy tylko mają ku temu okazję. W postindustrialnej scenerii niegdyś stanowiącej przędzalnię i tkalnię Franciszka Ramischa; następnie zaś teren łódzkich Zakładów Przemysłu Bawełnianego; od przeszło dekady rozwija się biznes o zupełnie innym charakterze. Należący do firmy OPG Property Professionals kwartał przy skrzyżowaniach ulicy Roosevelta z Piotrkowską i Sienkiewicza to dziś słynny na całą Polskę kompleks OFF Piotrkowska, który niebawem przejdzie kolejną metamorfozę.

OFF Piotrkowska się rozwija

Pasaż budynku Fern, którym przedostaniemy się na teren kompleksu od ul. Piotrkowskiej, fot. NOW Biuro Architektoniczne/OPG Property Professionals

Historia kompleksu sięga 2011 roku, kiedy to właściciele postanowili uporządkować ten pofabryczny teren. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Już trzy lata później OFF Piotrkowska trafiła bowiem na listę siedmiu nowych cudów Polski przygotowaną przez „National Geographic Traveler”. Inwestorzy od samego początku wychodzili z założenia, które mocno określiło dzisiejszy charakter tego miejsca. Kluczem była rewitalizacja, nie zaś banalne wyburzenie i zastąpienie historycznych budynków nowymi.

Kompleks we wzorcowy sposób łączy nowe i stare – mimo wielu współczesnych elementów niezmiennie czuć tam ducha Łodzi z najlepszych lat tego miasta. Projekt jednak rozwijany jest wieloaspektowo nie tylko pod kątem architektonicznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym. Dzięki temu znajdziemy tam zarówno przestrzeń dla biznesu, jak i sztuki. Wieczorami natomiast spędzimy czas w luźnej, pełnej wyjątkowych smaków i dobrej zabawy atmosferze.

Pomijając przestrzeń kulturalną, gdzie toczy się życie tego miejsca, w planach właścicieli było stworzenie aż trzech biurowców, które otulą kompleks. Dwa z nich (Sepia i Teal) od strony Roosevelta, jeden zaś od Piotrkowskiej. Dziś wiemy już jednak, że ten ostatni, Fern, zmieni swój charakter, stając się przestrzenią wielofunkcyjną. Jego realizację opóźniła pandemia, ale nie ma tego złego. Zmiany społeczne, jakie zaszły w trakcie lockdownów, uświadomiły bowiem inwestorom, że biura tracą w dzisiejszym świecie na znaczeniu.

Fern wyrośnie na nowe serce OFF-owego centrum?

Lokalizacja budynku Fern na planie OFF Piotrkowska Center, fot. NOW Biuro Architektoniczne/OPG Property Professionals

W zaledwie pięciopiętrowym budynku – według nowego planu – znajdzie się miejsce zarówno dla handlu, jak i usług. Część wciąż będzie oferować biura (piętro czwarte), ale przede wszystkim powstaną tam sklepy i butiki (parter i piętro -1) oraz usługi z branż beauty (drugie piętro) i medycznej (trzecie piętro). Na piątym piętrze otwarte zostaną restauracje, a na dachu przestrzeń rekreacyjna, która latem posłuży choćby jako miejsce plenerowych pokazów filmowych czy koncertów. Przede wszystkim jednak będzie to taras z widokiem na najsłynniejszą ulicę w Polsce!

Nowoczesna fasada budynku będzie stanowić zaproszenie do odwiedzenia całego kompleksu. Przechodni pasaż z wejściem od strony Piotrkowskiej wyłożony zostanie trylinką, ale nie zapomniano także o gościach na szpilkach. Środkiem puszczona zostanie tak zwana szpilkostrada, by obuwie nikomu nie utrudniło odwiedzenia do OFF-owej przestrzeni. Pas płaskiej nawierzchni przednie cały teren kompleksu aż do ulicy Sienkiewicza, gdzie z kolei wzniesiony zostanie wielopoziomowy parking.

Taras na dachu budynku Fern, fot. NOW Biuro Architektoniczne/OPG Property Professionals

Mimo zmian funkcjonalnych budynku prace budowlane mają potrwać dwa lata i – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem – zostaną ukończone przed końcem 2024 roku. Wprowadzenie w życie projektu Andrzeja Owczarka (współpraca: Mateusz Godlewski, Piotr Adamski, Anna Szopka i Michał Reszetarski) z biura architektonicznego NOW wymusi oczywiście pewne zmiany w funkcjonowaniu centrum. Gastrobar Doki zostanie z tego powodu przeniesiony, a Good Morning Vietnam zakończy działalność, ale finalnie wszyscy mają być zadowoleni.

Parking, który zamknie OFF Piotrkowska Center od ul. Sienkiewicza, fot. NOW Biuro Architektoniczne/OPG Property Professionals

Zdjęcia u góry strony: Fern, czyli nowe oblicze OFF Piotrkowska Center (wizualizacja), fot. NOW Biuro Architektoniczne/OPG Property Professionals

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here