News will be here
Nowa zabudowa Wyspy Spichrzów odmieni wizerunek Elbląga?

Dziesięć tysięcy metrów kwadratowych elbląskiej Wyspy Spichrzów zmieni się nie do poznania dzięki projektowi Porta Mare. Inwestycja realizowana przez miasto we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu ma na celu wysłanie gospodarczego impulsu, który przyciągnie do Elbląga zarówno inwestorów, jak i turystów. Zabudowa składająca się z siedmiu zespolonych ze sobą brył o klasycznym, nawiązującym do historii tego miejsca wyglądzie, już na papierze cieszy oczy.

Zagraj to jeszcze raz

Elbląska Wyspa Spichrzów jest na dobrej drodze, by powtórzyć sukces swojej słynnej imienniczki z Gdańska. Władze stolicy województwa pomorskiego lata temu rozpoczęły starania o rewitalizację – nie obyło się przy tym bez kontrowersji. Dziś jednak można z całą pewnością stwierdzić, że działania te były słuszne. Doprowadziły do powstania współczesnej wizytówki miasta – chętnie odwiedzanej przez turystów i tętniącej życiem. Podobnego rozwoju wydarzeń życzyłby sobie zapewne pan Witold Wróblewski – prezydent Elbląga.

Decyzję o modernizacji lewego nabrzeża rzeki Elbląg wzdłuż ulicy Warszawskiej podjęto już w zeszłym roku. Koszt przedsięwzięcia ma wynieść około trzydziestu milionów złotych, podnosząc turystyczną i inwestycyjną atrakcyjność miasta. Mowa zarówno o budowie odpowiedniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz elektroenergetycznej, jak i dostosowaniu tego miejsca do żeglugi jachtowej. Wtedy też wydano pozwolenie na budowę kompleksu Porta Mare, który stanie się klejnotem koronnym Wyspy Spichrzów.

Porta Mare to pierwsza taka inwestycja w Elblągu

Porta Mare, Elbląg, Wyspa Spichrzów, PAS Projekt
Wizualizacja kompleksu Porta Mare na zmodernizowanym nabrzeżu rzeki Elbląg, fot. PAS Projekt

Budynki przy ulicy Warszawskiej będą najnowocześniejszą przestrzenią biurową w całym Elblągu. Projekt siedmiu brył o klasycznym kształcie i spadzistych dachach przygotowało nadarzyńskie biuro architektoniczne PAS Projekt. Na dziesięciu tysiącach metrów kwadratowych; poza biurami (około sześciu tysięcy metrów kwadratowych) i przestrzenią na działalność handlowo-usługową (około trzech tysięcy metrów kwadratowych); planowane jest także powstanie tak zwanych aparthoteli.

Przeszłość tego miejsca zainspirowała nas do zaprojektowania obiektu, który będzie się wpisywał w historyczne założenia zabudowy Wyspy Spichrzów. Po pierwsze poprzez to, że będzie się on składał z siedmiu segmentów, które inspirowane były zabudową historyczną.

– Małgorzata Golenko, architektka z biura PAS Projekt

Budowa samego kompleksu Porta Mare ma pochłonąć około dziewięćdziesięciu milionów złotych. Inwestycja realizowana jest we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu. Elbląg – obok Włocławka czy Stalowej Woli – stał się jednym z pierwszych beneficjentów programu Fabryka, który ma tchnąć nowe życie w średnie miasta borykające się z ciągłym odpływem specjalistów. Budowa ruszy wiosną.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here