Nowa zabudowa Wyspy Spichrzów odmieni wizerunek Elbląga?

Dziesięć tysięcy metrów kwadratowych elbląskiej Wyspy Spichrzów zmieni się nie do poznania dzięki projektowi Porta Mare. Inwestycja realizowana przez miasto we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu ma na celu wysłanie gospodarczego impulsu, który przyciągnie do Elbląga zarówno inwestorów, jak i turystów. Zabudowa składająca się z siedmiu zespolonych ze sobą brył o klasycznym, nawiązującym do historii tego miejsca wyglądzie, już na papierze cieszy oczy.

Zagraj to jeszcze raz

Elbląska Wyspa Spichrzów jest na dobrej drodze, by powtórzyć sukces swojej słynnej imienniczki z Gdańska. Władze stolicy województwa pomorskiego lata temu rozpoczęły starania o rewitalizację – nie obyło się przy tym bez kontrowersji. Dziś jednak można z całą pewnością stwierdzić, że działania te były słuszne. Doprowadziły do powstania współczesnej wizytówki miasta – chętnie odwiedzanej przez turystów i tętniącej życiem. Podobnego rozwoju wydarzeń życzyłby sobie zapewne pan Witold Wróblewski – prezydent Elbląga.

Decyzję o modernizacji lewego nabrzeża rzeki Elbląg wzdłuż ulicy Warszawskiej podjęto już w zeszłym roku. Koszt przedsięwzięcia ma wynieść około trzydziestu milionów złotych, podnosząc turystyczną i inwestycyjną atrakcyjność miasta. Mowa zarówno o budowie odpowiedniej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej oraz elektroenergetycznej, jak i dostosowaniu tego miejsca do żeglugi jachtowej. Wtedy też wydano pozwolenie na budowę kompleksu Porta Mare, który stanie się klejnotem koronnym Wyspy Spichrzów.

Porta Mare to pierwsza taka inwestycja w Elblągu

Porta Mare, Elbląg, Wyspa Spichrzów, PAS Projekt
Wizualizacja kompleksu Porta Mare na zmodernizowanym nabrzeżu rzeki Elbląg, fot. PAS Projekt

Budynki przy ulicy Warszawskiej będą najnowocześniejszą przestrzenią biurową w całym Elblągu. Projekt siedmiu brył o klasycznym kształcie i spadzistych dachach przygotowało nadarzyńskie biuro architektoniczne PAS Projekt. Na dziesięciu tysiącach metrów kwadratowych; poza biurami (około sześciu tysięcy metrów kwadratowych) i przestrzenią na działalność handlowo-usługową (około trzech tysięcy metrów kwadratowych); planowane jest także powstanie tak zwanych aparthoteli.

Przeszłość tego miejsca zainspirowała nas do zaprojektowania obiektu, który będzie się wpisywał w historyczne założenia zabudowy Wyspy Spichrzów. Po pierwsze poprzez to, że będzie się on składał z siedmiu segmentów, które inspirowane były zabudową historyczną.

– Małgorzata Golenko, architektka z biura PAS Projekt

Budowa samego kompleksu Porta Mare ma pochłonąć około dziewięćdziesięciu milionów złotych. Inwestycja realizowana jest we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu. Elbląg – obok Włocławka czy Stalowej Woli – stał się jednym z pierwszych beneficjentów programu Fabryka, który ma tchnąć nowe życie w średnie miasta borykające się z ciągłym odpływem specjalistów. Budowa ruszy wiosną.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.