News will be here
Pryzmatyczne przeszklenia na fasadzie Prismistic Office (proj. Reform Architekt), fot. Peira

Łódź pozostaje miastem w budowie, choć tym razem opuszczamy jej Nowe Centrum – kolejny ciekawy projekt zrealizowany zostanie na Widzewie. Za sprawą nietypowej bryły i pryzmatycznych przeszkleń Prismistic Office przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia.

Tym razem Peira, łódzka grupa kapitałowa dotąd kojarzona z budownictwem mieszkaniowym (między innymi Srebrzyńska Park), wzniesie czterokondygnacyjny kompleks biurowy. Inwestorzy do współpracy przy Prismistic Office zaprosili lokalną pracownię Reform Architekt, która odpowiada za zaprezentowaną koncepcję. A łatwo nie było. Mimo trudnej działki – a może właśnie dzięki niej – nowy budynek otrzyma ciekawą, trzyczęściową bryłę z przeszkloną fasadę. Będzie też, rzecz jasna, przyjazny środowisku.

Łódź to już nie miasto fabryk – to miasto biurowców

Prismistic Office, Reform Architekt, Peira
Wizualizacja biurowca (proj. Reform Architekt), fot. Peira

Prismistic Office powstanie w dzielnicy Widzew, przy ulicy Przybyszewskiego 98. Nieco ponad trzysta metrów dalej, pod numerem 221, mieści się wzniesiony przez Peirę w latach 2018-20 budynek mieszkalny Oliwkowe. Nowy obiekt ma oferować aż czternaście tysięcy metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Standardowo na parterze wyznaczono przestrzeń dla usług i handlu, natomiast na wyższych piętrach znajdą się biura.

Prismistic Office, Reform Architekt, Peira
Bryła widziana z góry (proj. Reform Architekt), fot. Peira

Determinującym formę Prismistic Office aspektem był kształt działki. Ta była bowiem trójkątna, co mocno podniosło pracowni architektonicznej poprzeczkę. Zdecydowano się jednak na ciekawy zabieg. Choć z dystansu budynek wygląda na jednolitą bryłę, w rzeczywistości mamy do czynienia z trzema odrębnymi obiektami, które spajają przeszklenia nadające kompleksowi charakterystyczny wygląd.

Całość stworzą trzy bryły połączone ze sobą pryzmatycznymi łącznikami o nieregularnym ułożeniu. Przeszklona elewacja opina konstrukcję niczym niewidoczna powłoka, a zastosowana technologia i systemy uformowały charakterystyczną fakturę budynku, będącą jego głównym atutem.

– Marcin Tomaszewski z Reform Architekt

Prismistic Office to nowoczesny i luksusowy kompleks

Prismistic Office, Reform Architekt, Peira
Patio wewnątrz budynku (proj. Reform Architekt), fot. Peira

Podejście architektów sprawiło, że budynek zyskał ciekawą formę. Wokół powstanie parking, podczas gdy miejsce między bryłami stworzy wewnętrzny dziedziniec – a właściwie patio – które stanie się łącznikiem między zamkniętym budynkiem a światem zewnętrznym. Z tego poziomu zyskamy bowiem dostęp do części handlowo-usługowej, podczas gdy na wyższych kondygnacjach ulokowane zostaną biura. Istotną rolę w otwieraniu Prismistic Office na świat zewnętrzny odegrają też charakterystyczne przeszklenia – pozwolą one bowiem zajrzeć do środka.

Tak, jak ludzkie spojrzenia, tak też światło słoneczne dzięki licznym przeszkleniom będzie docierać do wnętrza zabudowań. Naturalne doświetlenie biur z pewnością pozwoli na ograniczenie zużycia prądu, ale to nie jedyny z przyjaznych środowisku aspektów budynku. Dzięki odpowiednim doborze materiałów będzie on bowiem w sposób pasywny pozyskiwać ciepło z promieni słońca. Żeby jednak nie zrobiło się zbyt gorąco, zamontowane zostaną panele wentylacyjne – to im Prismistic Office ma zawdzięczać charakterystyczny wygląd. Budowa ruszy w 2024 roku.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here