News will be here
Property Design Awards 2020 rozdane

Idea konkursu jest bardzo prosta – jury, złożone z branżowych wyjadaczy, szuka w polskiej architekturze tego, co najlepsze. Organizatorzy doceniają rewolucję, jaką obserwujemy w budownictwie ostatniej dekady. Odwaga, z jaką deweloperzy sięgają po niepowtarzalny design i realizują zaskakujące projekty, jest ich zdaniem godna pochwały. Jak podkreślają, Property Design Awards 2020 to właśnie sposób, by pochwalić zmieniający się krajobraz polskich miast.

Nagrody wędrują do osób, które są w ten proces zaangażowane najmocniej i wiedzą, że odpowiednie aranżacje, łączące odważny design z nawiązaniami do lokalnych tradycji, są dziś w cenie. Gala wręczenia nagród odbyła się w katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym w ramach targów 4 Design Days 2020. Do kogo trafiły Property Design Awards 2020 i jak uzasadniono wybory?

Bryła – centrum handlowe: Centrum Tkalnia w Pabianicach

Tworzenie centrum handlowego poprzez rewitalizowanie chylącej się ku ruinie hali fabrycznej, to droga o wiele dłuższa i kosztowniejsza niż zbudowanie go od podstaw. Ale za to efekt takiego przedsięwzięcia bywa nieporównanie bardziej ekscytujący…

Bryła – biurowiec: Brama Miasta w Łodzi

Ten budynek stał się nowym, charakterystycznym punktem i symbolem miasta. Dzięki niezwykłej elewacji, wzbogaca okolicę oryginalną architekturą wkomponowaną w fabryczny charakter Łodzi.

Dodatkowo w tej kategorii wyróżniona została Chmielna 89. Zdaniem jury budynek "nie jest ani największy, ani najwyższy w Warszawie. Ale z całą pewnością jest jednym z najbardziej spektakularnych biurowców w stolicy".

Bryła – hotel: Hampton by Hilton Kalisz

Ten hotel ma do zaoferowania dużo więcej niż tylko miejsca noclegowe. Powstał w ramach rewitalizacji fabryki fortepianów, choć sam mieści się w zupełnie nowym budynku, który dobudowano do zabytkowej części obiektu. Charakter hotelu Hampton by Hilton Kalisz idealnie wpisuje się w atmosferę tego miejsca.

Bryła – obiekty publiczne: PKO Rotunda w Warszawie

To zdecydowanie jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków Warszawy. Od 50 lat jest także ulubionym miejscem spotkań warszawiaków. Dzięki wysiłkom inwestora i architektów, Rotunda w nowej odsłonie zachowała swoje dziedzictwo w nowoczesnym wydaniu.

Przestrzeń publiczna: Open Air Museum Cieszyn

Jak zagospodarować wąski, zadrzewiony i raczej zaniedbany teren nad stromym brzegiem rzeki? Jak to zrobić, by powstało tam miejsce dla ekspozycji opowiadającej dzieje podzielonego miasta? Tak, jak zrobili to w Cieszynie.

Design wnętrza – obiekty publiczne: Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Dostępne i nowoczesne, ale nawiązujące także do tradycji najstarszej w Polsce kolekcji muzealnej – takie jest nowe oblicze Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Po przebudowie pojawił się w nim między innymi przeszklony dach nad dziedzińcem Pałacu oraz szklana kładka.

Design wnętrza – przestrzeń handlowo-usługowa: 4F Flagship Store w Westfield Arkadia

Inspiracją dla architektów odpowiedzialnych za projekt tego salonu była miejska dżungla. Wystrój najnowocześniejszego i największego sklepu 4F jest więc połączeniem, odwołujących się do natury, miękkich form z industrialną estetyką charakterystyczną dla zurbanizowanej przestrzeni miejskiej.

Design wnętrza – biura: Worko (Promenady Zita, Wrocław)

W tym biurze króluje motyw rzek, który łączy się z elementami nawiązującymi do charakterystycznych dla Wrocławia mostów. Taką koncepcję zagospodarowania przestrzeni biurowej dla nowej marki coworkingowej, która pojawiła się w biurowcu Promenady Zita, stworzyła firma Tétris.

Design wnętrza – centrum handlowe: Poznań Plaza

Więcej światła, nowy foodcourt, mnóstwo przestrzeni wspólnych i wyspy wypoczynkowe – Poznań Plaza w nowej odsłonie naprawdę zaskakuje. A przede wszystkim jest pięknie, jasno i przestrzennie.

Design wnętrza – hotel: Lake Hill Resort & SPA w Sosnówce

Głównym założeniem koncepcji wnętrz tego hotelu było stworzenie luksusowej przestrzeni, która nie kolidowałaby z dzikością pięknej przyrody Karkonoszy i Zalewu Sosnówka.

Dodatkowo w ramach Property Design Awards 2020 przyznano także dwie nagrody specjalne.

Pierwszą z nich otrzymał Aaron Betsky – jeden z najsłynniejszych krytyków architektury; wykładowca akademicki i autor kilkudziesięciu książek. Betsky był jedną z gwiazd piątej edycji 4 Design Days. Drugą nagrodzono biuro projektowe JEMS Architekci, czyli jednej z bardziej uznanych, od lat nagradzanych polskich pracowni architektonicznych. Co ciekawe, to właśnie oni stoją za projektem Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach, gdzie odbyła się gala.

Aaron Betsky z nagrodą specjalną w ramach Property Design Awards 2020 (fot. materiał prasowe)

Zwycięzcy każdej z dziesięciu kategorii oraz zdobywcy nagród specjalnych wrócili do domów z wyjątkowymi statuetkami zaprojektowanymi przez Oskara Ziętę.

Ten od lat doceniany w zachodnich konkursach projektant idealnie wpisuje się w ideę konkursu Property Design. W końcu czy nie o wyjątkowe, odważne inwestycje chodzi? Więcej na temat Property Design Awards 2020 oraz tegorocznych laureatów przeczytacie tutaj. Niebawem ruszy natomiast nabór do kolejnej edycji. Wiadomo już, że przyszłoroczne 4 Design Days odbędą się w dniach 28-31 stycznia 2021 roku.

Źródło: PropertyDesign.pl

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here