Oddana do użytku w maju 1971 roku hala widowiskowo-sportowa przy alei Wojciecha Korfantego to dziś przede wszystkim symbol Katowic. Przez lata Spodek traktowany był jednak jako symbol PRL-u. Co prawda nie budził aż tak negatywnych emocji, jakie pojawiały się choćby przy warszawskim Pałacu Kultury i Nauki, ale emocji wzbudzał co niemiara – jako dom sportu, kultury i najróżniejszych wydarzeń branżowych.
4 Design Days 2022 pokażą i przyszłość, i przeszłość

Po przerwie spowodowanej przez pandemię impreza powraca do stacjonarnej formy, zapraszając reprezentantów świata designu, architektury oraz branży nieruchomości, a także osoby zainteresowane tą tematyką. Przez cztery dni Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach ugości polskich i zagranicznych projektantów oraz architektów, ale też producentów czy deweloperów. Poznamy nowinki i nadchodzące trendy, lecz nie zabraknie również odrobiny historii.
Między 27 a 28 stycznia katowicka impreza skupi się na biznesie. Z kolei w dniach 29-30 stycznia MCK otworzy się na miłośników designu i ludzi ciekawych branżowych nowości. Na uczestników 4 Design Days czeka wiele atrakcji – wystaw, prelekcji, a nawet warsztatów. Mnie ciekawi natomiast swoisty hołd złożony ikonie znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie Międzynarodowego Centrum Kongresowego.

Dzięki współpracy organizatorów 4 Design Days, katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Instytutu Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej możemy cofnąć się w czasie. Jednym z elementów programu imprezy jest bowiem wystawa "Spodek 1971", w której trakcie zobaczymy archiwalne zdjęcia autorstwa Jacka Sykory.
To gratka zarówno dla fanów fotografii, architektury, jak i historii. Warto bowiem pamiętać, że kultową dziś halę budowano przez siedem lat. Sykora natomiast towarzyszył w tym czasie ekipie Mostostalu Zabrze. Dokumentował kolejne etapy prac, obserwując, jak życia nabiera projekt Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego przygotowany jeszcze w 1959 roku.