News will be here
Apartamentowiec T17 w Łodzi (wizualizacja), proj. Konior Studio

Przy Tymienieckiego 17 w Łodzi może wyrosnąć nowy apartamentowiec – decyzja należy do Rady Miejskiej, która musi wyrazić zgodę na tę inwestycję. Wiadomo jednak, jak T17 będzie wyglądać i co zaoferuje – poznaliśmy szczegóły projektu przygotowanego przez Konior Studio.

Może nie będą to dwie wieże, jako że wyrastające ze wspólnego parteru bryły mierzą zaledwie dwadzieścia pięć metrów wysokości. To jednak i tak przeszło dwukrotnie więcej, niż przewiduje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Właśnie dlatego inwestorzy (UNIQUM i Internity) zdecydowali, że apartamentowiec T17 wybudują na podstawie specustawy znanej jako lex deweloper. Wciąż czekają w tej sprawie na decyzję Rady Miejskiej w Łodzi, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by opinia publiczna zobaczyła, co w tym miejscu widziałby Tomasz Konior.

T17 – Tomasz Konior balansujący między przeszłością a przyszłością

Apartamentowiec T17 w Łodzi, Konior Studio
Apartamentowiec T17 w Łodzi (wizualizacja), proj. Konior Studio

Tymienieckiego 17 to lokalizacja ciekawa, jako że mówimy o sercu Księżego Młyna. Biorąc pod uwagę historyczny charakter tamtejszej zabudowy, nie powinno dziwić, że plan miejscowy w dużym stopniu chroni przed zuchwałymi ingerencjami w krajobraz tego miejsca. Przewidywane w dokumencie dwanaście metrów wysokości mocno ogranicza potencjalnych inwestorów, dlatego skorzystano z furtki. Trudno inaczej określić powołanie się na specustawę, o której więcej pisaliśmy tutaj. Dotąd łódzka Rada Miejska do przepisów podchodziła jednak bardzo liberalnie, nie powinna zatem stanąć na drodze do realizacji T17.

Co istotne, za projekt odpowiada Tomasz Konior – architekt doceniany zarówno w kraju, jak i za granicą. Dotychczas jego studio najaktywniej działało na Śląsku, a najsłynniejszą z ich realizacji bez wątpienia jest budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, toteż o jakość T17 powinniśmy być spokojni. Inwestycja planowana jest kompleksowo. W podziemiach znajdzie się garaż z sześćdziesięcioma pięcioma miejscami, a na wspólnym parterze znajdą się lokale usługowe. Ponad nimi wyrosną natomiast dwie sześciopiętrowe bryły mieszczące siedemdziesiąt dwa mieszkania. W sumie mówimy o pięciu i pół tysiącach metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

Staramy się uchwycić ducha miejsca w szerokim kontekście zastanej architektury i tzw. dobrej kontynuacji. Poszukujemy sprawdzonych wzorców i sposobów na ich współczesną interpretację. Wyjątkowość Księżego Młyna nakazuje szczególną troskę o jakość każdego nowego projektu, najdrobniejszego detalu, aby wpisywał się w zastany kontekst, jednak nie był zwykłym naśladownictwem.

– Tomasz Konior

Łódź na pewno zyska, choć nie wszyscy będą zadowoleni

Apartamentowiec T17 w Łodzi, Konior Studio
Apartamentowiec T17 w Łodzi (wizualizacja), proj. Konior Studio

Jednym z kluczowych aspektów wykorzystania lex deweloper są obopólne korzyści. Nie może być przecież tak, że inwestor znajdzie się na autostradzie do realizacji, nie oglądając się na nikogo. W tym przypadku na pewno zyska okolica i miasto, dla którego Księży Młyn jest jednym z turystycznych szlaków. W sąsiedztwie Tymienieckiego 17 znajdują się między innymi park im. Jana Kilińskiego czy zabytki takie jak Pałac Herbsta, willa Ludwika Grohmana oraz przędzalnia Karola Scheiblera. Sama działka, na której ma powstać T17, odstawała jednak od otoczenia.

Dotąd działał tam bowiem parking, zatem potencjalnie pokrzywdzeni będą ci, którzy z powodu inwestycji będą musieli znaleźć inne miejsce do zostawiania samochodów. Inną zaletą była odrobina zieleni, która się na tej działce uchowała. Tu jednak inwestorzy uprzedzają potencjalną krytykę, podejmując dialog z łódzkimi urbanistami i dendrologami. Wiadomo, że część z obecnie rosnących tam drzew pozostanie na swoich miejscach, w projekcie Tomasz Konior przewidział natomiast sporo nowej zieleni – między innymi zielony dach, który doskonale będzie się uzupełniać z ceglaną elewacją wchodzącą w dialog z duchem Księżego Młyna.

Apartamentowiec T17 w Łodzi, Konior Studio
Apartamentowiec T17 w Łodzi (wizualizacja), proj. Konior Studio
Wszystko po to, by ulica Tymienieckiego 17 stała się najbardziej pożądanym adresem w Łodzi, a mieszkańcy otrzymali produkt na miarę XXI wieku – najwyższy komfort życia w wysokich i jasnych mieszkaniach z pięknym widokiem, funkcjonując jednocześnie dosłownie wśród zieleni i w bliskości do centrum miasta.

– Fryderyk Bojdo, członek zarządu spółki T17

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here