News will be here
Tak ma wyglądać Dom Kultury na Żoliborzu

Nieco ponad dwa miesiące od podpisania umowy z Zarządem Dzielnicy Żoliborz Radosław Guzowski – lokalny architekt – przedstawił koncepcje architektoniczne dla budynku przy ulicy Śmiałej 21. Teraz to mieszkańcy zdecydują, jak będzie wyglądać Dom Kultury na Żoliborzu.

Jak mówi burmistrz Paweł Michalec: „Dom Kultury na Żoliborzu to najdłużej wyczekiwana inwestycja przez naszych mieszkańców”. Od pewnego czasu wiadomo już, gdzie ten przybytek powstanie. Na terenie przejętego od spółki Veolia budynku przy ulicy Śmiałej 21 i przylegającej do niego działki zarządzanej przez żoliborski Zakład Gospodarowania Nieruchomościami do wykorzystania jest ponad sześćset pięćdziesiąt metrów kwadratowych! W połowie tego roku sprawy nabrały natomiast tempa.

Zarząd dzielnicy wybrał drogą konkursową autora koncepcji architektonicznej, dając mu dziesięć miesięcy na przygotowanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Nie bez znaczenia przy wyborze było zapewne przywiązanie Radosława Guzowskiego do Żoliborza. Architekt o bogatym doświadczeniu w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej mieszka w tej dzielnicy – poniekąd projektuje więc także dla siebie. 22 czerwca podczas podpisywania umowy padły wielkie słowa:

Dla mieszkańców Żoliborza nowa siedziba domu kultury to nie tylko budynek. To lata oczekiwań, marzeń i ambicji, którym musimy teraz sprostać. […] Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce życie kulturalne na Żoliborzu rozkwitnie. – Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

Dom Kultury na Żoliborzu - Ivona Mirosław - DoleckaDom Kultury na Żoliborzu już tuż, tuż

Ivona Mirosław - Dolecka
Ivona Mirosław-Dolecka, dyrektorka Żoliborskiego Domu Kultury, prezentująca koncepcje Radosława Guzowskiego, fot. ŻDK/Facebook

Mimo że od podpisania umowy minęły zaledwie dwa miesiące, Radosław Guzowski już podzielił się swoimi koncepcjami. Mieszkańcy, którzy podejmą ostateczną decyzję, do wyboru będą mieć dwa projekty o nieco odmiennym charakterze. Oba jednak wpisują się w wizję władz dzielnicy, znajdując miejsce dla studia nagrań i licznych pracowni artystycznych oraz miejsc rekreacyjnych.

Zgodnie z zamysłem żoliborskiego urzędu możemy wyliczyć między innymi pracownię komputerową, ale też takie służące do nauki języków, rękodzieła, fotografii, krawiectwa czy mikromodelarstwa. Co więcej, Dom Kultury na Żoliborzu ma też oferować salę teatralno-kinową dla pięćdziesięciu widzów oraz salę do zajęć ruchowych. Nie zapomniano także o dodatkowych smaczkach jak kawiarnia z ogrodem zimowym czy wreszcie – przestrzeń wystawiennicza.

Niezależnie od wybranej koncepcji pewne jest jednak zachowanie wszystkich obecnie rosnących na tym terenie drzew. Jednym z kluczowych warunków jest też pełna dostępność nowego domu kultury osób z niepełnosprawnością. Radosław Guzowski ma też ująć w obu projektach rozwiązania energooszczędne i proekologiczne. A skoro już mowa o koncepcjach, oto one:

Koncepcja nr 1 (całkowita powierzchnia użytkowa – 634,7 m2)

Dom Kultury na Żoliborzu - koncepcja 1
Koncepcja przebudowy budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby prowadzenia działalności domu kultury – wariant 1

Koncepcja ta zakłada maksymalne wykorzystanie obecnej konstrukcji budynków (bez ich rozbudowy) oraz minimalną ingerencję w istniejącą już zabudowę. W wariancie tym ściany i poziom posadowienia dwukondygnacyjnego budynku budowanego dwuetapowo w latach 70. i 90. pozostaną bez zmian. Podwyższona zostanie jedynie kondygnacja piętrowa, co wynika z potrzeb dostosowania jej do przepisów budowlanych.

Dom Kultury na Żoliborzu - wariant 1, zdj.2
Koncepcja przebudowy budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby prowadzenia działalności domu kultury – wariant 1

W projekcie pierwszym po wejściu na teren Domu Kultury pozostają nadal dwa oddzielne budynki. W jednokondygnacyjnym, znajdującym się po lewej stronie od wejścia, umieszczona została pracownia brudna – warsztat z piecem do wypalania ceramiki oraz zapleczem. Podpiwniczony, dwukondygnacyjny budynek po prawej stronie pomieści pozostałe funkcje. W kondygnacji podziemnej zaprojektowano studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na parterze dotychczasowy skromny hol powiększony został o przestrzeń przed salą kinowo-teatralną wraz z garderobą, która służyć może jako miejsce organizacji kameralnych koncertów, spotkań autorskich czy do zajęć tańca. Po drugiej stronie holu znajduje się kawiarenka. Na piętrze zaprojektowano dwie pracownie wielofunkcyjne, z czego jedna dostosowana jest do prowadzenia zajęć komputerowych oraz pokoje administracji.

Koncepcja nr 2 (całkowita powierzchnia użytkowa – 737,1 m2)

Dom Kultury na Żoliborzu - wariant 2
Koncepcja przebudowy budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby prowadzenia działalności domu kultury – wariant 2

Ta propozycja zakłada ingerencję w obecną konstrukcję zespołu budynków. Dwukondygnacyjny budynek zostanie przebudowany i połączony z budynkiem parterowym. W tym wariancie zabudowana zostaje obecna wiata samochodowa i w tym miejscu utworzone zostaje wejście główne do połączonych budynków. Obecny budynek parterowy (po lewej stronie od wejścia) zostanie powiększony i podwyższony, aby służyć za salę teatralno-kinową i zajęć ruchowych wraz z zapleczem. Duże, przesuwne otwarcie na dziedziniec i centralnie zlokalizowana scena, pozwalają (przy sprzyjających warunkach pogodowych) na organizowanie również spektakli plenerowych. Na parterze, na wprost wejścia (w miejscu obecnej wiaty) znajduje się kawiarenka, a parter budynku po prawej stronie zagospodarowano na pracownie warsztatowe z magazynem.

Dom  Kultury na Żoliborzy - wariant 2, zdj. 2
Koncepcja przebudowy budynku przy ul. Śmiałej 21 na potrzeby prowadzenia działalności domu kultury – wariant 2

Podobnie jak w wariancie 1 w kondygnacji podziemnej architekci zaprojektowali studio nagrań, przebieralnie wraz z sanitariatami oraz magazyny. Na piętrze znajduje się sala wielofunkcyjna oraz pokoje administracji. Nowością jest obszerny drewniany taras dostawiony do piętra, który został połączony dodatkowymi zewnętrznymi schodami z dziedzińcem. Może służyć także jako dodatkowa widownia sali kinowo-teatralnej.

Dom Kultury na Żoliborzu to najdłużej wyczekiwana inwestycja przez naszych mieszkańców. Chcemy więc, aby przestrzeń, w której będziemy realizowali ofertę kulturalną, dobrze służyła lokalnej społeczności i była dopasowana do jej potrzeb. Dlatego otrzymane koncepcje zamierzamy jeszcze skonsultować z mieszkańcami i finalny projekt będziemy realizować w oparciu o zgłoszone wnioski i uwagi oraz zgodnie ze standardami dostępności. – Paweł Michalec, burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

Niestety nie podano, kiedy dojdzie do kluczowych konsultacji z mieszkańcami. Zarząd dzielnicy zaznacza jednak, że o ich terminie poinformuje wkrótce. Zainteresowani powinni więc śledzić podstronę dzielnicy na stronie urzędu miasta oraz media społecznościowe Żoliborskiego Domu Kultury.

Zdjęcie u góry strony: Jeden z wariantów przebudowy przestrzeni, w której powstanie Żoliborski Dom Kultury, fot. Radosław Guzowski

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here