Futurystyczna Book Tower mogłaby stanąć na Mokotowie

Książki są medium, które długo jeszcze nie przestanie istnieć w swej tradycyjnej formie. Nawet mimo tego postęp technologicznych wymusza jednak zmianę podejścia do tematu bibliotek. To główne założenie, z jakiego wyszli projektanci związani ze studiem Just Open Architecture. Holenderska pracownia we współpracy z Zhiyuan Zhang, Hua Xing, Jiayong Lu, Zhengshuai Hu i Bingue Li zaprojektowała dzięki temu coś więcej niż "bibliotekę przyszłości". The Book Tower of Warsaw to multimedialna, wielofunkcyjna przestrzeń kultury. Jak realizowałaby to zadanie? Poza udostępnianiem książki miałaby też inspirować, zapewnić sprawną komunikację oraz stać się miejscem do wyrażania własnej kreatywności.

Warszawska Wieża (z) książek wygląda zjawiskowo

Budowa modelu futurystycznej biblioteki, fot. Just Open Architecture
Budowa modelu futurystycznej biblioteki, fot. Just Open Architecture

Projektanci nie ukrywają, że inspiracją dla Book Tower była biblijna wieża Babel. Nie chodzi jednak o religijną symbolikę, lecz o nawiązanie do wielonarodowej wspólnoty, która połączyła siły, by wznieść się na wyżyny. W myśl tego stwierdzenia warszawska Wieża Książek miałaby stać się społeczną platformą wymiany myśli oraz miejscem zdobywania wiedzy. Sama bryła przypomina zresztą stos książek, stopniowo skręcający w prawo. Efektem jest niesamowita fasada i futurystyczny, ponadczasowy wygląd budynku. Wybór Warszawy, jako potencjalnego miejsca realizacji, można natomiast uznać za pochwałę stolicy Polski. W uzasadnieniu autorzy wymieniają liczne wyróżnienia, jakie miasto otrzymało w ostatnich latach, m.in. wysokie pozycje w rankingach "Business-Friendly" czy "Human capital and life style".

Układ kolejnych pięter Book Tower of Warsaw ma przypominać skręcający stos książek, fot. Just Open Architecture
Układ kolejnych pięter Book Tower of Warsaw ma przypominać skręcający stos książek, fot. Just Open Architecture

Projekt pracowni JOA powstał na potrzeby konkursu Libgen: Towards a new class of evolutionary libraries i te zmagania wygrał. Jury w składzie: Volker Kurrle, Willis Pember i Irene Marzo llovet uznało, że ekipa z Rotterdamu najpełniej odpowiedziała na architektoniczne wyzwania, przed jakimi w najbliższej przyszłości staną biblioteki.

The Book Tower to nowe narzędzie społeczne. Każdy, kto ma wiedzę, może się nią podzielić, występując w tej otwartej przestrzeni. Nową rolą biblioteki będzie więc wymiana myśli na kształt miejskich think thanków. Działalność w ramach domeny publicznej o charakterze edukacyjnym łączy się tutaj także z pięknym widokiem na miasto.

Mokotów idealnym miejscem dla Book Tower

Fot. Just Open Architecture/UNI
Fot. Just Open Architecture/UNI

W projekcie dużą wagę przyłożono do stopniowego obracaniu wieży, jak gdyby każde kolejne piętro było nową książką. Te skojarzenia mają też potęgować przeszklone ściany, odsłaniające najważniejszą zawartość budynku: książki właśnie. Ponieważ bryła bazuje na ostrosłupie ściętym, każde kolejne z trzynastu pięter ma jednak coraz mniejszą powierzchnię oraz funkcję. Pomysłów jest wiele jak choćby sale konferencyjne i wystawiennicze, przestrzeń do coworkingu czy bardziej standardowe: czytelnia i księgarnia. Zgodnie z projektem na szczycie The Book Tower of Warsaw można by natomiast umieścić kawiarnię, z której roztaczałby się widok na miasto.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.