WARSZAWA W BUDOWIE 14. Walka o ulice, fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Już 21 października startuje czternasta edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE, którego tematyka dotyka zarówno samej stolicy, jak i ogółu idei dotyczących rozwoju miejskiej tkanki. Gościem specjalnym festiwalu będzie Carlos Moreno, autor koncepcji miasta piętnastominutowego.

Trochę historii, trochę wybiegania w przyszłość i cała masa dyskusji na temat tego, jakie miasto jest, a jakie być powinno, by wszystkim żyło się w nim lepiej – ot, WARSZAWA W BUDOWIE w pigułce. Organizowany od 2009 roku festiwal nieustannie rozwija swoją formułę, niezmiennie stając się przestrzenią do dyskusji zarówno dla przedstawicieli samorządu, jak i organizacji pozarządowych; dla urbanistów i użytkowników ich dzieł – nas wszystkich.

WARSZAWA W BUDOWIE po raz czternasty

Maria Pietras, Ania Szałas
Artystka Maria Pietras w czasie montażu instalacji towarzyszącej projektowi o przejściu podziemnym, fot. Ania Szałas/Sztuka do kawy

Choć nazwa festiwalu z powodzeniem mogłaby zostać tytułem newslettera stołecznego ratusza, nie dajcie się zwieść! Organizowany przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej festiwal jest niezwykle istotną inicjatywą. To miejsce wymiany zdań na tematy najważniejsze, choć często pozostające w cieniu – miejsce, w którym ścierają się idee, udzielają eksperci, dokształcają ciekawi świata. Nic tak nie otwiera oczu na to, czego często w naszym otoczeniu nie zauważamy, i dobitniej nie pokazuje, że może być lepiej, niż konfrontacja z ludźmi, którzy się na tym znają.

Tegorocznym motywem przewodnim będą samochody – ich wszechobecność, rola, znaczenie, ale i wpływ na nasze życia. Nieprzypadkowo tytuł najnowszej wystawy brzmi: Walka o ulice, bezpośrednio odnosząc się do dorobku nowojorskiej aktywistki miejskiej Janette Sadik-Khan. Choć brzmi on agresywnie, niezwykle trafnie oddaje to, co obecnie się dzieje – nie tylko w Warszawie. Nowe trendy w światowej urbanistyce w końcu zaczęły bowiem dostrzegać pieszych, dając im więcej przestrzeni, ale jakim kosztem?

Podstawowa zasada organizacji ruchu znana jest od stu lat i do tej pory była ignorowana przez planistów. Głosi, że skutki zależą od tego, co zbudujesz.

– Janette Sadik-Khan, fragment książki “Walka o ulice. Jak odzyskać miasto dla ludzi?”

Jak projektować ulice, by były dostępne i przyjazne dla wszystkich?

Carlos Moreno, Henrik Frode Obel Foundation
Carlos Moreno, fot. Henrik Frode Obel Foundation

Zgodnie z motywem przewodnim tegoroczna WARSZAWA W BUDOWIE będzie się kręcić wokół czterech kółek. Zobaczymy ich eksponowanie w sztuce, posłuchamy o stylu życia, którego głównym elementem stał się samochód, ale i zobaczymy, dokąd on zmierza. Jednym z istotniejszych elementów będzie tu przygotowana we współpracy z Oddziałem Warszawskim SARP prezentacja dotycząca Alei Jerozolimskich. Historyczne spojrzenie na tę ulicę dobitnie pokazuje, jak degenerujący wpływ na miejskie życie może mieć nadmierny ruch samochodowy.

Publiczność festiwalowa będzie też mogła odwiedzić zajezdnię tramwajową przy ul. Kawęczyńskiej, by z bliska przyjrzeć się tej gałęzi transportu publicznego. Weźmie też udział w debatach oraz oprowadzaniach eksperckich i kuratorskich po wystawie. Wisienką na torcie będzie natomiast wykład profesora Carlosa Moreno – światowej sławy urbanisty, który w ostatnich latach zyskał ogromną popularność dzięki popularyzacji koncepcji miasta piętnastominutowego.

Oczywiście poza dyskusjami o obecnym stanie infrastruktury nie zabraknie także wybiegania w przyszłość i pomysłów, jak naprawiać miasta i tworzyć ulice, po których zwyczajnie będzie chciało się chodzić! Kuratorami wystawy są Tomasz Fudala – zajmujący się WARSZAWĄ W BUDOWIE od początku, i Jan Mencwel – aktywista, współtwórca kolektywu Miasto Jest Nasze.

Jako że festiwal wsiąka w miejską tkankę, jego poszczególne atrakcje znajdziecie w różnych miejscach Warszawy. Wernisaż wystawy “Walka o ulice”, rozpoczynający wydarzenie, odbędzie się 21 października o 18:00 w Muzeum nad Wisłą. Ekspozycja będzie dostępna do 15 stycznia 2023. Szczegóły dotyczące pozostałych punktów programu znajdziecie tutaj. By być na bieżąco, warto śledzić także festiwalowe media społecznościowe.

WARSZAWA W BUDOWIE 14. Walka o ulice, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.