News will be here
Hotel Polfa (konkursowa propozycja BBGK Architekci), fot. NOHO Investment

Choć Wola od dobrych kilku lat urasta do rangi nowego centrum biznesowego stolicy, w końcu dokonało się symboliczne zamknięcie przemysłowego rozdziału w historii tej części miasta. Ostatni z działających tam dużych zakładów oficjalnie ustąpi miejsca nowej zabudowie.

Gdzie nie spojrzeć, tam plac budowy. Wola rośnie – zwłaszcza wzwyż, a jej krajobraz zmieniają kolejne biurowce oraz kompleksy mieszkaniowe. Nowe nieustannie wypiera stare, a po historii tego miejsca, zresztą przepisywanej już po raz kolejny, powoli znika ślad. Przemysł zawitał tam, zanim jeszcze wieś Wola oficjalnie została włączona do tkanki miejskiej Warszawy. Wszystko dzięki budowie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej w połowie XIX wieku, w kolejnych dekadach następował natomiast gwałtowny rozwój przemysłowych przedmieść Warszawy. Podobnie rolę dzielnicy postrzegano po jej włączeniu do miasta w 1916 roku, a także po zakończeniu II wojny światowej, kontynuując rozbudowę.

Obecnie ta sięgająca prawie dwieście lat wstecz historia zmierza jednak do finału. Wola od lat sukcesywnie zmieniała swój charakter. Wzdłuż Prostej i Towarowej wzrastały kolejne wieżowce, a w ich okolicach pojawiły się budynki mieszkalne. Ostatnią ostoją przemysłu na Woli są natomiast zakłady Polfy działające przy ulicy Karolkowej. Krajobraz wokół się zmienia, a one trwają, ale już w ubiegłym roku przyjęto dla tego terenu nowy plan miejscowy. Pięciohektarowa działka niemal przy głównej osi wolskiego centrum biznesowego była łakomym kąskiem i właśnie znalazła nowego nabywcę.

Wola zyska nowy kompleks apartamentowo-usługowy

BBGK Architekci, Warszawa, Wola, Rondo Daszyńskiego, Noho Investment
Dopuszczone przez nowy miejscowy plan zagospodarowania trzy dominanty wzdłuż ul. Prostej (propozycja BBGK Architekci), w tle wieżowce przy rondzie Daszyńskiego, fot. NOHO Investment

Uchwalony w 2022 roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje, że na działce można wznieść budynki trzydziestometrowe, a od strony ulicy Prostej przewidziane są trzy dominanty sięgające pięćdziesięciu pięciu metrów. Wyjaśniła się także przyszłość tego miejsca. Nowym właścicielem terenu okazało się NOHO Investment. To jedna z firm należących do Sebastiana Kulczyka, która w przeszłości zaistniała już luksusowymi realizacjami w Krakowie (Dolnych Młynów 10) czy Katowicach (Nadgórników 14).

Zgodnie z zapowiedziami inwestora Polfa ustąpi miejsca kompleksowi apartamentowo-usługowemu o łącznej powierzchni użytkowej przekraczającej sto tysięcy metrów kwadratowych. Informując o zakupie, firma udostępniła także dwie wizualizacje (widoczne powyżej) stworzone przez biuro BBGK Architekci. Jak się jednak okazuje, to tylko jedna z koncepcji przygotowanych w ramach zamkniętego konkursu architektonicznego.

Karolina Gadzimska (dyrektorka ds. marketingu NOHO Investment) dodaje, że ostateczny projekt ma zostać wybrany dopiero w kwietniu. Nie wiemy natomiast, kto poza BBGK został do konkursu zaproszony. Nie powinniśmy jednak szybko wypatrywać realizacji – produkcja w zakładzie Polfy zostanie wygaszona na początku 2024 roku, dopiero wówczas będzie można przejść do rozbiórki i prac przygotowawczych przed nową budową.

Wybraliśmy jedną z najbardziej perspektywicznych lokalizacji w Warszawie – w bardzo prężnie rozwijającej się dzielnicy, blisko ścisłego centrum, przy nowej stacji metra. Zbudujemy wieloetapowy i wielofunkcjonalny kompleks, który wpisze się w kosmopolityczny charakter stolicy i wyznaczy nowy standard.

– Rafał Kula, prezes i współzałożyciel NOHO Investment

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here