News will be here
Fot. Prada × Axiom Space

Powrót ludzi na Księżyc po przeszło pięćdziesięciu latach to bez wątpienia wielkie wydarzenie – warte wyjątkowego stroju. Tak też uznały osoby przygotowujące misję Artemis III, decydując się na współpracę z włoskim domem mody Prada przy tworzeniu nowych skafandrów dla kosmonautów.

Planowana na grudzień 2025 misja Artemis III, pierwsza załogowa wyprawa na południowy biegun Księżyca, będzie także pierwszą, podczas której na Srebrnym Globie znajdzie się kobieta. 3 osoby spędzą w kosmosie około 30 dni. Księżycowe skafandry kosmiczne będą wyposażone w specjalistyczne narzędzia do eksploracji i pracy naukowej oraz opracowane przez NASA systemy umożliwiające ludziom pracę i życie na Księżycu.

Prada × Axiom Space
Fot. Prada × Axiom Space

Jak powiedział przedstawiciel firmy Prada, kombinezony zwane Axiom Extravehcular Mobility Unit (AxEMU) mają zapewnić astronautom „zaawansowane możliwości eksploracji kosmosu” i wykorzystywać „innowacyjne technologie i projekty”, aby były bardziej elastyczne i zapewniały lepszą ochronę przed środowiskiem księżycowym. Główne zadania skafandra kosmicznego to zapewnianie odpowiedniego ciśnienia i poziomu tlenu oraz utrzymywanie właściwej temperatury.

Nowe skafandry mają być ewolucyjnym rozwinięciem dotychczasowego modelu NASA Exploration Extravehcular Mobility Unit (xEMU). Z założenia projektanci i inżynierowie mają ściśle współpracować - zarówno jeśli chodzi o zastosowane materiały, jak i wygląd nowych skafandrów.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z Pradą przy skafandrze kosmicznym Axiom Extravehcular Mobility Unit (AxEMU) – powiedział Michael Suffredini, dyrektor generalny Axiom Space. - Wiedza techniczna Prady w zakresie surowców, technik produkcji i innowacyjnych koncepcji projektowych przyniesie zaawansowane technologie w zapewnieniu nie tylko komfortu astronautów na powierzchni Księżyca, ale także bardzo potrzebnego uwzględnienia czynnika ludzkiego, którego nie ma w starszych skafandrach kosmicznych.

– Paweł Wernicki/PAP

Prada × Axiom Space
Fot. Prada × Axiom Space
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here