News will be here
BreakThru Films pokazało pierwszy zwiastun "Chłopów"

Choćbym nie wiem, jak próbował, nie sposób uciec od poprzedniego projektu studia BreakThru Films. Gdzie tylko go wyświetlano, "Twój Vincent" przyjmowany był owacjami na stojąco. Produkcja nie ustrzegła się co prawda błędów, ale i tak zapracowała na liczne wyróżnienia, w tym nominacje do Oscara oraz nagród BAFTA. Twórcom i studiu trudno będzie uciec od porównań. Tym razem na tapet pójdzie jednak nie luźno zaadaptowana biografia twórcy, który zmarł w budzących wątpliwości okolicznościach, lecz jedno z najistotniejszych dzieł literatury polskiej.

BreakThru Films znowu to robią...

Dorota Kobiela, Animacja, Chłopi, BreakThru Films
Kadr ze zwiastuna koncepcyjnego "Chłopów", fot. BreakThru Films

Animacja to obecnie wzięty temat w branży filmowej – z uwagi na pandemię tradycyjne filmowanie jest bowiem mocno utrudnione. Współcześnie tworzenie animacji nie wymaga natomiast nawet obecności rysowników w studiu. Czy przez to "Chłopi" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana będą mieć znacznie większą konkurencję niż przed kilkoma laty, gdy "Twój Vincent" przebojem wdał się na filmowe salony? Niekoniecznie. Banałem będzie powiedzenie, że najważniejsza jest jakość. Tej zaś nieco brakuje popularnym obecnie tytułom rozrywkowym, tworzonym dzięki grafice komputerowej. W nowej produkcji BreakThru Films ponownie sięgnie zaś po swoją własną, patentowaną technikę PAWS.

Podstawą dla animacji będą sceny odebrane przez aktorów – choćby z tego względu twórcy nie mogą uwolnić się od utrudnień w pracy. Na planie zameldują się między innymi Mirosław Baka (Boryna), Robert Gulaczyk (Antek), Kamila Urzędowska (Jagna), Sonia Mietielica (Hanka) czy Ewa Kasprzyk (Dominikowa). Zdjęcia potrwają trzydzieści sześć dni, później do akcji wkroczy ponad pięćdziesięciu artystów i wspomniane PAWS. Painting Animation Workstations pozwala przekształcić klatki filmu w obrazy olejne – oczywiście ręcznie. Na potrzeby "Chłopów" powstanie ich około... 72 000.

Nawet w opisach Reymonta Lipce nie były tak malownicze

Malarskie opisy z dzieła Władysława Reymonta z pewnością zyskają dzięki zaangażowaniu olejnej animacji nową świeżość. Na razie nie wiadomo, jak bliska oryginałowi będzie adaptacja i które wątki z oczywistych względów ukazane zostaną w mniejszym stopniu. Wydaje się, że w centrum postawione zostaną losy Jagny, ale na szczegóły przyjdzie nam jeszcze poczekać. Wiadomo natomiast, że za wizualne inspiracje twórcom posłużą dzieła artystów Młodej Polski – Józefa Chełmońskiego, Leona Wyczółkowskiego czy Ferdynanda Ruszczyca; zaś muzykę do filmu stworzy Łukasz L.U.C. Rostkowski (m.in. Rebel Babel Film Orchestra).

Pierwszy zwiastun, choć jest jedynie namiastką tego, co zobaczymy w pełnej wersji, robi olbrzymie wrażenie. Bez cienia wątpliwości "Chłopi" będą wyglądać równie zjawiskowo co "Twój Vincent", ale czai się tu także pewne ryzyko. Przede wszystkim film zmierzy się z licznymi porównaniami. Nie będzie też tym pierwszym na świecie, przez co twórcy muszą mieć się na baczności. Mimo że "Twój Vincent" niezmiernie mi się spodobał, doskonale rozumiem osoby narzekające na scenariusz. W przypadku tak pracochłonnego dzieła pozwolono sobie bowiem na sporo uproszczeń (choć nawet mimo nich film oglądało się świetnie). "Chłopi" nie mogą jednak powtórzyć tego błędu. Mam też nadzieję, że uda im się wyjść z cienia biografii Van Gogha. O tym przekonamy się jednak najwcześniej w 2022 roku.

Tak przynajmniej twierdzą twórcy – reżyserka Dorota Kobiela oraz producent i współscenarzysta Hugh Welchman. Warto jednak brać poprawkę na te zapowiedzi, bo przy tak złożonej i pracochłonnej ręcznej robocie łatwo o obsuwę. Więcej o projekcie przeczytacie tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here