News will be here
Brie Larson w serialu "Lekcje chemii" (2023), fot. Apple TV+

Bycie kobietą w USA w połowie lat 50. ubiegłego wieku na pewno nie było proste. Tym bardziej nie było łatwo być jednocześnie naukowczynią pracująca na uniwersyteckim wydziale chemii. Elizabeth Zott postanowiła jednak zmierzyć się z tymi wyzwaniami, będąc jednocześnie daleką od "przeciętnej kobiety".

Dostępny na platformie streamingowej Apple TV+ serial “Lekcje chemii” jest adaptacją książki pod tym samym tytułem autorstwa Bonnie Garmus. Książkę w Polsce wydało wydawnictwo Marginesy, a wspomniany serial właście zakończył swoją emisję. W rolę Elizabeth Zott wciela się Brie Larson i od razu można napisać, że jest to rola wręcz dla niej stworzona.

SAMOTNOŚĆ NA WYDZIALE

Brie Larson, Lewis Pullman, Lekcje chemii, 2023, Apple TV+
Brie Larson i Lewis Pullman w serialu “Lekcje chemii” (2023), fot. Apple TV+

Główna bohaterka serialu jest chemiczką, pracującą na wydziale jednego z amerykańskich uniwersytetów. Stara się jak może, by zostać zauważoną przez całe koło naukowe, jednak jako kobieta, nieustannie jest marginalizowana. Jedną z osób, która wyjątkowo nie poznaje się (początkowo) na jej talencie, jest Calvin Evans – nominowany do Nagrody Nobla samotny geniusz (w tej roli Lewis Pullman). Szybko jednak miłość odnajduje zarówno ją, jak i jego, a ich związek zacieśnia się również w pracy, zaczynają bowiem wspólną pracę nad odkryciem, które ma dać im sławę, a pieniądze ich uczelnianemu wydziałowi.

Zarówno Elizabeth, jak i Calvin początkowo nie mogą się w tej relacji odnaleźć, jednak ostatecznie zdają sobie sprawę z tego, jakie spotkało ich szczęście. Niestety i miłość i samo życie bywają nieprzewidywalne i ostatecznie nasza bohaterka zostaje sama. Jednak nie na długo, niebawem będzie musiała zmierzyć się z kolejną nową sytuacją – z macierzyństwem.

Z LABORATORIUM DO KUCHNI

Brie Larson i Alice Halsey w serialu “Lekcje chemii” (2023), fot. Apple TV+

Kilka lat później życie ponowie płata figla i Elizabeth przenosi się z uniwersyteckiego laboratorium, do kuchni. Ale nie byle jakiej kuchni. Swoją domową bardzo lubi i dobrze się w niej czuje. Uwielbia gotowanie. Jednak tym razem zostaje prowadzącą program kulinarny numer jeden całej ameryki: „Kolacja o szóstej“. Pokazuje w nim dość niestandardowe podejście do samego gotowania, bowiem nie operuje prostymi krokami przepisów, jak „dodać szczyptę soli“. Nie. Od niej prędzej usłyszymy "Do łyżki stołowej kwasu octowego dodajemy szczyptę chlorku sodu“. Z czasem staje się ulubienicą widzem i widzów jednak nie znajdą się i tacy, którym całe to jej gotowanie nie przynosi nic dobrego.

POTRAWY WARTE GRZECHU

Pies Gus w serialu “Lekcje chemii” (2023), fot. Apple TV+

Oglądanie tego serialu sprawiło mi naprawdę ogromną przyjemność, nawet bez znania książkowego pierwowzoru. Jednak szybko będę chciał to niedopatrzenie nadrobić i przeczytać książkę. Jedno jest faktem: Brie Larson jest w tej roli zjawiskowa. Ma się wrażenie, jakby była ona wręcz napisana specjalnie dla niej. Doskonale ukazuje jak, jej bohaterka niepewnie czuje się w pewnych sytuacjach, w których większość ludzi jednak czuje się swobodnie. Samotniczka, introwertyczka, jednocześnie genialna i błyskotliwa. Oczywiście postacie drugoplanowe są tutaj nie mniej ważne i również sprawiają, że całość ogląda się w zasadzie na jednym tchu. Wszystko to podszyte trafnym poczuciem humoru i przenikliwymi obserwacjami sprawia, że widzowie mogą wiele dobrego z tego serialu wyciągnąć. To historia nie tylko o walce z nierównościami, ale przede wszystkim o prawo do podążania za swoimi marzeniami.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here