News will be here
"O wszystko zadbam" — nigdy nie wiesz, na kogo trafisz [Recenzja]

Rosamund Pike, choć zagrała w kilkudziesięciu filmach i serialach, to do masowej świadomości przebiła się za sprawą występu w "Zaginionej dziewczynie" Davida Finchera. Po tej roli jej kariera nabrała tempa, ale widać, że bardzo ostrożnie dobiera role, gdyż nie mamy w jej przypadku odczynienia z efektem przesytu. Dzięki temu za każdym razem wyczekuję premiery kolejnej produkcji z Pike.

Nietypowy biznes

Eiza González, Rosamund Pike, O wszystko zadbam, Netflix
Eiza González (Fran) i Rosamund Pike (Marla) w filmie "O wszystko zadbam", fot. Netflix

Główna bohaterka filmu "O wszystko zadbam" – Marla Grayson – prowadzi dość nietypową działalność. Jest ona bowiem zawodową prawną opiekunką. Gdy osoba starsza (najczęściej) nie może już sama o siebie zadbać, a nie ma też krewnych, którzy by się nią zajęli, to wyznacza się prawnego opiekuna, który będzie decydował o wszelkich czynnościach związanych z tą osobą. Tak oto Marla decyduje o tym, czy ktoś trafi do ośrodka opiekuńczego i czy będzie go można np. odwiedzać. Stworzyła z tego prawdziwy biznes, jest bowiem zaprzyjaźniona z lekarzem orzecznikiem, sędzią i dyrektorem domu opieki. Dlaczego to robi? Otóż jako czyjaś opiekunka decyduje też o tym, co dzieje się z majątkiem danej osoby. Tym samym zarządza bardzo wieloma majątkami, czerpiąc z tego oczywiście korzyści.

Wisienka na torcie

Dianne Wiest, I Care A Lot, Netflix
Dianne Wiest w filmie "O wszystko zadbam", fot. Netflix

Główna bohaterka w swoich działaniach poszukuje również tzw. wisienki, czyli osoby, która ma pieniądze, potencjalnie potrzebuje opieki, ale nie ma absolutnie żadnej rodziny, ani nie jest z nikim powiązana. Dzięki temu będzie można w zasadzie bez żadnych potencjalnych ograniczeń korzystać z jej majątku. W pewnym momencie dowiadują się o istnieniu Jennifer Peterson (Dianne Wiest), będącej idealną kandydatką na wisienkę. Zostają podjęte działania, które umieszczają ją w domu opieki. Wydawać by się mogło, że wszystko poszło gładko, jednak Jennifer ma powiązania, o których nikt nie wiedział. Stoją za nią bardzo niebezpieczni ludzie, którym przewodzi Roman Lunyov grany przez Petera Dinklage’a. Od tej pory Marla nie będzie miała prostego życia.

Thriller komediowy

Peter Dinklage, I Care A Lot, J Blakeson, Netflix
Peter Dinklage w filmie "O wszystko zadbam", fot. Netflix

"O wszystko zadbam" to udany thriller z elementami komedii. Bardzo sprawnie poprowadzony, bo trzyma w napięciu, ma kilka naprawdę dobrych zwrotów akcji i pomimo dwugodzinnego metrażu nie pozwala na nudę. Pierwsze skrzypce gra tutaj znakomita Rosamund Pike, która za tę rolę otrzymała nominacje do Złotego Globu. Jednak nie należy się zatrzymywać tylko na niej, gdyż cała główna obsada wypada tu bardzo dobrze. Przede wszystkim należy wymienić Petera Dinklage’a oraz rzadko pojawiającą się na ekranie Dianne Wiest.

Daleki jestem od zachwytów nad tym filmem, ale wchodziłem w niego z oczekiwaniem, że dostanę dobrą pozycję na sobotni seans i w tej roli sprawdził się on znakomicie.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here