News will be here
"To wiem na pewno" - nowa premiera HBO

Staram się teraz głównie oglądać w domu filmy. Na dodatek dużo wracam do pozycji starszych, dobrze mi już znanych, ponieważ po latach w wielu przypadkach zmienia się perspektywa. Niektóre tytuły dziś odbieram więc zupełnie inaczej, niż na przykład pięć lat temu. Nie oznacza to oczywiście, że całkowicie zrezygnowałem z premier. Zdecydowanie jednak dobieram je ostrożniej i nie łapię się za wszystko „jak leci“. Jedną z pozycji, na które czekałem, jest nowy serial do HBO To wiem na pewno, którego twórcą jest Derek Cianfrance. W roli głównej - i to podwójnej - zobaczymy tu natomiast Marka Ruffalo.

Derek Cianfrance to osoba, której twórczość bardzo cenię i która zajmuje u mnie szczególne miejsce.

Takie filmy jak Blue Valentine i Drugie oblicze, choć są filmami relatywnie młodymi, to miały spory wpływ na rozwój mojej filmowej wrażliwości. Między innymi dlatego oczekiwałem nowych dzieł tego reżysera i tym razem padło na serial i do na dodatek z jednym z moich ulubionych aktorów, Markiem Ruffalo.

Kadr z "To wiem na pewno"; fot. HBO
Kadr z "To wiem na pewno"; fot. HBO

To wiem na pewno jest historią pewnej amerykańskiej rodziny, pokazanej na przestrzeni lat. W centrum uwagi mamy tu dwóch bliźniaczych braci, w których rolę wciela się właśnie Ruffalo.

Jeden z nich jest chory na schizofrenię, co między innymi ma wpływ na pojęcie przez niego pewnej decyzji. Celowo nie zdradzę jakiej, ale szybko się można o niej dowiedzieć, ponieważ następuje ona już na początku pierwszego odcinka.

Powiem szczerze, że nie obejrzałem pierwszego odcinka serialu zaraz po jego premierze. Gdzieś w głowie miałem myśl, że nie będzie to łatwy seans - i nie myliłem się. Od razu czuć tutaj klimat Cianfrance, dzięki któremu nawet wtedy, gdy na ekranie niewiele się dzieje, ciężko jest nam oderwać od niego wzrok. Ma na to wpływ wiele rzeczy: od samych zdjęć i kadrów, przez muzykę czy oczywiście aktorów, świetnie poprowadzonych przez reżysera. W momencie, gdy skończył się pierwszy odcinek, żałowałem, że nie ma już dostępnej całości. Jednak w dalszym ciągu jestem zwolennikiem takiej formy dystrybucji, nawet jeśli momentami odczuwam jego wady.

Mark Ruffalo odgrywa w serialu "To wiem na pewno" podwójną główną rolę ; fot. HBO
Mark Ruffalo odgrywa w serialu podwójną główną rolę ; fot. HBO

Aktualnie dostępne do obejrzenia są dwa odcinki To wiem na pewno, a każdy kolejny pojawia się w poniedziałek. Przewidzianych jest 6 odcinków, więc całość zakończy się w połowie czerwca. Jeśli ktokolwiek lubi obejrzeć cały serial za jednym podejściem, to na szczęście nie będzie na to musiał czekać aż tak długo.

Brakowało mi takiego serialu, na który będę czekał co tydzień i nie mógł się doczekać, kiedy będę mógł obejrzeć kolejny odcinek. Na ten moment, ponieważ nie widziałem jeszcze całości, wpisuje się on idealnie w mój gust. Kolejny raz również przekonałem się, że najlepsze seriale robi właśnie HBO.

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here