News will be here
Wiosenne propozycje od HBO Go

Netflix był ze mną od wielu lat. Moja subskrypcja była ważna od premiery usługi w Polsce i ani razu jej nie zawiesiłem. Niestety od kilku miesięcy miałem poczucie, że u tego giganta jest coraz mniej oryginalnych, interesujących mnie treści. Znajdowałem je natomiast u konkurencji, dlatego postanowiłem bezterminowo zawiesić swoje konto, do którego wrócę zapewne wtedy, gdy pojawi się kilka ciekawych tytułów. Wówczas odnowie subskrypcję na miesiąc lub dwa, by sobie wszystko nadrobić. Jedną z platform, którą postanowiłem sobie zostawić, jest natomiast HBO Go.

Niezmiennie od lat uważam, że HBO ma najlepsze jakościowo produkcje, których jeszcze długo konkurencja nie dogoni. Największą jednak wadą tej usługi jest jakość streamingu, której daleko jest do tego, do czego przyzwyczaił nas nie tylko Netflix, ale i Prime Video czy Apple TV+. Pod tym względem najlepiej wypada ostatni z serwisów. W przypadku HBO widać jednak, że i ta jakość jest coraz lepsza. A skoro nieco bardziej skupiłem się właśnie na tej platformie, postanowiłem obejrzeć kilka tytułów, które niedawno się na niej pojawiły. Poniżej krótka lista tego, co polecam zobaczyć w wolnej chwili.

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera

Jedna z najgłośniejszych premier tego sezonu. Autorska wersja "Ligi Sprawiedliwości" w reżyserii Zacka Snydera. Recenzja tego filmu pojawiła się już na łamach Exu. Czterogodzinne widowisko, na które przyszło nam czekać kilka lat, ostatecznie nie rozczarowuje. Co prawda nie jest to najlepszy film superbohaterski, jaki mieliście okazję oglądać, ale zdecydowanie można powiedzieć, że jest lepszy od wersji kinowej. Gorąco zachęcam do seansu, jeśli jeszcze nie mieliście okazji.

Allen kontra Farrow

Na początku lat dziewięćdziesiątych – po ponad dekadzie związku Woody’ego Allena i Mii Farrow – reżyser został posądzony o molestowanie seksualne ich adoptowanej córki. Ten czteroodcinkowy miniserial dokumentalny opowiada o początkach relacji pary, o ich podejściu do dzieci i rodziny oraz jak doszło do tego, że Allen z kochającego partnera stał się największym koszmarem Farrow. Dokument jest sprawnie zrealizowany i choć narracja jest przede wszystkim jednostronna, to stawia pytania, wobec których nie można przejść obojętnie. Gorąco polecam, jednak uprzedzam, że fani Woody’ego mogą inaczej spojrzeć na swojego idola.

Zapraszam również do przesłuchania odcinka podcastu Inna Kultura, w którym rozmawiamy o tym serialu dokumentalnym oraz wspomnianej wcześniej "Lidze Sprawiedliwości Zacka Snydera".

Droga powrotna

Ben Affleck wciela się w dawną gwiazdę szkolnej koszykówki. Dziś dorosły, pracuje na budowie i nie przepuszcza żadnej okazji, w której mógłby się napić alkoholu. Los stawia przed nim szansę, by zajął się trenowaniem drużyny, w której grał jako nastolatek. Ma przed sobą nie tylko wyzwanie, by stworzyć zgraną drużynę, ale przede wszystkim, by zerwać z nałogiem.

Nie jest to film, który by czymś szczególnie zaskakiwał, bo scenariusz jest przewidywalny, a aktorstwo poprawne. Ogląda się go jednak dobrze – to chyba taki film na wieczór. Pozycja na pewno ważna dla samego Afflecka, który także miał spore problemy z alkoholem.

Rodzice

Każdy rodzic wie, że nie zawsze da się być miłym dla własnych dzieci. Od czasu do czasu można wybuchnąć i rozładować swoje negatywne emocje. Niekoniecznie jest to dobre, ale się zdarza. Podobnie jest w przypadku Paula i Ally, którzy mają dwójkę dzieci i nie raz potrafią na nie podnieść głos. Oczywiście na co dzień bardzo kochają swoje pociechy i wszelkie wybuch złości nie są spowodowane złymi zamiarami.

Serial, w którym główną rolę gra Martin Freeman (będący również jego współautorem), potrafi bawić, ale też skłonić nas do refleksji, a nawet wywołać uronienie łzy. Niedawno rozpoczęła się emisja drugiego sezonu, który – podobnie jak pierwszy – ma mieć dziesięć odcinków. Jest to pozycja, którą można polecić nie tylko rodzicom.

Dzień, w którym zamarł sport

Antoine Fuqua (reżyser takich film jak "Dzień próby" czy "Bez litości") przypomina nam swoim filmem dokumentalnym moment, w którym z powodu nasilającej się pandemii COVID-19, zostają zwieszone wszystkie najważniejsze rozgrywki sportowe. Poznajemy wpływ, jaki miało to na sport, fanów, ale przede wszystkim sportowców oraz jakie były konsekwencje wszystkiego, co się w ostatnim roku wydarzyło.

Superman i Lois

Na koniec coś dla fanów produkcji DC. Jako wielki fan komiksów oraz wszystkich filmów i innych produkcji z Supermanem, postanowiłem rozpocząć serial "Superman i Lois". Za jego powstanie odpowiada amerykańska stacja CW, lecz w Polsce emitowany jest właśnie przez HBO. Clark Kent i Lois Lane są małżeństwem i mają dwóch nastoletnich synów. Poza codziennym ratowaniem świata muszą zajmować się wychowaniem dzieci i rozwiązywaniem rodzinnych problemów, jakie mogą pojawić się w każdym domu. Przyznam szczerze, że bardzo podoba mi się to spojrzenie na postać Supermana oraz sama realizacja. 

Jan Urbanowicz

Jan Urbanowicz

Kinem jestem zafascynowany niemalże od kołyski, a przygody z nim zaczynałem od starych westernów i musicali z lat pięćdziesiątych. Kocham animacje Disneya, amerykańską popkulturę, "Gwiezdne wojny" i "Powrót do przyszłości". W filmach uwielbiam, że mogę spoglądać na świat z czyjejś perspektywy. Od wielu lat tworzę i współprowadzę podcasty o tematyce filmowej.

News will be here