News will be here
Hatsune Miku jedną z gwiazd festiwalu Coachella 2020!

Coachella urasta do rangi dorocznego święta popkultury. Kwestia muzyki zdaje się tu wręcz drugorzędna, choć w line-upie nie brakuje gwiazd pokroju Rage Against the Machine, Franka Oceana czy Travisa Scotta. Impreza organizowana w Empire Polo Club w kalifornijskim Indio to jednak przede wszystkim miejsce, w którym trzeba się pokazać, by myśleć o sobie jak o influencerze. Ta samonapędzająca się popularność festiwalu sprawia, że organizowany jest on dwukrotnie – tydzień po tygodniu, by każdy zainteresowany miał realną szansę zdobyć bilet. Coachella 2020 odbędzie w dniach 10-12 i 17-19 kwietnia, a organizatorzy ogłosili już listę wykonawców. Każdego dnia przez festiwalowe sceny przewija się tam około pięćdziesięciu artystów. Łatwo zginąć w tym tłumie, ale jednej gwieździe z pewnością się to nie uda: Hatsune Miku wystąpi 10 i 17 kwietnia.

Hatsune Miku to pierwsze brzmienie przyszłości...

Vocaloid Hatsune Miku, fot. Crypton Future Media
Vocaloid Hatsune Miku, fot. Crypton Future Media

Filigranowa, mierząca ledwie 158 centymetrów wzrostu Japonka o długich, turkusowych włosach. O czym ja zapomniałem? A, no tak. Hatsune Miku, o której mowa, jest szesnastoletnią gwiazdą muzyki. Wirtualną gwiazdą, której realnych fanów niejeden mógłby pozazdrościć. Jej nazwisko w wolnym tłumaczeniu oznacza pierwsze brzmienie przyszłości, a wizerunek jest starannie budowany. Mimo że ma 16 lat, tak naprawdę "występuje" od przeszło dekady. Stworzony w 2007 roku przez Crypton Future Media z Sapporo vocaloid ludzkich rys nabrał dzięki Keiowi Garou. Rysownik posłużył się przy tym kreską typową dla anime, nadając Hatsune Miku bardzo charakterystycznych cech.

Japońska gwiazda zaznała już smaku sukcesu, będąc między innymi numerem jeden na rodzimych listach przebojów. Oczywiście Hatsune Miku ma spory dorobek artystyczny, a podczas festiwalu Coachella 2020 wystąpi z własnym repertuarem. Warto jednak zaznaczyć, że jej głos jest wziętym produktem, który użyto w grubo ponad stu tysiącach oryginalnych utworów innych artystów.

Technologia nie po raz pierwszy zagości na scenie

Ani dla organizatorów, ani dla Hatsune Miku występ podczas festiwalu nie będzie pierwszyzną. Vocaloid od lat "koncertuje", w 2014 roku supportował nawet Lady Gagę podczas trasy ArtRAVE: The ARTPOP Ball. Z kolei goście Coachelli w 2012 roku mogli już zobaczyć wirtualnego Tupaca Shakura. Od tego czasu technologia poszła jednak o wiele dalej, a występ japońskiej gwiazdy będzie nie lada przedsięwzięciem:

Mamy specjalny zespół, który zajmuje się przygotowaniem koncertów Hatsune Miku i nadzorowaniem ich przebiegu. Na bieżąco kontrolujemy hologram – jeśli coś pójdzie nie tak, musimy działać bardzo szybko. Opracowaliśmy system, który pozwala reagować na bieżąco, a nawet koordynować występ z czynnikami ludzkimi.

– Guillaume Devigne, dyrektor marketingu w Crypton Future Media

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here