News will be here
HEALTH - "Rat Wars", wyd. Loma Vista Recordings

Grupa HEALTH od wielu lat proponuje swoim słuchaczom tę samą, spójną melodię: futurystyczny, noise'owo-industrialny synthpop, który odzwierciedla apokaliptyczny taniec śmierci - rytmiczne pląsy na gruzach cyberpunkowej rzeczywistości. Ich najnowsze dzieło jest więc kolejną wersją tej samej opowieści.

“Rat wars” ukazują przyszłość nadludzkiego tempa. Jest to płyta wypełniona po brzegi energetyczną odmianą piosenkowego industrialu ewokującą czekającą nasz świat gwałtowną, kradnącą święty spokój akcelerację. Utwory są dudniące, dynamiczne i definitywnie nieprzeznaczone do medytacyjnego odsłuchu.

Muzyczne proroctwo HEALTH zakłada też przyszłość odtwarzającą przeszłość.

Klip promujący album

Krążek zawiera utwory, które mimo wszystko celebrują pewne tropy estetyk sprzed lat. Jest tu sporo ikonicznego dla lat dziewięćdziesiątych industrialnego rocka, który w istocie brzmiał “retrp” już w momencie swojej teraźniejszej glorii i chwały. Na “Rat wars” ten wybór stylistyczny zdaje się pasować jak ulał. Odzwierciedla bowiem przyszłość stojącą pod znakiem antyprogresywnego, postmodernistycznego futuryzmu bezpiecznego “update'u” - rozwinięcia tendencji, z którą mamy do czynienia już teraz.

HEALTH zapowiada również jutro zdefiniowane przez dystopijne nastroje.

Odsłuch całego albumu

Płyta, podobnie jak większa część dyskografii tej formacji, mimo niewątpliwej energetyczności, jest jednak pesymistyczna w wymowie. Kreśli raczej mroczny obraz kolejnych dni, który będzie wymagał nie tyle kolektywnego instynktu kontestacyjnego (ten bowiem prawdopodobnie zostanie zduszony w zarodku), lecz sporych pokładów cynicznej ciągoty do ideologicznej kapitulacji.

Ta sama historia, ci sami bohaterowie, ale w sumie narzekać nie ma na co. Innymi słowy, płyta taka jak przyszłość, którą opisuje.

Łukasz Krajnik

Łukasz Krajnik

Rocznik 1992. Dziennikarz, wykładowca, konsument popkultury. Regularnie publikuje na łamach czołowych polskich portali oraz czasopism kulturalnych. Bada popkulturowe mity, nie zważając na gatunkowe i estetyczne podziały. Prowadzi fanpage Kulturalny Sampling

News will be here