News will be here
Nine Inch Nails za darmo udostępniło dwa nowe albumy

Nine Inch Nails można lubić lub nie, podobnie zresztą jak ich frontmana Trenta Reznora, który do dyplomatów nie należy. Osiągnięć muzycznych trudno mu jednak odmówić, co z miejsca czyni go człowiekiem, którego słowa coś w tej branży znaczą. W dobie kryzysu Amerykanin złagodził jednak ton, pokazując światu tę na co dzień skrywaną twarz artysty-wrażliwca. W liście otwartym Reznor wraz z Atticusem Rossem piszą:

Muzyka – kiedy jej słuchaliśmy, myśleliśmy o niej czy ją tworzyliśmy – zawsze pomagała przetrwać wszystko, co dobre i co złe. Mając to na uwadze, postanowiliśmy dokończyć nagrywanie kolejnych płyt z cyklu »Ghosts«, by (w obecnej sytuacji – przyp. red.) pozostać przy zdrowych zmysłach.

Duchy Nine Inch Nails powracają i to ze zdwojoną mocą

Zdjęcie z koncertu Nine Inch Nails
Zdjęcie z koncertu Nine Inch Nails

Ross jest w Nine Inch Nails stosunkowo nową twarzą, ale warto pamiętać, że z Reznorem pracuje od przeszło piętnastu lat. Początkowo brytyjski kompozytor głównie produkował kolejne płyty NIN; wydany w 2008 roku album "Ghosts I-IV", nawet współtworzył. Owocny był też ich romans z kinematografią. W 2010 roku napisana przez duet Reznor-Ross ścieżka dźwiękowa do filmu "Social Network" zgarnęła Oscara; trzy lata później otrzymali natomiast Grammy za soundtrack do kolejnego filmu Davida Finchera – "Dziewczyny z tatuażem". W międzyczasie panowie założyli wspólny projekt muzyczny, by wreszcie, w 2016 roku, Ross oficjalnie dołączył do działającej od lat 80. kapeli. Te filmowe ciągoty nadal są jednak wyczuwalne w ich twórczości, co raczej nie pozostało bez wpływu na dobór opracowywanego materiału.

Trzeba bowiem pamiętać, że "Ghosts" to projekt jeszcze ambitniejszy niż industrialno-rockowe kawałki NIN. W swoim założeniu "Duchy" stanowią instrumentalną ścieżkę o silnie emocjonalnym zabarwieniu, nie inaczej jest więc także w przypadku dwóch najnowszych wydawnictw. A ponieważ Nine Inch Nails niezmiennie pozostaje przede wszystkim płaszczyzną twórczej ekspresji Reznora, ten po raz kolejny wykonał ruch, jaki nie śniłby się twórcom związanym kontraktami z wielkimi wytwórniami.

Lista utworów znajdujących się na płytach "Ghost V: Together" i "Ghost VI: Locusts"
Lista utworów znajdujących się na płytach "Ghost V: Together" i "Ghost VI: Locusts"

Chętnych, by zapoznać się z najnowszymi albumami Nine Inch Nails, odsyłam na stronę kapeli. Zarówno "Ghosts V: Together", jak i "Ghosts VI: Locusts" można tam bez przeszkód pobrać, ale płyty trafiły oczywiście także do popularnych serwisów streamingowych.

Na pierwszy krążek trafiło osiem kawałków, na drugi piętnaście – w sumie ponad dwie i pół godziny muzyki. Tym razem poszczególne utwory mają indywidualne tytuły, a wśród nich znajdziemy naprawdę różnorodne brzmienia. Warto je przesłuchać niezależnie od naszego nastroju i tego, czy chcemy pogrążyć się w smutku, czy może jednak potrzebujemy promyka nadziei i czegoś na pocieszenie.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here