Sztuka

- napisał/a: Damian Halik
"Czy naprawdę fotografia jest sztuką i czy zdjęcie jest indywidualną kreacją, na której waży płeć podmiotu fotografującego?" – pyta Agnieszka Morawińska, ówczesna dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, we wstępie do książki "Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku" z 2008 roku. Kolejne pytanie nasuwa się samo...

- napisał/a: Damian Halik
Czy źródła współczesnych problemów społecznych powinniśmy upatrywać już w wierzeniach, które towarzyszyły naszym przodkom setki lat temu? Odpowiedź, choć nieoczywista, może mieć ogromne znaczenie – wciąż bowiem sterują nami te same, głęboko zakorzenione schematy, a zabobon jawi się jako element ludzkiej natury.

- napisał/a: Damian Halik
Jego obiektyw kocha sytuacje balansujące między nudną normalnością a dziwactwem, on sam natomiast wielokrotnie przejechał Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz. Mimo że Stephen Shore od dekad zaskakuje kolejnymi niecodziennymi ujęciami, wciąż potrafi znaleźć sceny warte uchwycenia.

- napisał/a: Damian Halik
Niezwykle żywe, wręcz pulsujące odcieniami czerwieni i kształtami prace to kwintesencja sensualnej twórczości Patrycji Mastej. Będące efektem głębokiej kontemplacji, płynące jakby prosto z wnętrza artystki formy stanowią ucieleśnienie pozornie tylko nienamacalnych doznań.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Tygodnik "Polityka" niedawno świętował trzydziestolecie istnienia swoich Paszportów – prestiżowej nagrody przyznawanej za znaczące osiągnięcia polskiej kultury.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Koniec roku oznacza jedno: wysyp podsumowań. Topowe portale przygotowują listy topowych filmów, książek, płyt i seriali. Wszyscy sprawdzimy chociaż część z tych list, ale czy rzeczywiście coś wartościowego z nich wyniesiemy?

- napisał/a: Damian Halik
Nevada, poza Las Vegas i Strefą 51, kojarzy się oczywiście z niezwykle charakterystycznymi krajobrazami. Pustynno-stepowy klimat i pasma górskie przecinające najrzadziej zaludniony stan Ameryki oferują wyjątkowe widoki – a gdyby tak na pustyni wystawić dodatkowo dzieła sztuki?

- napisał/a: Damian Halik
Przyzwyczajeni do otaczającego nas piękna coraz częściej dostrzegamy jego fasadowość. Marlena Szewczyk stawia natomiast na kontrast, na nowo odkrywając brzydotę i wyrażając za pomocą pozornie chaotycznych kolaży swoje skąpane w onirycznym transie myśli.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Znany z legend i kina grozy wilkołak archetypicznie kojarzy nam się raczej z osobliwością, czymś nieludzkim. Tymczasem okazuje się, że jest w nim więcej człowieczeństwa, niż mogłoby się wydawać.

- napisał/a: Damian Halik
Gdybym chciał pokusić się o uszczypliwość, powiedziałbym, że Damien Hirst jest w trakcie najbardziej pracowitego miesiąca w swoim życiu. Ale nie w tym rzecz – to, co Hirst robi, uważam bowiem za jeden z oryginalniejszych pomysłów, jakimi w ostatnich latach świat sztuki próbował szokować.

- napisał/a: Damian Halik
Sięgając po najbardziej klasyczny z malarskich motywów, Michał Wasiak czerpie inspiracje zarówno z dzieł mistrzów portretu, jak i z twórczości artystów dwudziestowiecznych, którzy umiłowali sobie deformowanie rzeczywistości. Pozornie opozycyjne motywacje składają się jednak w przemyślaną, skrywającą drugie dno – i zachęcającą do jego eksploracji – twórczość.

- napisał/a: Damian Halik
Sztuczna inteligencja wygrywająca konkurs plastyczny to w ostatnim czasie największe zagrożenie dla ludzkości – tak przynajmniej można wnioskować, przypatrując się burzy, którą wywołał Jason Allen. Wbrew pozorom problem nie jest jednak ani tak dramatycznie duży, ani nawet świeży. Zaskakująco wiele argumentów padających w tej dyskusji dawno już bowiem obalono.

- napisał/a: Damian Halik
Już 10 września ART HUB Rydzowa ugości kolejną niepokorną artystyczną duszę. Tym razem gościem łódzkiej galerii będzie Magdalena Król, która zaprosi nas do swoistego gabinetu osobliwości, jakimi bez wątpienia jest wystawa "Słyszę jak szeleszczą im włosy".

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Żaden z opowiadanych przez nas dowcipów nie jest niewinny. Żaden mem, który udostępniamy na naszych ulubionych mediach społecznościowych, nie jest pozbawiony ramy ideologicznej. Żart nigdy nie jest tylko żartem.