Sztuka

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Kim tak naprawdę jest artysta? Czy to natchniona postać, która zasiada do kreowania jedynie, gdy napędza ją działanie weny? A może jednak ktoś, kto po prostu wykonuje swoją pracę?

- napisał/a: Damian Halik
W swoich niezwykle intrygujących pracach Tomasz Kwiatkowski bawi się zarówno kolorem, jak i konwencją. Proste kadry przypominające obrazy wyrwane z dłuższych historii przekazywanych w formie sztuki sekwencyjnej budzą pełen wachlarz emocji, w pewnym sensie pozostawiając odbiorców w niepewności, dokąd owa opowieść zmierza.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Sen jest jednym z najbardziej intrygujących tematów współczesnej kultury. Bywa wątkiem pobocznym, bywa też najistotniejszym motywem, lecz zawsze zapada w pamięci odbiorców dzięki swojemu narracyjnemu oraz estetycznemu potencjałowi. Oniryzm w kinematografii czy literaturze od zawsze odgrywał niezwykle widowiskową rolę plastycznego elementu historii przełamującego zdroworozsądkowe oczekiwania na...

- napisał/a: Damian Halik
Choć od rocznicy urodzin jednego z najwybitniejszych Polaków w historii minęło już kilka miesięcy, Narodowe Centrum Kultury i tak zamierza je uczcić. Właśnie rozstrzygnięto konkurs "Kopernik – Konstelacje", a zwycięska praca niebawem zostanie udostępniona zwiedzającym warszawską Kordegardę.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
Mówiąc o sztuce performance'u, zawsze mówimy o pewnego rodzaju enigmie, niemożliwej do rozwiązania artystycznej zagadce, ostatnim bastionie nieoczywistości kultury dosłowności. Ta wymykająca się kategoryzacji efemeryda jawi się jako kłączasty, nieustannie rozwijający się w nieintuicyjnych kierunkach byt przeciwstawiający swoją ulotność wszelkim próbom betonowej klasyfikacji.
![Marcin Płoszaj – "Ukryty" (olej na płótnie, 94×72, 2020) [fragment obrazu]](/images/storychief/marcin-ploszaj-ukryty-olej-na-plotnie-9472-2020-fragment_36c5115d3d3a276aaa15c9339a49a98e.jpg)
- napisał/a: Damian Halik
W zależności od dystansu, z jakiego spojrzymy na świat, może on być wszystkim lub niczym... Czy z wzajemnością? Tytuł jednego z obrazów pokazywanych na wystawie został rozciągnięty na całą ekspozycję. Dotyczy zarówno stosunku do nas samych, jak i relacji z najbliższymi, relacji społecznych, a jeszcze szerzej postrzegania rzeczywistości – stosunku do świata.

- napisał/a: Damian Halik
Niewielu artystów wizualnych może się pochwalić umiejętnością tak dalece idącego wykrzywiania rzeczywistości. Niewielu otrzymało też publiczną laurkę na antenie MTV. Austriacki rzeźbiarz zwyczajnie intryguje, od dekad reinterpretując codzienność na swój własny sposób, a wystawa "Trap of the Truth" to najlepszy sposób, by zapoznać się z jego twórczością.

- napisał/a: Damian Halik
"Przedmioty nigdy nie były niewinne. Interesuje mnie ich zawartość znaczeniowa w relacji do funkcji i materii, z której są zbudowane" – twierdzi Dawid Kawalec. Łódzki artysta niebawem doczeka się wystawy w galerii Art Hub.

- napisał/a: Damian Halik
Inspirowana twórczością Karla Lagerfelda Met Gala 2023 za nami, warto zatem zajrzeć do nowojorskiego Metropolitan Museum of Art i sprawdzić powiązaną z wydarzeniem wystawę "Karl Lagerfeld: A Line of Beauty". To ponad dwieście dzieł jednego z najsłynniejszych projektantów wszech czasów, ale przede wszystkim wiele eksponatów ukazujący jego proces twórczy oraz to, jakim był człowiekiem.

- napisał/a: Damian Halik
Baśniowe, choć na swój sposób niepokojące – prace Moniki Marchewki, które zobaczymy w ramach wystawy "Słodkowodne historie", przedstawiają sceny jedynie pozornie przywodzące na myśl bajkową opowieść, próżno bowiem szukać w nich morału. Zamiast tego widzimy moment chwilę przed kulminacją i pozostawiani jesteśmy z mnożącymi się pytaniami.

- napisał/a: Damian Halik
Nieco ponad rok od rozpoczęcia 59. Biennale w Wenecji do Warszawy dociera praca Małgorzaty Mirgi-Tas zaprezentowana w ubiegłym roku w Pawilonie Polskim. Wystawę "Przeczarowując Świat", która przybliży nam złożoną z wielkoformatowych tkanin instalację będącą zarazem odniesieniem do renesansowej sztuki, jak i osobistym manifestem artystki, zobaczymy w Zachęcie.

- napisał/a: Łukasz Krajnik
W Muzeum Gdańska mieszkańcy oraz mniej lub bardziej regularni bywalcy Trójmiasta mogą na żywo podziwiać obrazy, rysunki i rzeźby Wojciecha Siudmaka – cieszącego się międzynarodową estymą artysty, który zasłynął między innymi projektami okładek do "Diuny" Franka Herberta.

- napisał/a: Damian Halik
Słynny australijski autor przekracza kolejne granice, kontynuując artystyczne poszukiwania. Shaun Gladwell zwykle próbuje w swej sztuce ukazać inne spojrzenie na cielesność, ale na potrzeby trwającej właśnie wystawy Melbourne Now poszedł krok dalej – w kierunku światła, które podobno widzi się podczas śmierci.

- napisał/a: Damian Halik
Jako twórca Ai Weiwei właściwie dokonał już wszystkiego, z kolei jako dysydent doświadczył niemal każdej – poza ostateczną – formy prześladowania przez totalitarne władze. Wciąż jednak drzemią w chińskim artyście pomysły, których uzewnętrznienie jest niezbędne, by choć odrobinę zbliżyć się do najpewniej nieosiągalnego spełnienia.