Coming OuT po raz dwunasty – to najlepsze dyplomy ASP

Dziewięć wydziałów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych każdego roku wypuszcza w świat rzeszę ludzi pochłoniętych twórczą pasją, ale też zdecydowanie bardziej pragmatycznie podchodzących do swej działalności. ASP to nie tylko artyści czy projektanci – to również konserwatorzy, bez których wiele dawnych dzieł odeszłoby w niepamięć. Dla nich też znajdzie się miejsce na liście wyróżnionych w Coming OuT – corocznej wystawie najciekawszych dokonań absolwentów uczelni.

Tegoroczny Coming OuT jest oczywiście inny

Wzornictwo, HID, Katarzyna Chadia Przytuła, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Dyplom "HID" Katarzyny Chadii Przytuły (Wydział Wzornictwa), fot. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Nie ma oczywiście złudzeń, że zarówno forma wystawy, jak i finał procesu powstawania prezentowanych tam realizacji były niestandardowe. Z uwagi na obostrzenia wystawa musiała oczywiście przenieść się do świata wirtualnego. Samo tworzenie także było utrudnione – mówimy tu o pracach dyplomowych, które przecież zawsze stanowią wspólny wysiłek autora i jego promotora, z którym od marca praktycznie nie można było się spotkać.

Dla większości artystów biorących udział w Coming OuT ta wystawa jest pierwszą prezentacją ich twórczości na tak dużą skalę; wyjątkową okazją do pokazania się szerokiej publiczności poprzez prace podsumowujące lata intensywnego wysiłku i nauki.

– prof. Błażej Ostoja Lniski, rektor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych

Nawet pandemia nie ograniczyła jednak dokonań artystycznych, projektowych i konserwatorskich, czego potwierdzeniem jest właśnie Coming OuT. Na początku 2021 to jedno z największych wydarzeń artystycznych w Warszawie, choć wirtualna forma wpływa na prestiż. Jednocześnie sieć pozwala jednak dotrzeć do szerszego grona odbiorców – coś za coś.

Tytuł wydarzenia świetnie oddaje ducha tej imprezy – to nie wyjście z ukrycia, chodzi raczej o ujawnienie światu prawdy. Każdego roku oglądając Coming OuT i efekty pracy studentów oraz ich promotorów, czuję wzruszenie i dumę.

– prof. Błażej Ostoja Lniski

Co zobaczymy podczas wystawy?

Wzornictwo, Obwara, Marlena Norowska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Dyplom "Obwara – urny ceramiczne" Marleny Norowskiej (Wydział Wzornictwa), fot. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Każdy z wydziałów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych reprezentowany jest przez kilku absolwentów. W ramach Coming OuT-u swoje prace dyplomowe (w sumie dwadzieścia dziewięć) prezentuje ponad trzydziestu z nich. Wydział Malarstwa reprezentują Łukasz Malinowski, Anna Rutkowska, Kaja Wielowiejska i Olga Zaremba; Rzeźby: Stanisław Babik, Angelika Koper i Anna Kowalczyk; Grafiki: Joanna Jaworska, Anna Mazgaj, Tomasz Stelmaski, Agnieszka Sztejerwald i Monika Trypuz; Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki: Zdzisław Dębski, Monika Dzik, Justyna Kajda oraz Joanna Pasieka. Reprezentantkami Wydziału Architektury Wnętrz są: Maria Drągowska, Anna Patronowicz & Alicja Skowrońska, Matylda Polak, Agnieszka Śmiarowska; Wzornictwa: Kamila Cembor, Marlena Norowska i Katarzyna Chadia Przytula; Sztuki Mediów: Agata Chodera, Nadia Markiewicz i Agata Przygodzka; Scenografii: Maciej Czuchryta & Marta Wieczorek, Oliwia Waligóra, natomiast Wydział Zarządzania Kulturą Wizualną reprezentuje Weronika Orłowska.

Coming OuT, Prodrom, Anna Rutkowska, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
Jedna z prac ujętych w dyplomie "Prodrom" Anny Rutkowskiej (Wydział Malarstwa) – laureatki tegorocznego Coming OuT-u, fot. Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Laureatką tegorocznego Coming OuT-u, której prace wystawione zostaną w Salonie Akademii, została malarka Anna Rutkowska. Jury wyróżniło także Marlenę Norowską oraz Katarzynę Chadię Przytulę z Wydziału Wzornictwa. Wszystkie prace zaprezentowane podczas tegorocznej edycji wydarzenia możecie natomiast zobaczyć tutaj.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.