News will be here
ART HUB Galeria otworzy swe podwoje już w marcu

Osobom choć trochę zaznajomionym z rodzimym malarstwem współczesnym to połączenie może wydać się dziwne. Pasiewicz i Nowicki prezentują zupełnie inne nurty, można wręcz powiedzieć, że stoją na przeciwległych krańcach sztuki wizualnej. Pierwszy od lat zachwyca nieuchwytnością swych abstrakcyjnych wizji. Łodzianin, o którym nieraz mogliście przeczytać na łamach naszego portalu, nie ogranicza się jedynie do grafiki czy malarstwa. Związany od lat z Gdańskiem Krzysztof Nowicki zdaje się natomiast artystycznym tradycjonalistą. Od głębokiego zakorzenienia swych prac w mitologii i częstego odwoływania się do znanych motywów poprzez czerpanie z tradycji obrazowania, ze szczególnym uwzględnieniem reguł dotyczących proporcji i ładu, a na doborze technik, nieraz odnoszących się wprost do twórczości starych mistrzów kończąc. Te różnice nie poskromiły jednak ich wzajemnej fascynacji, narastającej od 2013 roku, gdy spotkali się w finale Artystycznej Podróży Hestii. Fakt, że to właśnie Nowickiego zaprosił na inaugurację swojej ART HUB Galerii Piotr Pasiewicz, nadaje temu kolejny wymiar.

Na początek "Dialektyka obrazu"

Już samo zestawienie tak różnorodnego doboru form i treści w "Dialektyce obrazu" nie tylko może, ale wręcz musi przyciągać. Prace Pasiewicza same w sobie tworzą niebanalną atmosferę, zmuszając odbiorców do każdorazowego podejmowania własnej interpretacji jego biomorficznych wizji. W zestawieniu z bardziej klasycznymi, a mimo to wciąż niedającymi się sklasyfikować gatunkowo obrazami Nowickiego ekspozycja obiera kurs kolizyjny w poszukiwaniu elementów wspólnych dla zbiorów pozornie nieprzecinających się w żadnym miejscu.

Krzysztof i Piotr reprezentują dwa odrębne światy malarskie. Dwubiegunowość tych światów, dychotomia ich procesów tworzenia, ścieranie się przeciwieństw Logos i Mythos na gruncie medium malarskiego jest motywem przewodnim narracji wystawy. Podejmie ona próbę odnalezienia wspólnego mianownika pomiędzy afektywnym i żywiołowym biomorfizmem Piotra Pasiewicza a entropiczną i analityczną figuracją Krzysztofa Nowickiego. Choć nie jest wykluczone, że dialektyka obrazu okaże się silniejsza.

– Barbara Haręża, krytyk i historyk sztuki, specjalizująca się w tematyce związanej ze sztuką współczesną

Osobną rolę odegra tu sama ART HUB Galeria. Piotr Pasiewicz rozważnie umiejscowił ją z dala od centrum, co jedynie podkreśla jej charakter.

W zgodzie ze swoją zbuntowaną artystycznie duszą, uciekł on od modnych tendencji, by poświęcić się kreacji w zaciszu łódzkiego osiedla Teofilów. W tej kameralnej, ale mimo to imponującej przestrzeni przy Rydzowej 10, którą od teraz regularnie ma dzielić z młodymi artystami, stworzył atmosferę skromnego, oddanego sztuce miejsca, idealnego do prezentowania twórców nietuzinkowych; czasem wręcz radykalnych, a przez to peryferyjnych; choć przecież nie mniej istotnych dla współczesnych sztuk wizualnych.

ART HUB Galeria zainauguruje swoją działalność 7 marca o 18:00 wernisażem wystawy "Dialektyka obrazu". Zgromadzone tam obrazy Piotra Pasiewicza i Krzysztofa Nowickiego będzie można oglądać do 7 kwietnia 2020 roku. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Zaproszenie na wernisaż wystawy "Dialektyka obrazu", fot. Galeria ART HUB
Zaproszenie na wernisaż wystawy "Dialektyka obrazu", fot. Galeria ART HUB
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here