Osobom choć trochę zaznajomionym z rodzimym malarstwem współczesnym to połączenie może wydać się dziwne. Pasiewicz i Nowicki prezentują zupełnie inne nurty, można wręcz powiedzieć, że stoją na przeciwległych krańcach sztuki wizualnej. Pierwszy od lat zachwyca nieuchwytnością swych abstrakcyjnych wizji. Łodzianin, o którym nieraz mogliście przeczytać na łamach naszego portalu, nie ogranicza się jedynie do grafiki czy malarstwa. Związany od lat z Gdańskiem Krzysztof Nowicki zdaje się natomiast artystycznym tradycjonalistą. Od głębokiego zakorzenienia swych prac w mitologii i częstego odwoływania się do znanych motywów poprzez czerpanie z tradycji obrazowania, ze szczególnym uwzględnieniem reguł dotyczących proporcji i ładu, a na doborze technik, nieraz odnoszących się wprost do twórczości starych mistrzów kończąc. Te różnice nie poskromiły jednak ich wzajemnej fascynacji, narastającej od 2013 roku, gdy spotkali się w finale Artystycznej Podróży Hestii. Fakt, że to właśnie Nowickiego zaprosił na inaugurację swojej ART HUB Galerii Piotr Pasiewicz, nadaje temu kolejny wymiar.
Na początek "Dialektyka obrazu"
"Esotero I" (140×100 cm, technika mieszana, 2014), fot. Piotr Pasiewicz "Esotero II" (140×100 cm, technika mieszana, 2014), fot. Piotr Pasiewicz "Esotero II" (140×100 cm, technika mieszana, 2017), fot. Piotr Pasiewicz
Już samo zestawienie tak różnorodnego doboru form i treści w "Dialektyce obrazu" nie tylko może, ale wręcz musi przyciągać. Prace Pasiewicza same w sobie tworzą niebanalną atmosferę, zmuszając odbiorców do każdorazowego podejmowania własnej interpretacji jego biomorficznych wizji. W zestawieniu z bardziej klasycznymi, a mimo to wciąż niedającymi się sklasyfikować gatunkowo obrazami Nowickiego ekspozycja obiera kurs kolizyjny w poszukiwaniu elementów wspólnych dla zbiorów pozornie nieprzecinających się w żadnym miejscu.
Krzysztof i Piotr reprezentują dwa odrębne światy malarskie. Dwubiegunowość tych światów, dychotomia ich procesów tworzenia, ścieranie się przeciwieństw Logos i Mythos na gruncie medium malarskiego jest motywem przewodnim narracji wystawy. Podejmie ona próbę odnalezienia wspólnego mianownika pomiędzy afektywnym i żywiołowym biomorfizmem Piotra Pasiewicza a entropiczną i analityczną figuracją Krzysztofa Nowickiego. Choć nie jest wykluczone, że dialektyka obrazu okaże się silniejsza.
– Barbara Haręża, krytyk i historyk sztuki, specjalizująca się w tematyce związanej ze sztuką współczesną
"Portret Margharity van der Weyden" (65×81 cm, spray na płótnie, 2020), fot. Krzysztof Nowicki "Święty Sebastian opatrywany przez świętą Irenę" (21×30 cm, olej na płótnie, 2019), fot. Krzysztof Nowicki "Alegoria malarstwa" (18×24 cm, olej na płótnie, 2019), fot. Krzysztof Nowicki
Osobną rolę odegra tu sama ART HUB Galeria. Piotr Pasiewicz rozważnie umiejscowił ją z dala od centrum, co jedynie podkreśla jej charakter.
W zgodzie ze swoją zbuntowaną artystycznie duszą, uciekł on od modnych tendencji, by poświęcić się kreacji w zaciszu łódzkiego osiedla Teofilów. W tej kameralnej, ale mimo to imponującej przestrzeni przy Rydzowej 10, którą od teraz regularnie ma dzielić z młodymi artystami, stworzył atmosferę skromnego, oddanego sztuce miejsca, idealnego do prezentowania twórców nietuzinkowych; czasem wręcz radykalnych, a przez to peryferyjnych; choć przecież nie mniej istotnych dla współczesnych sztuk wizualnych.
ART HUB Galeria zainauguruje swoją działalność 7 marca o 18:00 wernisażem wystawy "Dialektyka obrazu". Zgromadzone tam obrazy Piotra Pasiewicza i Krzysztofa Nowickiego będzie można oglądać do 7 kwietnia 2020 roku. Więcej informacji znajdziecie tutaj.
