Galeria ART HUB Rydzowa powraca z wystawą "Ȝ x Ƹ"

Sztuka to coś więcej niż forma wyrazu, czego dowiedziono niejednokrotnie. Kolejną okazją będzie wystawa "Ȝ x Ƹ ekspresja-entropia-egzystencja", którą Piotr Pasiewicz organizuje w swojej galerii ART HUB Rydzowa. Tym razem do współpracy zaprosił on Piotra Kotlickiego – innego łódzkiego artystę, a także wykładowcę tamtejszej Szkoły Filmowej. Mimo że już sama tematyka wystawy sugeruje odsłonięcie przed oglądającymi najdelikatniejszej części duszy, a więc – zdawać by się mogło – wymaga spójnego przekazu, dobór partnera jest kolejnym dowodem na odważne i nonkonformistyczne podejście Pasiewicza do sztuki jako żywego organizmu; jej funkcjonowania ponad podziałami i wyrażania istotnych poglądów oraz spójnych komunikatów mimo porozumiewania się odmiennymi językami.

"Ȝ x Ƹ ekspresja-entropia-egzystencja" w galerii ART HUB Rydzowa

"Wieloformy" (technika mieszana, 100×140 cm, 2020), fot. Piotr Pasiewicz
"Wieloformy" (technika mieszana, 100×140 cm, 2020), fot. Piotr Pasiewicz

Zarówno Piotr Pasiewicz, jak i Piotr Kotlicki nie są anonimowymi postaciami polskiego rynku sztuki. Obaj związani są z Łodzią i tamtejszym środowiskiem plastycznym; obaj są też absolwentami łódzkiego ASP – pierwszy otrzymał dyplom w pracowni u profesora Andrzeja M. Bartczaka, drugi u profesora Ryszarda Hungera. Patrząc na ich prace, można odnieść wrażenie, że reprezentują dwa odmienne światy. Każdy z nich odnosi się do innej konwencji malarskiej; posługuje się inną formą i stylistyką, a więc językiem twórczym. Trudno jednak nie odczytać z ich prac wspólnego przesłania – podobnej wrażliwości, zainteresowania podobną tematyką. To właśnie ekspresja, entropia i egzystencja wybijają się z ram ich obrazów, co tylko podkreśla, jak dojrzałymi i ukształtowanymi artystami są obaj Panowie.

"Grill stories" (oil on canvas, 33×38 cm, 2017), fot. Piotr Kotlicki
"Grill stories" (oil on canvas, 33×38 cm, 2017), fot. Piotr Kotlicki

Ich malarstwo nie jest ładne ani proste w odbiorze. Utrzymane w nonkonformistycznym tonie, wymagające i nietuzinkowe, jest wyrazem sprzeciwu wobec wszelkich form banalnych i miłych oku. Obaj traktują sztukę bardziej w kategorii wyzwolenia wewnętrznych emocji niż powierzchownych doznań estetycznych, a efekt całościowy osiągają dzięki syntezie wysublimowanej formy i treści, która czyni duet Piotrów dawką autentycznego malarstwa, poruszającego swą siłą wyrazu.

Barbara Haręża

Wracamy do życia po pandemii, więc dlaczego nie rzucić się w nurt rozważań egzystencjalnych?

Galeria ART HUB Rydzowa to autorski projekt Piotra Pasiewicza, który rozpoczął działalność w najgorszym możliwym momencie. Wernisaż pierwszej wystawy w tej nowej przestrzeni kulturalnej w Łodzi miał miejsce 7 marca, a więc dosłownie moment przed tym, jak wszystkie instytucje kultury zostały zamknięte ze względu na pandemię. Fakt, że projekt przetrwał, jest więc kolejnym dowodem na siłę i upór, które widoczne są przecież także w twórczości Pasiewicza. Jego przeświadczenie, jakoby wszelka materia uległa nieustannym przemianom, dekonstrukcji i konstrukcji, w ostatnich miesiącach potwierdziło się przecież na wielu płaszczyznach. Egzystencjalne rozważania i entropiczny pesymizm to zresztą istotne elementy jego artystycznej ekspresji – stąd pomysł na nową ekspozycję. Piotr Kotlicki zdaje się natomiast idealnym partnerem do popełnienia takiej wystawy.

"His heart is now on the right side" (oil on canvas, 33×38 cm, 2017), fot. Piotr Kotlicki
"His heart is now on the right side" (oil on canvas, 33×38 cm, 2017), fot. Piotr Kotlicki

Jego malarstwo to osobliwy świat zdeformowanych kształtów i mrocznych wizji. Pozornie niedbałe prace, jak gdyby powstawały poprzez chaotyczne pociągnięcia pędzla, mają w sobie coś niepokojąco dotkliwego dla odbiorcy. Postaci, które widzimy na obrazach Kotlickiego, zajęte są banalnymi czynnościami, ich zarys jest natomiast tak uproszczony, jak gdybyśmy mieli przed oczami jedynie majaki senne. Jest w nich jednak coś niepokojącego, jak gdyby ta forma była ucieleśnieniem rozpadu, entropii.

Sztuka Kotlickiego i Pasiewicza koncentruje się na nieustannym poszukiwaniu istoty rzeczy. Dotrzeć do jądra egzystencji, do fenomenologicznych trzewi, do pierwotnej struktury wszechświata dającej początek wszelkiej formie, bytom i jaźni. Boleśnie je obnażyć, niezależnie czy są zbudowane z nieskończoności atomów, czy też z palimpsestowych nawarstwień materii malarskiej powstałych w dalekich stanach podświadomości. Oto samotna droga do obrazu. Droga – która ma moc oczyszczającą.

– Barbara Haręża

Wernisaż wystawy "Ȝ x Ƹ ekspresja-entropia-egzystencja" rozpocznie się 27 czerwca o godzinie 18:00. Prace Piotrów – Kotlickiego i Pasiewicza – będzie można zobaczyć w Galerii ART HUB Rydzowa (Łódź, ul. Rydzowa 10) do 27 sierpnia. Więcej o działalności i planach na przyszłość tej nowej, łódzkiej przestrzeni kultury dowiecie się tutaj.

Wystawa "Ȝ x Ƹ ekspresja-entropia-egzystencja", fot. Galeria ART HUB Rydzowa
Wystawa "Ȝ x Ƹ ekspresja-entropia-egzystencja", fot. Galeria ART HUB Rydzowa
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.