News will be here
Monica Bellucci w obiektywie Helmuta Newtona (Monte Carlo, 2001), własność: Helmut Newton Foundation

W ostatnich latach hiszpańskie Costa Verde coraz mocniej przyciąga turystów zainteresowanych nie tyle wypoczynkiem w wyjątkowych okolicznościach przyrody, ile upajaniem się sztuką. Zwłaszcza galicyjska A Coruña zaczyna urastać do rangi magnesu na artystycznych obieżyświatów – oczywiście nieprzypadkowo.

Zielone wybrzeże na północy Hiszpanii to jeden z ciekawszych regionów turystycznych tego kraju. Między innymi dlatego, że wyróżnia się on na tle zdecydowanie popularniejszego, a przy tym bardziej stereotypowego turystycznie południa i wschodu. Plaże nad Atlantykiem niekoniecznie zachęcają do nadmiernego leżakowania, zamiast tego kierując nasze myśli ku wspinaczce po Górach Kantabryjskich. Temperatury są tu natomiast nieco niższe niż przeciętny turysta oczekiwałby od tej części świata. Jednocześnie politycznie bywa gorąco (choć ostatnio jest tam raczej spokojnie). Coraz częściej magnesem na turystów są za to organizowane w A Corunii wystawy – tematem najbliższej będzie Helmut Newton.

“Helmut Newton – fakty i fikcja” w A Corunii

Helmut Newton, Elsa Peretti jako króliczek, Halston, Nowy Jork, 1975, Helmut Newton Foundation
Helmut Newton – Elsa Peretti jako króliczek (sesja dla Halstona, Nowy Jork, 1975), własność: Helmut Newton Foundation

Nieprzypadkowo nasze kroki, o ile oczywiście interesuje nas sztuka, powinno prowadzić do tego małego, nadmorskiego miasteczka w północnej Hiszpanii. W ciągu ostatnich dwóch lat gościły tu ważne retrospektywy Petera Lindbergha i Stevena Meisela. Helmut Newton dołączy zatem do ciekawego towarzystwa. Powodem jest natomiast Marta Ortega Pérez. To córka Amancio Ortegi Gaony – współtwórcy Zary i Inditexu, obecnego prezesa niewykonawczego koncernu.

Rodzina potentatów modowych pochodzi właśnie z A Corunii (siedziba Inditexu znajduje się w pobliskim Arteixo) i to tam próbuje korzystać ze swej potęgi, wzbogacając lokalną ofertę turystyczno-kulturalną. Po sukcesie po sukcesie zorganizowanej przez Ortegę Pérez wystawie “Peter Lindbergh: Untold Stories” córka współzałożyciela Zary stworzyła fundację, która kontynuuje tę działalność. Jej celem jest sprowadzanie do A Corunii tak sztuki światowej klasy, ale też wspieranie karier młodych artystów.

“Fact & Fiction” upamiętnia płodną twórczość ikony świata fotografii

Helmut Newton – Shoe, Walter Steiger, Monte Carlo, 1983, Helmut Newton Foundation
Helmut Newton – “Shoe” (sesja dla Waltera Steigera, Monte Carlo, 1983), własność: Helmut Newton Foundation

Urodzony w Berlinie, w 1920 roku, w amerykańsko-żydowskiej rodzinie, Helmut od najmłodszych lat interesował się fotografią. Pierwsze szlify zbierał u boku słynnej Yvy, a więc Elsy Ernestine Neuländer-Simon będącej częścią rozwijającej się w latach trzydziestych XX wieku sceny awangardowej w Niemczech. Wybuch II wojny światowej sprawił jednak, że rodzinach Helmuta opuściła Europę. Po wielu perypetiach trafili oni do... Australii. To właśnie tam, już jako Helmut Netwon, młody fotograf dał się poznać jako wielki fotograficzny talent, co dostrzegli wydawcy australijskiego “Vogue’a”.

Gdy pod koniec lat pięćdziesiątych Helmut Newton powrócił do Europy, kontynuował rozwój w słynnym modowym piśmie. Pracował dla brytyjskiego, a następnie dla międzynarodowych wydań. Tworzył odważne, często wręcz prowokacyjne prace. Bohaterkami swoich fotografii czynił kobiety prezentowane jako silne i pewne siebie. Kadry jego autorstwa były bowiem silnie inspirowane ikonami femme fatales z filmów noir, a nawet elementami S&M i fetyszów, nierzadko nasycone surrealizmem. Właśnie dlatego do dziś jego twórczość inspiruje i wpływa na kolejne pokolenia artystów

Co nas czeka na wystawie?

Monica Bellucci, Monte Carlo, 2001, Helmut Newton Foundation
Monica Bellucci w obiektywie Helmuta Newtona (Monte Carlo, 2001), własność: Helmut Newton Foundation

Nowa wystawa – główna retrospektywa jego twórczości – powstaje we współpracy z Fundacją Helmuta Newtona, a jej kuratorami są Philippe Garner, Matthias Harder i Tim Jefferies. Filmy zapewnią nowy wgląd w proces pracy fotografa, a selekcja zdjęć mody uchwyci to, co organizatorzy nazywają jego „odważnym i bezkompromisowym” stylem (np. kultową serię „Big Nudes”). Na portretach znajdą się także liczne osobistości, m.in. Andy Warhol, David Bowie, Karl Lagerfeld i Naomi Campbell. Kontrapunktem jest mniej znana strona jego twórczości, czyli seria obrazów krajobrazów miast – każdy nawiązujący do jego kariery – od Monte Carlo po Los Angeles.

“Helmut Newton należy do tej niebiańskiej grupy fotografów, których zdjęcia są natychmiast rozpoznawalne jako ich własne. Wielkim rewolucyjnym czynem Newtona była całkowita zmiana sposobu, w jaki kobiety były przedstawiane na łamach kolorowych magazynów. Oto kobiety, które cieszyły się stylem i modą, które cieszyły się siłą i splendorem swoich ciał, kobiety elegancko uwodzicielskie i nietykalne. Jego fotografie nie tylko odpowiadały jego czasom, ale znacznie je wyprzedzały – w spektakularny sposób tworzył scenerię dla fotografów, którzy go śledzili.”

– Marta Ortega Pérez

Wystawę “Helmut Newton – Fakty i fikcja” będzie można oglądać od 18 listopada 2023 do 1 maja 2024 roku.

Helmut Newton – “Bordighera Details” (sesja dla włoskiego “Vogue’a”, Bordighera, 1982), własność: Helmut Newton Foundation
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here