News will be here
Monika Marchewka – "Pomoc" (olej na płótnie, 2022)

Baśniowe, choć na swój sposób niepokojące – prace Moniki Marchewki, które zobaczymy w ramach wystawy "Słodkowodne historie", przedstawiają sceny jedynie pozornie przywodzące na myśl bajkową opowieść, próżno bowiem szukać w nich morału. Zamiast tego widzimy moment chwilę przed kulminacją i pozostawiani jesteśmy z mnożącymi się pytaniami.

Jest w twórczości można już było oglądać podczas wystaw w Londynie czy Nowym Jorku, choć w pewnym sensie Monika Marchewka miała już okazję pokazać się całemu światu. Chrzanowska malarka była bowiem członkiem ekipy (najpierw jako animatorka, a następnie supervisorka) tworzącej jeden z najambitniejszych projektów filmowych naszych czasów – polsko-brytyjską animację „Twój Vincent”. Następnie zaś pracowała przy kolejnej produkcji sopockiego studia BreakThru Films – realizowanych w tej samej technologii „Chłopach”. Dziś jednak Monika Marchewka prezentuje zupełnie inną część swojego dorobku. Jak sama mówi:

Prezentowane na wystawie prace są pewnego rodzaju baśnią. Słodkowodne historie są tymi z rodzaju ostrzegawczych, mających zostawić nas z morałem. Tutaj morału nie ma. Postaci na obrazach są przedstawione w sytuacjach na moment przed kulminacją. Nie wiemy, jakie są ich dalsze losy, czy uda im się pokonać przeszkody. Możemy jedynie domyślać się, co doprowadziło ich do miejsca, które widzimy.

W słodkowodnych historiach jest dużo “patrzenia”. Myślę, że jest to kolejny element związany z baśniami. W większości baśni jest narrator. Ktoś wie więcej, widzi więcej. Ktoś, kto, mimo że zna finał historii, nie ingeruje tylko obserwuje. Czy takimi narratorami mogą być widzowie? Sądzę, że z całą pewnością tak. Z taką różnicą, że mimo iż nie znają początku historii, widzą tylko jej środek, mogą zadecydować, jaki jest jej finał.

Za sprawą “Słodkowodnych historii” Monika Marchewka będzie w ciągu najbliższego miesiąca gościem łódzkiej galerii Art Hub Rydzowa. Wernisaż odbędzie się 6 maja o 18:00, natomiast wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 2 czerwca. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Monika Marchewka – Słodkowodne historie, Art Hub Rydzowa
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here