News will be here
Fot. Wojciech Chrubasik

Niezwykle żywe, wręcz pulsujące odcieniami czerwieni i kształtami prace to kwintesencja sensualnej twórczości Patrycji Mastej. Będące efektem głębokiej kontemplacji, płynące jakby prosto z wnętrza artystki formy stanowią ucieleśnienie pozornie tylko nienamacalnych doznań.

Patrycja Mastej bez wątpienia jest artystką o niezwykle szerokim, trudnym do zdefiniowania profilu. Na co dzień jest adiunktką we wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta, ale też współtworzy z Maleną Skowrońską duet On Dream specjalizujący się w tworzeniu interaktywnych instalacji między innymi dla Muzeum Współczesnego we Wrocławiu. Naukowe zainteresowanie sztuką łączy natomiast z aktywnym jej uprawianiem.

W dorobku wrocławianki znajdziemy zarówno rysunki oraz prace malarskie, jak i instalacje czy pojedyncze obiekty (tworzy je z pluszu), choć wśród twórczych inspiracji wymienia przede wszystkim taniec Butoh. Jak sama wspomina: zapożyczyła z niego technikę świadomego czucia. Dzięki jej zaimplementowaniu Patrycja Mastej jest w stanie przelewać własne doznania fizyczne i emocjonalne na trwałe nośniki – arkusze, płótna czy materiały.

Twórczość Patrycji Mastej nie pozwala się jasno sklasyfikować

Patrycja Mastej, Fale ciepła
Patrycja Mastej – “Fale ciepła”

Mowa bowiem o zbiorze (dosłownie i w przenośni) utkanych form artystycznych reprezentujących różne techniki, a nawet dziedziny – od rysunku aż po sztuki performatywne. Łączy je jednak kontemplacyjny charakter oraz bijące na lewo i prawo, życionośne ciepło. Skupiając się na próbach malarskich wrocławskiej artystki, nie sposób natomiast uciec od biologicznych skojarzeń. W dominujących odcieniach czerwieni kryją się bowiem nie mniej żywe, ruchliwe – choć uchwycone w bezruchu – formy przy bliższych oględzinach przywodzące na myśl organiczne istoty.

Malując, otwieram się na stan przepływu. Czule podążam za doznaniami płynącymi z ciała fizycznego i emocjonalnego, pozwalając sobie na gesty nie podlegające ocenie. W całym procesie korzystam z techniki świadomego czucia, zapożyczonych z bliskiego mi tańca Butoh. Przywołując stan przyjemności, przyjmuję i kontempluje wymykające się zdefiniowaniu zderzenia barw i kształtów.

– Patrycja Mastej o swojej sztuce

Patrycja Mastej, Fale ciepła
Patrycja Mastej – “Fale ciepła”
Koncentrując się na aspekcie cielesnego ugruntowania doświadczenia estetycznego, o którym pisze w swoich badaniach Richard Shusterman, przekształcam je w pełne odniesień do świata biologii malarstwo i serie rysunkowe. Obrazy oraz uszyte z miękkich materiałów, niewielkie obiekty odbijają z powrotem podarowane im ciepło i uwagę, wibrując żywotnością.

– Patrycja Mastej

Wernisaż wystawy “Fale ciepła” odbędzie się 11 lutego o godzinie 18:00 w łódzkiej galerii Art Hub (ul. Rydzowa 10). Ekspozycja dostępna będzie dla odwiedzających do 11 marca po uprzednim umówieniu zwiedzania pod numerem 667 009 204.

Patrycja Mastej – Fale ciepła (plakat), Art Hub Rydzowa
Patrycja Mastej – “Fale ciepła” (plakat), fot. Art Hub Rydzowa
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here