News will be here
Fot. Polish Women Photographers

"Czy naprawdę fotografia jest sztuką i czy zdjęcie jest indywidualną kreacją, na której waży płeć podmiotu fotografującego?" – pyta Agnieszka Morawińska, ówczesna dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, we wstępie do książki "Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku" z 2008 roku. Kolejne pytanie nasuwa się samo...

Tekst przygotowała: Anna Majewska
Czy w związku z powyższym to obyczajowość osadza kobiety w konkretnych obszarach socjokulturowych? Z pewnością jesteśmy świadkami uzupełniania obrazu historii kultury o niezaprzeczalną, a niestety pomijaną obecność kobiet. Rolę, jaką odgrywały, gdy nasze oczy skierowane były głównie na twórczość mężczyzn. Archiwa prywatne i muzealne skrywają obszerne zbiory fotografii autorstwa kobiet, tymczasem pośród najwybitniejszych polskich fotografów wymienia się zwykle jedynie Zofię Rydet, czasem Fortunatę Obrąpalską. A jak jest teraz? Przecież w 2023 roku nikogo nie dziwi kobieta fotografka. Inicjatywy takie jak Polish Women Photographers wciąż są jednak niezbędne, by głośno o ich twórczości i roli przypominać.

Kasia Navarra, Polish Women Photographers
Fot. Kasia Navarra
Na warsztatach fotograficznych, wykładach czy kursach siedemdziesiąt, jak nie dziewięćdziesiąt procent uczestników to kobiety. Natomiast w prasowych publikacjach czy wystawach proporcje są odwrócone.

– Anna Bedyńska we wstępie do albumu “Rok 2022 w obiektywach polskich fotografek” wydanego przez Polish Women Photographers

W ciągu ostatniego dwudziestolecia mieliśmy okazję zobaczyć jedynie dwie obszerne, przekrojowe wystawy poświęcone polskim fotografkom dokumentalnym. W 2008 roku Narodowa Galeria Sztuki Zachęta zaprezentowała “Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku”. Natomiast w 2021 roku wydaniu przez Monikę Szewczyk-Wittek książki “Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek” towarzyszyła z kolei wystawa o tym samym tytule (w warszawskim DSH).

Tymczasem wciąż odkrywamy kolejne zakurzone archiwa fotografek

Małgorzata Wakuluk, Polish Women Photographers
Fot. Małgorzata Wakuluk

W zalewie radości uzupełniamy tym samym historię fotografii. Najważniejsze jest jednak uświadomienie sobie, że przeszłość trwa do dziś. Powinniśmy zatem już teraz zadbać o to, by także przyszłe pokolenia wiedziały więcej o roli kobiet w fotograficznym zapisie naszej rzeczywistości. Właśnie temu służą przedsięwzięcia pokroju Polish Women Photographers. Wspomniany już album jest zresztą jedynie zwieńczeniem ogromu pracy kuratorskiej, której efekty widoczne są nie tylko na papierze.

Wydaniu “Roku 2022 w obiektywach polskich fotografek” towarzyszy wystawa o tym samym tytule, którą do 6 kwietnia można oglądać w warszawskim Terminalu Kultury Gocław. To efekt współpracy Anny Bedyńskiej (pomysłodawczyni projektu) z Małgorzatą Wakuluk (założycielka Polish Women Photographers), ale przede wszystkim z osiemdziesięcioma dziewięcioma fotografkami wyłonionymi w trakcie projektu. PWP daje głos i przestrzeń kobietom, od których bije wysoka wrażliwość i wyjątkowa uważność w opisywaniu codzienności.

Paulina Holtz, Polish Women Photographers
Fot. Paulina Holtz

Wystawa “Rok 2022 w obiektywach polskich fotografek” to siedemdziesiąt siedem prac fotografek o zróżnicowanym dorobku artystycznym. To nazwiska ważne i znaczące w świecie polskiej fotografii, ale też te, które do tego świata dopiero wchodzą. Wspólnie tworzą historię fotografii. Jeśli chcecie być na bieżąco z twórczością polskich fotografek, zachęcam do śledzenia Polish Women Photographers w social mediach: na Facebooku, Instagramie, YouTubie czy Spotify.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here