News will be here
Przemysław Garczyński – "Zmierzch" (fragment)

Jeden z prężnie działających przedstawicieli młodego pokolenia polskich abstrakcjonistów niebawem zawita do Łodzi. "Wypatrywanie" będzie zresztą wystawą wyjątkową, jako że Przemysław Garczyński postanowił zaprezentować prace dotąd nigdzie niepokazywane.

Pochodzący z Lublina, a obecnie związany z Gdańskiem trzydziestopięciolatek (rocznik 1988) to postać, o której w ostatnich latach zapewne słyszał każdy, kto śledzi rodzimy rynek sztuki. Przemysław Garczyński to absolwent grafiki warsztatowej na lubelskim Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz malarstwa na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Obecnie pracuje natomiast na drugiej z wymienionych uczelni jako asystent w pracowni kształcenia podstawowego prowadzonej przez dr hab. Marka Wrzesińskiego oraz pracowni malarstwa ściennego i witrażu prof. Jacka Zdybla.

Jednak z naszej perspektywy Przemysław Garczyński to przede wszystkim artysta poszukujący i nadający sensy w ramach abstrakcji. Jako reprezentant młodego pokolenia twórców eksplorujących ten nurt zajmuje się zarówno malarstwem sztalugowym, jak i ściennym; rysunkiem, a także grafiką. Jego prace mogliśmy dotąd oglądać podczas licznych wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, a także w przestrzeni miejskiej Gdańska, kiedy to eksperymentował z nowymi formami wyrazu. Wielokrotnie doceniano również jego działalność artystyczną. W roku 2018 Przemysław Garczyński był między innymi finalistą 17. Artystycznej Podróży Hestii oraz Gdańskiego Biennale Sztuki. Rok później został natomiast laureatem Grand Prix Ministra Kultury Ogólnopolskiego Przeglądu Malarstwa Młodych “PROMOCJE 2019”.

W Łodzi zobaczymy prace, których dotąd Przemysław Garczyński nie wystawiał

Przemysław Garczyński – Perspektywa+, Artystyczna Podróż Hestii
Przemysław Garczyński – “Perspektywa+”, fot. Artystyczna Podróż Hestii

Mimo że Przemysław Garczyński korzysta z tradycyjnych środków malarskich, trudno nie zauważyć w jego pracach pierwiastka współczesności. Jest to bowiem twórczość wybitnie dwudziestopierwszowieczna – zanurzona zarówno w symbolice (dostrzegalne są tu inspiracje architektoniczne odniesienia do tego, jak ludzie kształtują swoje otoczenie), jak i trendach massmediowych. Z kolei w zbiorze dzieł prezentowanych w łódzkiej Galerii Art Hub pierwszym – i najważniejszym – pretekstem do ich powstania jest kontemplacja rozumiana jako przypatrywanie się i rozważanie.

Transgresywne i intelektualne, a przy tym silnie czerpiące z graficznego wykształcenia artysty prace przykuwają uwagę intensywnością koloru i form. Co jednak ciekawe, Przemysław Garczyński zdaje się tworzyć prace tak, jak gdyby ich miejscem były galerie naszych czasów – zamknięte w smartfonach, nie budynkach. Wykorzystują one wszystkie argumenty, by zostać zauważone. Nikomu nie umkną, zamiast tego skłonią do zatrzymania, a być może i refleksji, nawet podczas beznamiętnego scrollowania mediów społecznościowych.

Nasze środowisko – współczesne nam, jak i to z przedrostkiem »pra-«, którego początek zaczyna naszą genealogię – jest jednym z podstawowych odniesień budujących naszą tożsamość. To my nadajemy sensy temu, co widzimy. Kamienie milczą, drzewa tylko szumią, a beton i cegła bez naszej opieki rozkruszą się.

– Przemysław Garczyński

Podczas wystawy Przemysława Garczyńskiego zobaczymy kilka nowych obrazów. Tym razem będą to układy małych formatów i panoram, które artysta maluje równolegle, ale jeszcze nie miał okazji pokazać ich światu. Wernisaż “Wypatrywania” w galerii Art Hub zaplanowano na sobotę 25 listopada – początek o godzin/ie 18:00. Wystawę będzie można oglądać aż do 8 stycznia 2024 roku przy ulicy Rydzowej 10 na łódzkim Teofilowie.

Przemysław Garczyński – Wypatrywanie, Art Hub Rydzowa
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here