News will be here
Sandra Mickiewicz dokumentuje życie brytyjskiej cyganerii

Czułość, z jaką Sandra Mickiewicz potrafi podejść do prostego, wręcz surowego portretu, nadaje jej pracom moc. Skupiona na ukrytych w mimice emocjach i naturalności Polka nawiązuje w swoich fotografiach do najlepszych dokumentalistów. Jak jednak sama mówi, najmocniej inspiruje ją Alec Soth. Tak jak Amerykanin, młoda Polka łączy zamiłowanie do podróży i fascynację człowiekiem, ukazując zjawiskowe krajobrazy nie rzadziej niż ludzi. Najnowszy, obecnie rozwijany cykl zatytułowała "Proud of the Origin".

Kto zrozumie nomadów lepiej niż emigrantka?

Sandra Mickiewicz jest dopiero na początkowym etapie kariery. Polka nie zapomina o swoich korzeniach, ale warsztat kształciła już w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak wielu bohaterów jej prac, nie miała wpływu na swój los – w 2007 roku wyemigrowała tam z rodziną. Swój pierwszy aparat dostała w wieku 15 lat, później przyszedł czas na edukację: Art & Design National Diploma w Oaklands College oraz studia na londyńskim Middlesex University, które ukończyła w 2018 roku.

Fotografia pozwala mi widzieć, poznawać i rozumieć świat w sposób, którego nie potrafię opisać słowami i przelać na papier za pomocą atramentu. Dlatego używam światła.

– Sandra Mickiewicz

Cykl "Proud of the Origin" to stosunkowo nowy projekt, pokazujący w pełnej krasie humanizm i dokumentalne zacięcie młodej Polki. Jej fotografie ukazują czułość i troskę, chęć poznania człowieka po drugiej stronie obiektywu i pokazania go w jak najlepszym świetle. Już sam fakt, że tego typu społeczności zaufały fotograficzce na tyle, by wyrazić zgodę na fotografowanie w trakcie codziennych, banalnych czynności, pokazuje, że Sandra Mickiewicz ujęła ich swoją szczerością i chęcią pomocy:

Moim celem jest uchwycenie natury i usposobienia ludzi, których spotkałam, oraz dumy, jaką słusznie odczuwają wobec swoich przodków. Chcę, by osoby oglądające moje prace zdawały sobie sprawę, że oni także są cennymi członkami społeczeństwa.

– Sandra Mickiewicz w rozmowie z Torą Baker z Creative Boom

Głośno o polskiej artystce zaczęło się robić pod koniec ubiegłego roku

Wcześniej Sandra Mickiewicz wzięła udział w kilku wystawach. Rozgłos zapewniło jej jednak dopiero zwycięstwo w konkursie Portrait of Britain 2019 organizowanym przez "British Journal of Photography". Pozostaje mieć nadzieję, że fotograficzka wykorzysta swój moment, by pokazać światu to, co sama dostrzegła w brytyjskich nomadach. Wszystkie zdjęcia ilustrujące ten artykuł są własnością Sandry Mickiewicz – więcej prac znajdziecie na jej stronie.

"Kevin, Jaywick, Essex" – zdjęcie, które znalazło się wśród zwycięzców Portrait of Britain 2019, fot. Sandra Mickiewicz
"Kevin, Jaywick, Essex" – zdjęcie wyróżnione w ramach Portrait of Britain 2019, fot. Sandra Mickiewicz
Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.

News will be here