Wirtualne zwiedzanie muzeów lekiem na nudę!

Kultura od wieków ma zbawienny wpływ na ludzkość. Obecnie najważniejszą rolę odgrywa oczywiście tytaniczna praca służb medycznych oraz naukowców, ale każdy z nas musi wspomóc ich wysiłek poświęceniem własnej "wolności" – a z tym bywa różnie. Jeśli więc nie zdrowy rozsądek, to właśnie kultura może sprawić, że naprawdę odechce nam się wychodzenia z domu. Dostawcy treści starają się zresztą ułatwić nam to. Niektóre sieci zwiększają prędkość internetu; część serwisów streamingowych udostępnia treści szerzej, często na preferencyjnych warunkach; internetowe sklepy z grami kuszą promocjami. Do wyścigu o naszą uwagę dołączają także muzea, które proponują... wirtualne zwiedzanie.

Dziesiątki możliwości, setki tysięcy eksponatów

Sala Małego Powstańca w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0)
Sala Małego Powstańca w Muzeum Powstania Warszawskiego, fot. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0)

Cyfryzacja zasobów kultury nie jest niczym nowym. Największe muzea świata dawno już otworzyły ogólnodostępne biblioteki online pełne zdjęć swoich eksponatów. Niektóre eksperymentowały też z możliwością "zwiedzania" poprzez sieć. W ramach potrzeb, przed jakimi stanęła dziś ludzkość, ten proces znacząco jednak przyspieszył. Dziś wirtualne zwiedzanie oferują małe i duże, słynne i mniej znane instytucje kultury z całego świata! Podróże palcem po mapie to w czasie pandemii konieczność – zwiedzanie kursorem po stronie www muzeum wydaje się więc przyjemną alternatywą.

Pomysły są różne, cel jeden: zapewnienie nam rozrywki, na którą nie możemy sobie pozwolić w obecnej sytuacji. Rozumieją to władze Luwru, Galerii Uffizi, British Museum, Metropolitan Museum of Art, Muzeum Guggenheima czy waszyngtońskiej National Gallery of Art. Swoimi eksponatami chętnie dzielą się jednak także te mniej rozpoznawalne jednostki, jak berlińskie Muzeum Pergamońskie; paryskie Musée d’Orsay; południowokoreańskie Narodowe Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Współczesnej czy galerie skupione na konkretnych artystach. Mam na myśli choćby Muzeum Salvadora Dalego w katalońskim Figueres czy Muzeum Muncha w Oslo.

Nie sposób jednak wymienić tu wszystkie instytucje kultury, które dostępne są dziś online. Jeśli więc interesuje was twórczość konkretnego artysty czy zbiory dostępne w poszczególnych placówkach, warto zajrzeć na ich stronę – być może także oferują wirtualne zwiedzanie.

facebook video:

Warto też podkreślić zaangażowanie polskich instytucji kultury w akcję #zostańwdomu. Mowa między innymi o Muzeum Powstania Warszawskiego; Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN czy Centrum Nauki Kopernik. Co ważne, oferują one nie tylko wirtualne zwiedzanie, ale też spory wybór wykładów i lekcji historii, a w przypadku tego ostatniego – także eksperymentów. Więcej obiektów z Polski znajdziecie także na stronie kulturadostepna.pl, gdzie istnieje możliwość zwiedzenia nawet... Elbląga. To na wypadek, gdyby jednak ciągnęło was w świat bardziej niż do świata sztuki.

Damian Halik

Damian Halik

Kulturoholik, level 99. Czas na filmy, książki, komiksy i gry, generowany gdzieś między pracą a codziennymi obowiązkami, zawdzięcza opanowaniu umiejętności zaginania czasoprzestrzeni.