Fondation Louis Vuitton dłużej niż inne muzea wstrzymywało się z powrotem, choć może to wynikać z prywatnego charakteru ich działalności. Sponsorowana przez koncern LVMH fundacja – w przeciwieństwie do wielu innych instytucji kultury – działa, by promować sztukę bez względu na koszty. Prowadzone przez nią muzeum nie musiało więc przedwcześnie otwierać się na turystów. Sytuacja wciąż jest niepewna, ale władze fundacji postanowiły, że nadszedł odpowiedni czas na ponowne otwarcie. Na początek w budynku zaprojektowanym przez Franka Gehry'ego zobaczymy wielką wystawę prac Cindy Sherman, której wernisaż pierwotnie planowano na początek kwietnia.
W nieustających poszukiwaniach prawdy o płciowej tożsamości

Cindy Sherman nie trzeba przedstawiać ani miłośnikom fotografii, ani tym bardziej fanom sztuki współczesnej. Amerykanka uznawana jest za jedną z najważniejszych artystek ubiegłego stulecia. Od zawsze lawirowała gdzieś na granicy fotograficznego (auto)portretu i performance'u, dając upust swym poszukiwaniom o podłożu psychologicznym. Sherman od dekad bada bowiem kwestię tożsamości płciowej i jak nikt inny potrafi zaskakiwać pomysłowym igraniem z płciowymi stereotypami. W Fondation Louis Vuitton mamy natomiast okazję, by zobaczyć naprawdę szeroki przegląd jej bogatego portfolio.

Wystawa zatytułowana po prostu "Cindy Sherman at Fondation Louis Vuitton" obejmuje sto siedemdziesiąt prac, jakie artystka stworzyła w latach 1975-2020. Zobaczymy więc zarówno kadry znane z cykli "Untitled Film Stills", "Rear Screen Projections", "History Portraits", "Disasters" czy "Society Portraits", jak i zdjęcia zupełnie nowe, dotąd niepublikowane. Autorka brała udział nawet w przygotowaniu scenografii wykorzystanej podczas wystawy, a przeglądowy charakter zbioru czyni go swoistą retrospektywą. To jednak nie wszystko!

Choć prace Cindy Sherman zajmą dwa piętra muzeum, Fondation Louis Vuitton wespół z artystką postanowili urozmaicić ekspozycję. Wydarzeniem towarzyszącym będzie więc multidyscyplinarny przegląd "Crossing Views". To zbiór ponad sześćdziesięciu prac malarskich, fotograficznych, rzeźbiarskich, ale też nagrań wideo i instalacji artystycznych. Ich autorzy pochodzą z różnych krajów, środowisk i pokoleń, a ich wspólnym mianownikiem jest zainteresowanie portretem, co doskonale koresponduje z artystycznym dorobkiem Sherman. W tym zacnym gronie znaleźli się między innymi Andy Warhol, Damien Hirst, Wolfgang Tillmans czy Wilhelm Sasnal.

Otwarcie wystawy "Cindy Sherman at Fondation Louis Vuitton" zaplanowano na 23 września. Zarówno prace Amerykanki, jak i zbiory "Crossing Views", będzie można oglądać do 3 stycznia 2021. Informacje o biletach i zasadach reżimu sanitarnego dla zwiedzających znajdziecie tutaj.
