Melpomena na wakacjach

W Gdańsku po raz 25. odbędzie się Festiwal Szekspirowski. Bardzo prestiżowa impreza, podczas której zobaczymy wybrane spektakle z Belgii, Finlandii, Litwy, Japonii, Portugalii i Włoch. Początek 30 lipca. Tymczasem już teraz – we wszystkie weekendy do końca wakacji – w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim można oglądać "Burzę" w reżyserii Szymona Kaczmarka, który przed rokiem zrealizował w Słupsku znakomitego i nagradzanego "Kupca weneckiego".

Balkon, Jean Genet, Jan Klata, Teatr Wybrzeże
"Balkon" Jeana Geneta (reż. Jan Klata), fot. Teatr Wybrzeże

Do 7 sierpnia gra także gdańskie Wybrzeże, zwracam uwagę m.in. na "Balkon" Jeana Geneta w reżyserii Jana Klaty; na "Fausta" w reżyserii młodego, bardzo utalentowanego (i nagradzanego) Radka Stępnia, który zadebiutował w Wybrzeżu znakomitą "Śmiercią komiwojażera", także do obejrzenia w jeden z weekendów. W sierpniu m.in. urocza "Awantura w Chioggi" Carla Goldoniego w reż. Pawła Aignera.

Z kolei do 15 sierpnia gra dla swoich widzów Teatr Miejski w Gdyni. Zwracam uwagę na spektakle o dwojgu wielkich polskich poetach – Agnieszce Osieckiej i Wojciechu Młynarskim. Przedstawienie "Osiecka. Archipelagi" z jej piosenkami, wierszami i fragmentami sztuk dramatycznych wyreżyserował Jacek Bała; a Jarosław Kilian – koncert piosenek Wojciecha Młynarskiego "Jesteśmy na wczasach...". Oba spektakle do zobaczenia na scenie letniej. W sierpniu jeszcze jedna muzyczna propozycja Miejskiego – "Marlena Dietrich. Iluzje" również do obejrzenia na scenie letniej na gdyńskim Orłowie.

Leon Krzycki, Szymon Sędrowski, Dariusz SzymaniaK, Maciej Wizner, Jesteśmy na wczasach..., Jarosław Kilian, Joanna Siercha, Teatr Miejski w Gdyni
Leon Krzycki, Szymon Sędrowski, Dariusz Szymaniak i Maciej Wizner – część obsady "Jesteśmy na wczasach..." (reż. Jarosław Kilian), fot. Joanna Siercha

Inne muzyczne propozycje teatralne (oraz warsztaty języka hebrajskiego) w sopockim Atelier, w którym na początku sierpnia zabrzmią piosenki związanej z nim przez lata poetki. Gala "Pamiętajmy o Osieckiej" – 8 sierpnia. Życzę dobrych nadmorskich wrażeń i oby paragony nie napawały grozą.

Całe wakacje gra Teatr Witkacego w Zakopanem

Metafizyka dwugłowego cielęcia, Andrzej Dziuk, Ado Kasprzak, Teatr Witkacego w Zakopanem
"Metafizyka dwugłowego cielęcia" (reż. Andrzej Dziuk), fot. Ado Kasprzak

Zwracam uwagę na "Rzeźnię" Mrożka, patron teatru objawi się natomiast w "Metafizyce dwugłowego cielęcia". Oba spektakle w reżyserii Andrzeja Dziuka. A ponieważ Stachura staje się powoli znów modny, warto zobaczyć muzyczny spektakl oparty o jego "Fabulę rasę" – "STACHURA – się powie o tym wolniutko, a Ty tylko słuchaj".

W Krakowie również nie można mówić o nudzie, choćby dlatego, że przez całe wakacje gra Bagatela. Do obejrzenia m.in. "Szalone nożyczki", najchętniej chyba grana farsa w Polsce, przy kompletach i – od lat. "Pensjonat Pana Bielańskiego" w reż. Marka Gierszała (teksty piosenek Artura Andrusa) zbierze nas dla czasów C.K. Krakowa; warto zobaczyć również "Rewizora" Gogola w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, przedstawienie jest bowiem nieodparcie zabawne i znakomicie zagrane.

Także przez całe wakacje gra Ludowy – z lżejszych rzeczy polecam "Wszystko o mężczyznach" i "Wszystko o kobietach", a jeszcze w lipcu powraca "Wujaszek Wania" najczęściej wystawianego w tym sezonie autora – Antoniego Czechowa, w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej.

W sierpniu wraca do pracy olsztyński Teatr Jaracza

Piknik pod Wiszącą Skałą, Mira Mańka, Piotr Nykowski, Teatr Współczesny w Szczecinie
"Piknik pod Wiszącą Skałą" (reż. Mira Mańka), fot. Piotr Nykowski

Wszystkie spektakle są prezentowane na letniej scenie na dziedzińcu Teatru. Zwracam uwagę na spektakl Jarosława Kiliana "Coraz Bardziej Zieloną Gęś", oczywiście na podstawie Gałczyńskiego, z muzyką Grzegorz Turnaua. Także w sierpniu zaprasza szczeciński Teatr Współczesny – wśród propozycji "Piknik Pod Wiszącą Skałą" w reżyserii Miry Mańki, "Przyszedł Mężczyzna do Kobiety" ze znakomitymi rolami Arkadiusza Buszko i Joanny Matuszak, czy – muzyczny spektakl także w reżyserii p. Arkadiusza – "Dobry wieczór Fogg". Letnie propozycje stołecznych teatrów znajdziecie natomiast tutaj.

Zważywszy na tak bogate letnie propozycje teatralne wkrótce zwrot sezon ogórkowy będzie istniał tylko w encyklopediach. I bardzo dobrze.