Kwaśne winogrona – czyli winiarski przekręt…

Nie można oszukiwać uczciwego człowieka, mówi stare powiedzenie i nie można sprzedawać fałszywych win miliarderom, którzy są na tyle zdesperowani, aby udowodnić całemu światu, iż stać ich na każde wino.

„Kwaśne winogrona” twórców filmów dokumentalnych Jerry’ego Rothwella i Reubena Atlasa, to fascynujący dokument, opowiadający o historii młodego mężczyzny z Indonezji. Z kieszeniami pełnymi gotówki, charyzmą i nadprzyrodzoną pamięcią do roczników, zdobywał reputację na amerykańskim rynku, jako znawca win.

Mówi się, że Rudy Kurniawan był znawcą win, miał znakomitą pamięć do smaku. Hojny gospodarz, oferujący rzadkie wina ze swojej ogromnej piwnicy, która w 2006 roku, na dwóch aukcjach, zarobiła 35 milionów dolarów.

Źródło: Los Angeles Times

Kariera , bogactwo i wino

Historia przedstawionego w dokumencie Rudego Kurniwana rozpoczyna się wraz z rokiem 2000, kiedy jako dwudziestosześciolatek pojawia się na winnych aukcjach, elektryzując spokojny świat amerykańskich inwestycji w wino, płacąc kolosalne sumy za rzadkie butelki wina. Urodzony w 1976 roku w Indonezji, Rudy Kurniwan (Zhen Wang Huang) uznawany za jednego z największych kolekcjonerów wina, swoim działaniem szybko zyskuje poważanie u kolekcjonerów, oszałamiając ich swoim (jak się okazuje) pozornym bogactwem. Z czasem każdy chce być przyjacielem Rudego. Licytuje on najlepsze roczniki, organizuje degustacje swojej kolekcji w największych restauracjach Los Angeles, rozdaje wina w prezencie, a wszystko to w otoczeniu najbardziej żarliwych koneserów wina z wyższych sfer. Jednak to tylko pozorne działanie!.

Na grzbiecie własnej hossy Rudy Kurniwan zaczyna sprzedawać, na amerykańskich aukcjach, swoje wina, za niebotyczne pieniądze. W 2006 roku dom aukcyjny Acker Merrall & Condit pobija rekordy, sprzedając wina Kurniwana za trzydzieści pięć milionów dolarów. Dwa lata później w restauracji Cru na Manhattanie Acker przeprowadza wyprzedaż, oferującą więcej cennych etykiet z kolekcji Kurniwana.`

Źródło: Vanity Fair

Wielkie odkrycie

Hossa jednak nie trwa wiecznie! Jeden z burgundzkich producentów wina Laurent Ponsot, odkrywa przed jedną z aukcji, iż jego wystawione wina są podróbkami. Wystawione na licytacje wina pochodzą z roczników, których rodzina Ponsot jeszcze nie produkowała. Tego dnia, jak mówi „zabrał pierwszy samolot do Nowego Jorku i tym samym rozpoczął swoją krucjatę”.

W tym momencie rozpoczyna się humorystyczne i trzymające w napięciu śledztwo w sprawie jednego z najbardziej pomysłowych winnych „przekrętów” naszych czasów.

Czy działalność Rudego była wynikiem lat planowania, czy był to desperacki pomysł szybkiego wzbogacenia się, przez rosnące długi i bogaty styl życia? Czy motywowały go same pieniądze, czy tęsknota za dołączeniem do elity branży winiarskiej? Czy działał sam, czy też miał wspólników?

Na te i inne pytania, widzowie dokumentu „Kwaśne winogrona”, będą mieli okazję sami znaleźć odpowiedź!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Moscato D’Asti – rześka i lekka propozycja na lato

Lato zbliża się wielkimi krokami, a co za tym idzie będzie to...
Czytaj wiecej