Koniec głupich automatów. Sztuczna inteligencja w telefonach zadba o jakość wykonywanych zdjęć

ładne zdjęcia telefonem
Podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie firma LG zaprezentuje telefon, który nie wykorzystuje zwykłych algorytmów do dobierania parametrów wykonywania zdjęć. Strojeniem aparatu zajmie się sztuczna inteligencja z prawdziwego zdarzenia.

Prace badawczo-rozwojowe nad sposobem wdrożenia sztucznej inteligencji w telefonach LG trwały ponad rok i rozpoczęły się na wiele miesięcy przed prezentacją technologii ThinQ na targach CES 2018. Firma skoncentrowała się na opracowaniu funkcji interfejsu użytkownika, wykorzystujących AI do rozpoznawania zarówno mowy, jak i obrazu rejestrowanego przez aparat, a tym samym pozwalających na intuicyjne obsługiwanie telefonu.

Efektem tych prac jest Vision AI. A więc funkcja, która sprawia, że aparat telefonu jest łatwiejszy w użyciu, a zarazem wykonuje lepsze zdjęcia. Vision AI analizuje obiekty w polu widzenia aparatu i rekomenduje najlepszy tryb tematyczny spośród dostępnych w telefonie. Aby określić, na jaki obiekt jest ustawiona ostrość aparatu i zaproponować optymalne ustawienia, telefon uwzględnia różnorodne parametry, takie jak kąt widzenia, kolory, odbicia światła, oświetlenie tła, analizując zdjęcia z bazy danych. Gdy skierujemy obiektyw na talerz z makaronem, włączy się tryb tematyczny jedzenie, z cieplejszymi barwami i zwiększoną ostrością, dzięki którym zdjęcie uzyska apetyczny wygląd.

ładne zdjęcia telefonem

Tysiące kategorii, by robić ładne zdjęcia telefonem

Tworząc algorytmy rozpoznawania obrazu, firma LG współpracowała z ekspertami w tej dziedzinie i przeanalizowała ponad 100 milionów zdjęć. Aby zwiększyć dokładność analizy obrazów, a tym samym zapewnić lepsze dostosowanie rekomendowanych trybów tematycznych, utworzono ponad tysiąc różnych kategorii zdjęć. Gdy obiektyw aparatu jest skierowany na jakiś obiekt, funkcja Vision AI może automatycznie zeskanować kod QR, zainicjować wyszukiwanie obrazu lub wyświetlić informacje dotyczące zakupów, w tym sklepów oferujących dany przedmiot za najniższą cenę lub podobnych produktów, które mogą zainteresować użytkownika.

ładne zdjęcia telefonem

Ponadto, nowy tryb fotografowania przy słabym oświetleniu może automatycznie zwiększyć jasność zdjęcia o 100 procent. W odróżnieniu od konwencjonalnych metod pomiaru natężenia światła, funkcja Vision AI mierzy jasność rejestrowanego zdjęcia, dzięki czemu może znacznie dokładniej korygować poziom jasności.

Rewolucja w mobilnej fotografii jeszcze w tym roku

Pierwszym telefonem, który wykorzysta rozwiązania LG w zakresie sztucznej inteligencji, ma być tegoroczny model V30, który ma być zaprezentowany na targach MWC 2018 w Barcelonie. Dalsze szczegóły na temat tego telefonu na razie nie są znane. Jedno jest jednak pewne: jeżeli technika ta działa tak, jak producent sugeruje, to zniknie konieczność ręcznego dostrajania ustawień aparatu, by móc uzyskać jak najlepsze zdjęcia. A umówmy się, mało kto chce za każdym razem stroić jasność, ISO i inne tego typu parametry. To ma działać od razu. I kto wie? Może w końcu zacznie.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Meizu MX6, czyli telefon, który powinien kosztować dwa razy mniej

Najdroższe telefony są drogie z dwóch względów. Po pierwsze, płacimy za najnowsze,...
Czytaj wiecej