L’Altra – Intrygująca dziewczyna z Piemontu

Czy można porównać wino do intrygującej dziewczyny, która w zwiewnej, czerwonej sukni reprezentuje tożsamość i siłę jednego z najbardziej znanych szczepów włoskiego Piemontu?

Oczywiście, że tak! O ile suknia jej przypomina miękkie wzgórza okalające południowo- zachodnią część Alessandrii, a intensywny rubinowy kolor symbolizuje barwę wina oraz złożony i owocowy bukiet z nutami owoców leśnych i śliwki.

Barbera to jeden z najbardziej rozpoznawalnych – poza Nebbiolo – szczepów Piemontu, z którego wytwarza sią około 50 % win w regionie. Wina, powstałe z tego szczepu, charakteryzują się wysoką kwasowością oraz niezbyt dużą zawartością tanin. W smakach i aromatach dominuje wyrazisty owoc z przewagą nut śliwki, wiśni, jeżyny, suszonej truskawki. Są również ziołowe i przyprawowe z aromatami smoły, tytoniu oraz czekolady. Wina ze szczepu Barbera powstają w Piemoncie w trzech apelacjach Barbera d’Alba, Barbera del Monferrato oraz Barbera d’Asti. Wytwarzane są na dwa sposoby: dojrzewające w kadziach nierdzewnych (bez udziału beczki) dając wina świeże, owocowe i lekko pikantne oraz dojrzewające w beczkach co nadaje im harmonii, uwypukla owoc oraz daje nuty czekoladowe i dymne tworząc wino bardziej pełne oraz złożone.

„Mówi się, że Barbera przybiera charakter ludzi, którzy ją uprawiają – skromna, ale jednocześnie silna i krzepka”

L’Altra Barbera d’Asti DOCG 2016 powstała z gron uprawianych na południowo-zachodnich wzgórzach Allesandrii, w granicach apelacji Barbera d’Asti D.O.C.G., gdzie swoje parcele posiada winnica Banfi Piemonte. Należąca do rodziny Mariani od początku osiemdziesiątych lat ubiegłego wieku winiarnia (zwana niegdyś jako Bruzzone), wyspecjalizowała się w produkcji win musujących metodą tradycyjną oraz metodą Charmata. Na niespełna 50 hektarach Banfi Piemonte uprawia Brachetto, Pinot Noir, Chardonnay, Pinot Blanc, Albarossę Sauvignon Blanc, Cortese oraz Barberę.

L’Altra Barbera d’Asti DOCG 2016 to pierwszy rocznik wina wyprodukowany w tej winnicy. Założeniem rodziny Mariani było stworzenie wina lekkiego i niewymagającego, a zarazem intrygującego, które będzie cieszyło swoją świeżością i owocowością. Wino charakteryzuje się intensywnym rubinowym kolorem z delikatnymi fioletowymi refleksami. Aromaty owoców leśnych, wiśni i śliwki finezyjnie unoszą się nad kieliszkiem ukazując świeżość i zarazem lekkość wina. W ustach miękkie, świeże, z dojrzałymi akcentami powideł owocowych, zbalansowaną kwasowością i nienarzucającą się pikantnością na finiszu.

Jeżeli założeniem rodziny Mariani było stworzenie wina owocowego, świeżego jak również intrygującego niczym dziewczyna w zwiewnej, czerwonej sukni – to udało im się to znakomicie!

Doskonale oddali charakter terrior, a z jego owoców uzyskali jakże dobre wino, jakim jest L’Altra Barbera d’Asti.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Dwa młode wina na Świętego Marcina

Dzień 11 listopada to Święto Niepodległości, ale zarazem też dzień, kiedy wspomina...
Czytaj wiecej