Lato w mieście

Nie jest prawdą, że wakacje są sezonem ogórkowym w kulturze. Przeciwnie, dzieje się naprawdę sporo, nawet zatem ci, którzy zdecydują się na urlop w mieście, nie będą mogli narzekać na nudę, nawet jeśli będzie padał deszcz...

Przejrzałem repertuary warszawskich teatrów i zaczynam powoli żałować, że w tym roku zaplanowałem urlop właśnie na lipiec. Bo – można będzie zarówno nadrobić zaległości, ale też obejrzeć kilka premier.

Tradycyjnie Teatr Dramatyczny gra cały lipiec, w letnim przeglądzie do zobaczenia m.in. spektakle z mijającego sezonu (m.in. Ten drugi dom, Coming Out, Wizyta starszej pani), najlepsze spektakle z sezonów poprzednich, można będzie np. nadrobić zaległość i obejrzeć Naszą Klasę Tadeusza Słobodzianka, pojawią się także dwa wydarzenia specjalne. Ewelina Pietrowiak szykuje na 7 lipca premierę Kinky Boots, wystawiany z sukcesami na Broadwayu musical z piosenkami Cyndi Lapuer. Na scenie warszawskiej w rolach głównych Mateusz Weber, Krzysztof Szczepaniak, Kinga Suchan i Anna Szymańczyk. Natomiast szczególną uwagę zwracam na spektakl lubelskiego teatru Provisorium – Punkt Zero. Łaskawe w reżyserii Janusza Opryńskiego na podstawie Jonatana Littela. Poruszający i nagradzany spektakl ze świetnym Łukaszem Lewandowskim w roli Maxa Aue. O człowieczeństwie, jego granicach i o tragiczności ludzkich wyborów.

Ten drugi dom, Teatr Dramatyczny

Powszechny gra w pierwszym tygodniu lipca, ale Ogród Powszechny otwarty jest przez cały miesiąc. Na scenie do obejrzenia Mewa Czechowa w reżyserii Wojciecha Farugi oraz – premierowy spektakl – Upadanie Arpada Schillinga, jednego z największych reżyserów europejskich, mówiąc delikatnie – niezbyt pożądany w swoim kraju, na Węgrzech. Rzecz o powodach radykalizowania się świata o naszym wobec tego faktu lenistwie. W obsadzie m.in. Ewa Skibińska, Wiktor Loga Skarczewski, Klara Bielawka i Julian Świeżewski.

W Nowym na trzy dni powraca głośne Życie Seksualne Dzikich w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego, oparte na dziele Bronisława Malinowskiego. Co to jest tabu? Kim są dzicy? I jak obserwacje antropologiczne sprzed stu lat z końca świata mają się do nas, do tu i teraz?  W spektaklu Marcin Cecko wykorzystał także fragmenty dziennika Bronisława Malinowskiego. Później, w połowie lipca fantastyczny projekt muzyczny Wojtka Blecharza – Body Opera. Ten projekt dedykowany jest publiczności, będą związki między ludzkim ciałem i tym – jak odbieramy dźwięk.

Przez całe wakacje grają Och i Polonia. 10 lipca przez cztery kolejne wieczory na Placu Konstytucji można będzie zobaczyć Weronikę Nockowską i Otara Saralidze w Związku Otwartym, spektaklu wyreżyserowanym przez Krystynę Jandę i Marię Seweryn. Tekst o małżeństwie napisany przez… małżeństwo Daria Fo i Franki Rame. Trochę kpina z „instytucji” małżeństwa, a trochę o stereotypach związanych z naszą męskością i kobiecością. Poza tym – szansa na nadrobienie zaległości, w lipcu do zobaczenia m.in. farsy – Mayday i Mayday2, nowy na scenie Polonii Wojak Szwejk w reż. Andrzeja Domalika ze Zbigniewem Zamachowskim w roli tytułowej, polecam też świetne Konstelacje i nieco staroświeckich, acz uroczych – Chłopców.

Mayday, Och Teatr

W pierwszej połowie lipca gra także 6.piętro, w którym szczególnie polecam Ożenek Czechowa w reżyserii Andrzeja Bubienia z gwiazdorską obsadą m.in. Michałem Żebrowskim, Joanną Żółkowską. Cezarym Pazurą, Cezarym Żakiem czy Anną Dereszowską. Bardzo dobre przedstawienie, dla państwa zmieniających stan cywilny (i nie tylko) – obecność obowiązkowa.

Źródło zdjęć: Och Teatr, Teatr Nowy, Teatr Dramatyczny

More from Rafał Turowski

LIPAWA

Mam od ostatniego majowego weekendu nowe hobby – jest nim Łotwa.
Czytaj wiecej