LC 500 – zobacz kluczowe elementy konstrukcyjne. Bez wizyty w fabryce.

Zajrzeć pod maskę, oczywiste i proste. Ale zobaczyć wszystkie podzespoły - łożyska, elementy układu kierowniczego, napędowego, kluczowe elementy konstrukcyjne to już inna historia. Takie widowisko przygotował Lexus dla odwiedzających targi we Frankfurcie. Zwrot „zajrzeć do środka” nabrał zupełnie nowego znaczenia.

Lexusa LC 500 pokochano już w dniu premiery, posypały się zachwyty świata motoryzacji i nagrody za design. Uwodzicielska sylwetka w połączeniu z zacnymi osiągami, dały w rezultacie auto, które już bije rekordy sprzedaży – w tym w Polsce. Producent postanowił, że nie można niczego przeoczyć i potencjalny klient ma się też zachwycić rzeczami, które ukryte są głęboko pod maską.

Zacznijmy od podstaw, czyli przed nami koło. Usunięto 1/3 powierzchni by pokazać jak wygląda technologia wyścigowa w najlepszym wydaniu i którą nie sposób ignorować. LC ma dostępne 21-calowe koła, co nie jest pionierskie w tym segmencie, ale z pewnością nowatorskie jest wykonanie stopów z jednego elementu. To długotrwały proces obróbki, który zachowuje ścisłą, wzajemnie blokowaną strukturę ziarna, powstałą podczas pierwotnego procesu kucia. Zapewnia on koła o wyższej wytrzymałości i o mniejszym ciężarze niż odlewane ze stopionego metalu. Tego typu koła są niezwykle rzadko dostępne w specyfikacjach podawanych przez producenta, a tym bardziej w standardowym wyposażeniu nawet luksusowego modelu, a tu niespodzianka – w wersjach Sport Pack i Sport+ Pack są właśnie w standardzie.

Moment obrotowy pomiędzy tylnymi kołami w wersji Sport + Pack jest obsługiwany przez Torsen typeB, co dokładnie widać na zdjęciu odsłaniającym sprzęgło planetarne i boczne. W układzie kierowniczym zainstalowano szereg zmian konstrukcyjnych w celu poprawy jego czułości. Komunikację wzbogacono o specjalnie dostrojony, elektryczny system wspomagania, który zawiera zmienne przełożenia redukujące wysiłek przy niskich prędkościach i poprawiający stabilność przy dużych. By zwiększyć sztywność i zmniejszyć drgania na kierownicy, zainstalowano wał o większej średnicy.

Rozrząd jest uruchamiany elektronicznie, te same zawory mogą być sekwencjonowane w celu zmiany sprężenia i rozprężenia silnika by dać dwa różne cykle spalania – Otto, kiedy potrzebna jest moc i Atkinsona by dać niskie zużycie paliwa.

Sercem LC500 jest 5-litrowy silnik V8, który gwarantuje mrowienie na kręgosłupie, uczucie niespodziewanego przyspieszenia i bardzo satysfakcjonujący dźwięk dla uszu. O Ile V8 zapewnia melodię to, skrzynia biegów Direct Shift-10 daje beat. Po raz pierwszy w motoryzacji zainstalowana w samochodzie osobowym, daje o 20% szybsze i lepsze przełożenia od ośmiostopniowej, znajdującej się w RC F i GS F. Nie jest większa – co ciekawe – a przede wszystkim nie jest cięższa, dzięki zastosowaniu aluminium i żywicy.

Źródło: blog.lexus.co.uk 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Co będziemy jeść w 2018 roku według ogłoszonych trendów?

Pączki z niekonwencjonalnymi nadzieniami, fermentacja, alternatywy dla mięs, zapomniane ziarna, jadalne kwiaty,...
Czytaj wiecej