“Le Beaujolais Nouveau est arrivé!” – cały świat pije młode wino

Każdego roku, trzeci czwartek listopada, to niepowtarzalna okazja do spróbowania młodego wina z jesiennych zbiorów. Na całym świecie w tym dniu otwiera się beaujolais nouveau.

Beaujolais Nouveau, czyli Święto Wina, każdego roku przypada na inny dzień listopada, jednakże jest to zawsze trzeci czwartek listopada, w którym do sprzedaży trafia młode wino z regionu Beaujolais, położonego na południowo wschodnim skraju Burgundii. Region ten rozciąga się od Lyonu po Macon, ma długość 55 km i obejmuje swoim obszarem około 23.000 hektarów. W Beaujolais głównym uprawianym szczepem jest Gamay, który jest wspólną cechą wszystkich win z regionu, jednakże wina wywarzane z tego szczepu potrafią różnić się w zależności od warunków uprawy jak również różnorodności gleby.

Tradycja picia młodego wina narodziła się już w średniowieczu, a to za sprawą kultu św. Marcina i świętomarcińskich zwyczajów. W tym okresie w Europie świętowano koniec zbiorów i przy tej okazji pito młode wina. We Francji święto to zostało zapoczątkowane w Lyonie, gdzie młode wino z Beaujolais trafiało w połowie listopada do lokalnych barów. Dzięki zabiegom marketingowym w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, sława młodego wina dotarła do najdalszych zakątków świata, gdzie zaczęto obchodzić Beaujolais Nouveau, zwane inaczej Świętem Winnej Łodygi.

Do produkcji tego młodego wina wykorzystuje się grona Gamay, które muszą być poddane maceracji całych (nie zgniecionych) gron. Umieszczone w stalowych kadziach lub drewnianych zbiornikach pod własnym ciężarem zostają zgniecione i wypływający z nich sok zaczyna fermentować wytwarzając przy tym dwutlenek węgla. Pozostałe grona pozbawione tlenu zaczynają fermentować wewnątrz całych gron. Ponieważ proces ten nie zajmuje wiele czasu, powstałe w ten sposób wino nadaje się do picia bardzo szybko od zbiorów, chociaż jego potencjał starzenia jest bardzo ograniczony.

Beaujolais nouveau charakteryzuje się mocnym owocem (banan, wiśnia, malina, truskawka, porzeczka) oraz nutami kwiatowymi, ziołowymi i pieprznymi. W ustach wytrawne i świeże zazwyczaj z umiarkowaną taniną i żywą kwasowością. Pija się stosunkowo mocno schłodzone – do temperatury 14-16 °C. Można również bez szkody dla jego smaku schłodzić nawet do 12 °C co pomaga je spożyć, szczególnie w latach, gdy wychodzi ono bardziej cierpkie.

Ze względu na delikatny charakter wino to pija się raczej do lekkich przystawek jak młode miękkie sery typu brie lub camembert, szynek, makaronów z sosem pomidorowym, kurczaka lub indyka. Wino to nie będzie natomiast pasowało do potraw z dziczyzny oraz serów o silnych aromatach.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Sofitel Wine Days 2019 w alzackim stylu…

Coroczne Sofitel Wine Days to wydarzenie, w którym sieć hoteli należących do...
Czytaj wiecej