Inter Europol Competition: pierwszy polski zespół w 24h Le Mans.

Inter Europol Competition
Po raz pierwszy polska flaga pojawiła się przy nazwie zespołu startującego w tym wyścigowym klasyku. Załoga Inter Europol Competion wystartowała w 24h Le Mans i, co najważniejsze, ukończyła go.

Polskie nazwiska w Le Mans pojawiały się już wcześniej, wystarczy wspomnieć Kubę Giermaziaka czy Francuza polskiego pochodzenia Frederika Makowieckiego. Jednak to Inter Europol Competition wprowadził nasz kraj do świątyni ścigania na całego. Jest to zespół, przedstawiany w mediach, jak i na liście startowej jako polski. Jednym z trzech kierowców jest również nasz rodak: Jakub Śmiechowski. Inter Europol Competition zadebiutował w sobotę w, moim zdaniem jednym z dwóch najsłynniejszych wyścigów na świecie (drugi to oczywiście GP Monako F1). Choć ukończyli go na 47 miejscu, to i tak należy to uznać za sukces. Słynny Ron Dennis, współwłściciel teamu McLarena zwykł mawiać: „To finish first, first you have to finish” -(By ukończyć na pierwszym miejscu, najpierw musisz w ogóle ukończyć). Do mety w tegorocznym Le Mans nie dojechało 11 załóg. Kierowcy Inter Europol Competition jechali przez długi czas w pierwszej dwudziestce, w pewnym momencie zajmując nawet 16 miejsce w generalce. Niestety problemy techniczne pod koniec wyścigu pogrzebały szanse na dobry wynik. Tak czy inaczej należą się wielkie brawa za dojechanie do mety w tym morderczym dla kierowców i aut wyścigu.

Inter Europol Competition

Inwestycja

Inter Europol Competition nie wziął się w Le Mans znikąd. Zespół od lat startuje w różnych seriach wyścigowych. Przełom rozpoczął się w 2016 roku gdy zespół zakupił bolid wyścigowy kategorii LMP3 Ligier JS P3. Na tym samochodzie Śmiechowski wraz z innymi kierowcami w 2018 roku doszedł do wicemistrzostwa w serii wyścigów długodystansowych European LeMans Series czy do piątego miejsca w VdeV ENDURANCE SERIES. Na przełomie 2018 i 2019 roku Inter Europol Cometition przeniósł się do Azji na tamtejszy Asian Le Mans Series, który to… wygrali awansując tym do 24h Le Mans. Specjalnie w tym celu zakupiono od Ligiera samochód kategorii LMP2 (LMP3 nie startują w 24h Le Mans).

Inter Europol Competition

W rodzinie siła

Inter Europol Competition to „zespół rodzinny”. Ojciec głównego kierowcy Jakuba Śmiechowskiego, Wojciech jest współwaścicielem piekarni Inter Europol, zaopatrujących w pieczywo wiele krajów europejskich. Od lat wspiera karierę syna. Co ciekawe bolidy zespołu malowane są w charakterystyczne żółto-zielone barwy które mają przypominać „skąpane w słońcu mazurskie łąki”. Kolorowego Ligiera zespołu będziemy mogli jeszcze oglądać w tym roku na torach wyścigowych. Polska ekipa, ze względu na start w Le Mans 24 przeniosła się z powrotem do European Le Mans Series. Przed nimi jeszcze cztery wyścigi.

Inter Europol Competition

Zdjęcia: facebook.com/InterEuropolCompetition/

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Dakar 2019 – Przygoński tuż za podium

Polski kierowca ukończył słynny rajd na czwartym miejscu w generalce. Dakar 2019...
Czytaj wiecej