Leading with Light podbije Milan Design Week 2019?

"Leading with Light", fot. Lexus International/Rhizomatiks
"Leading with Light", fot. Lexus International/Rhizomatiks
Mediolański Tydzień Designu 2019 tuż, tuż, tymczasem Lexus uchylił rąbka tajemnicy na temat tego, co zaprezentuje podczas kultowego Salone del Mobile. Jeśli wierzyć zapewnieniom japońskiej marki, dzięki instalacji "Leading with Light", którą przygotowano wraz z firmą projektancką Rhizomatiks, ujrzymy przyszłość – w mniej lub bardziej dosłownym sensie.

To, że Lexus po raz kolejny weźmie udział w Milan Design Week, nikogo raczej nie dziwi. Japończycy są stałymi bywalcami Salone del Mobile – zresztą to właśnie podczas tej imprezy będziemy mieli okazję zobaczyć finalistów Lexus Design Award 2019 i poznać zwycięzcę. To jednak niejedyny powód, dla którego przedstawiciele luksusowej marki wybierają się do Włoch. Jak co rok – już po raz dwunasty – Lexus przygotowuje bowiem własną wystawę w ramach Tygodnia Designu. Motywem przewodnim głównej instalacji ma być światło, dlatego zatytułowano ją “Leading with Light”.

Zapowiedź instalacja "Leading with Light", fot. Lexus International/Rhizomatiks
Zapowiedź instalacja “Leading with Light”, fot. Lexus International/Rhizomatiks

Jeśli śledzicie trendy i macie rozeznanie w designerskich imprezach, wiecie, że każda z przygotowanych dotąd przez Lexusa wystaw jest odzwierciedleniem stylistycznych koncepcji marki. Nie inaczej będzie i tym razem, bo “Leading with Light” zainspirowano technologiami oświetlenia, które Japończycy opracowują dla swoich przyszłych modeli. Jak co rok Lexus zamierza zadziwić gości Milan Design Week, ale to wymaga zaangażowania dodatkowych rąk do pracy. W tym roku padło na japońskie studio Rhizomatiks, słynące z łączenia nowych technologii z artystycznymi kreacjami.

Według zapowiedzi “Leading with Light” ma być czymś na pograniczu instalacji artystycznej i performance’u. Głównym założeniem pokazu jest ukazanie interakcji między ludzką sylwetką a dynamiczną iluminacją złożoną z wielu snopów światła. Czy dzięki temu Lexus Design Event dostarczy gościom mediolańskich targów równie ciekawych doświadczeń, co w przeszłości? Nie powinno być z tym problemu, bo “Leading with Light” nie będzie pierwszym wspólnym projektem Lexusa i Rhizomatiks. Obie firmy miały okazję współpracować już w 2014 roku, przygotowując wystawę w ramach Media Ambition Tokyo. Ponadto, istniejące od 2006 roku studio uczestniczyło w wielu międzynarodowych wydarzeniach, festiwalach, wspomagając między innymi trasę Björk.

Instalacja "Leading with Light", fot. Lexus International/Rhizomatiks
Instalacja “Leading with Light”, fot. Lexus International/Rhizomatiks

Do kwietnia już niedaleko, praca wre. Nie ma jednak wątpliwości, że “Leading with Light” olśni gości Milan Design Week 2019. Lexus International, odpowiadający za organizację wystawy we Włoszech, zapowiedział już konferencję prasową, która otworzy imprezę. Odbędzie się ona w Superstudio Più (Via Tortona, 27 20144, Mediolan) 8 kwietnia w godzinach 10:00-17:30. Zarówno prace sześciorga finalistów siódmej edycji Lexus Design Award 2019, jak i przygotowane z Rhizomatiks “Leading with Light” będzie natomiast można oglądać od 9 do 14 kwietnia.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Przełomowy album Joan E. Biren wydany ponownie!

Aktywistka, dokumentalistka, rewolucjonistka – w latach 70. Joan E. Biren zapisała się w historii...
Czytaj wiecej