„Led Zeppelin by Led Zeppelin” – pozycja obowiązkowa dla fanów!

Led Zeppelin, rys. Katala/DeviantArt
Wyjątkowe okazje wymagają wyjątkowego upamiętnienia. 50. rocznicę powstania Led Zeppelin fani najchętniej uczciliby pierwszym od wielu, wielu lat, wspólnym występem członków zespołu. Ci jednak mają dla swoich wyznawców coś zupełnie innego... album pełen niepublikowanych dotąd materiałów.

Zespół Led Zeppelin to jeden z największych gigantów rocka. Miano to można uznać za sukces tym większy, że kapela grała zaledwie przez dwanaście lat. Po śmierci Johna Bohnama w 1980 roku Robert Plant, Jimmy Page i John Paul Jones postanowili zakończyć działalność, dając od tego czasu zaledwie kilka wyjątkowych występów – po raz ostatni w 2007 roku. Nie przeszkadza im to jednak w świętowaniu pięćdziesięciolecia zespołu, choć raczej nie w taki sposób, jakiego oczekiwaliby fani.

Robert Plant i Jimmy Page podczas jednego z koncertów Led Zeppelin, fot. Laurance Ratner
Robert Plant i Jimmy Page podczas jednego z koncertów Led Zeppelin, fot. Laurance Ratner

Wirtuozi swoich instrumentów. Geniusze muzyki rozrywkowej, a prywatnie niezłe ziółka, dla publiczności lat 70. byli niemal bogami. Nikomu nie przeszkadzały co rusz pojawiające się oskarżenia o plagiaty (nie wiem, czy którakolwiek z gwiazd muzyki doczekała się aż tylu pozwów) i chyba do dziś nikt nie robi z tego problemu. W końcu, kto śmiałby obrażać bogów? Nie brak osób, dla których zobaczenie ich występu na żywo jest marzeniem życia. To jednak może pozostać nigdy niespełnione, gdyż panowie nie kwapią się do powrotu. Przy okazji rocznicowych obchodów mamy jednak okazję zajrzeć na backstage – i to w najlepszych latach kapeli.

Wystarczy, że zgłębimy historie, jakie Plant, Page i Jones przytoczyli w obficie ilustrowanej książce „Led Zeppelin by Led Zeppelin”, która ukaże się już niebawem. Album przybliża bowiem fanom osobiste wyznania muzyków, obrazując wszystko nigdy dotąd niepublikowanymi materiałami z ich prywatnego archiwum. Mało? Dla wielu pewnie tak. Nie łudźcie się jednak, że członkowie zespołu zmienią zdanie co do powrotu na scenę. Lepsza książka w garści niż koncert w marzeniach.

John Paul Jones, Robert Plant i Jimmy Page prezentujący nową książkę
John Paul Jones, Robert Plant i Jimmy Page prezentujący nową książkę

Premierę „Led Zeppelin by Led Zeppelin” zapowiedziano na 2 października 2018. Książka ukaże się nakładem Reel Art Press, mającego na koncie między innymi wydany w zeszłym roku zjawiskowy album „Hunter Barnes: Tickets”. Członkowie zespołu podkreślają, że to pierwsza i jedyna publikacja tego typu, w której tworzeniu oficjalnie uczestniczyli. Liczącą niemal czterysta stron ilustrowaną książkę można już zamówić na stronie londyńskiego wydawnictwa za 49,95£.

"Led Zeppelin by Led Zeppelin" (okładka), fot. Reel Art Press
„Led Zeppelin by Led Zeppelin” (okładka), fot. Reel Art Press

Źródło: Reel Art Press

Autor artykułu
More from Damian Halik

Jakie wrażenia czekają na nas w Deepspot?

Na basen tylko ze sprzętem do nurkowania? Ciekawa inicjatywa firmy Flyspot sprawi,...
Czytaj wiecej