Muzyka z Legend Polskich: nowe klipy

Od premiery Jagi, ostatniej części Legend minęło już nieco czasu, jednak Allegro umiejętnie utrzymuje zainteresowanie swoim projektem: oto nowe teledyski.

Od premiery ostatniej części Legend Polskich minęło już siedem miesięcy. Twórcy skupieni wokół allegro ani nie potwierdzili ani nie zaprzeczyli powstania kolejnych odcinków. Między wierszami w publikowanych materiałach oraz patrząc na niuanse w filmach, można sądzić, że czarcia ekipa wraz ze swoimi wrogami wróci jeszcze do nas. Tymczasem Tomasz Bagiński i spółka nie próżnują. Pojawiają się kolejne części z cyklu „making of” oraz muzyka. A ta jest świetna. Jak już wspominaliśmy, to przeważnie covery starych polskich przebojów zaaranżowane na nowo przez młode pokolenie artystów. Do większości powstają świetnie wideoklipy reżyserowanie również przez Bagińskiego. Właśnie do sieci trafiły kolejne dwa: „Cichosza” Grzegorza Turnaua oraz „Jezu jak się cieszę” Lecha Janerki.

Genialny singiel z drugiej płyty Turnaua „Pod Światło” ukazał się w 1993 roku. Dzięki niemu oraz takim przebojom jak „Między ciszą a ciszą”, „Pamięć” czy „Bracka”, Krakowski artysta znów wprowadził poezję śpiewaną do wielu polskich domów. W wersji allegro, muzykę przerobił Maciej Macuk, a piosenkę doskonale wykonał Krzysztof „Zalef” Zalewski, jeden z dawnych laureatów „Idola”, którego kariera obecnie nabiera szalonego tempa. W teledysku z kolei zobaczymy genialnego Tomasza Drabka jako Borutę i Michalinę Olszańską – Rzepichę, która próbuje pokrzyżować szyki czarciemu bossowi. Plus doskonała scena pościgu.

Najświeższą produkcją jest Jezu jak się cieszę, największy przebój nowofalowego zespołu Klaus Mitffoch założonego przez Lecha Janerkę na początku lat 80. Został wydany w 1983 roku jako jeden z dwóch singli w nagrodę za zwycięstwo w konkursie młodych talentów. Wypuszczony później przez Klausa Mitffocha longplay jest uznawany za jeden z najważniejszych w historii polskiego rocka. Za świetną „Allegrową” aranżację odpowiada w tym wypadku duet: Atanas Valkov (muzyka) oraz Skubas (śpiew). W klipie zobaczymy za to Piotra Machalicę czyli filmowego Rokitę, wyprawiającego imprezę Marysi – dziewczynce, która pojawia się w diablich włościach.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Lewitujący… gramofon

Lewitacja magnetyczna jest coraz częściej wykorzystywanym gadżetem. Tym razem trafiła do gramofonu...
Czytaj wiecej