LEGO Technic mają 40 lat

W połowie lat 70. klocki LEGO miały już wyrobioną pozycję na rynku. Aby ją utrzymać, trzeba było się rozwijać. Dzięki temu powstała seria Technic.

Lego początku lat 70 niewiele różniły się od tych dzisiejszych, podstawowych. Jednak właściciele firmy chcieli czegoś więcej. Aż prosiło się, żeby można było konstruować maszyny, pojazdy, statki latające. Żeby dało się tu pokręcić, tam poruszać, żeby model żył i możliwie wiernie odwzorowywał oryginał. Takie zadanie otrzymali dwaj projektanci: Jan Ryaa i Erik Bach. Musieli spojrzeć na zwykłe klocki w nowy sposób, ożywić je. Dzięki doskonałe współpracy i uzupełnianiu się nawzajem dołożyli masę nowych elementów, które teraz wydają się jakby były od zawsze. Dzięki potrzebie zwiększenia sztywności budowanych modeli, wymyślili belki czy płytki.

Aby można było budować mechanizmy zaprojektowali klocki z otworami, osie, łączniki, przekładnie, koła etc. Gdy jeden z nich wymyślił nowy element, drugi inspirowany tym pomysłem dokładał kolejny. Pracowali tak, aż obaj stwierdzili, że nic więcej już chyba nie da się wymyślić. Pierwsze modele budowali na bazie swoich zainteresowań, pojawił się ciągnik czy samochód, potem powstał śmigłowiec. Jednak pierwszym zestawem z serii Technics było podwozie samochodu sportowego, które można było zabudować dowolnie zwykłymi klockami. Potem podzielono role w zespole, jeden z projektantów pozostał przy tworzeniu nowych elementów, drugi opracowywał nowe zestawy.

Przez cztery dekady powstawały coraz to nowsze i wymyślniejsze konstrukcje, doszła pneumatyka, napędy elektryczne, a nawet sterowanie cyfrowe. Technic są doskonałą zabawką dla starszych dzieci, uczy ich podstaw mechaniki czy pneumatyki. Jest również popularna wśród dorosłych. Ludzie budują na bazie klocków LEGO Technic niesamowite pojazdy, organizują ich wyścigi, konkursy złożoności konstrukcji etc. LEGO dla uczczenia tej rocznicy, utworzyło specjalną zakładkę na swojej stronie gdzie przypomina historię Technic. Wypuszczono również 3 zestawy: motocykl, koparko-ładowarkę i śmigłowiec. Z wszystkich trzech zestawów, na podstawie pobranej ze strony producenta części można zbudować gokarta, nowego, lecz wzorowanego na tym sprzed 40 lat. W każdym z powyższych model i znajduje się również specjalny klocek z grafiką upamiętniającą rocznicę. Gratulujemy Duńczykom i nie możemy się już doczekać 80 rocznicy, bo LEGO są tak ponadczasowe, że śmiem twierdzić, że nasze wnuki dalej będą doskonale wiedziały co oznaczają te cztery literki.

Więcej o historii LEGO znajdziecie na stronie: https://www.lego.com/pl-pl/technic/40-years-anniversary

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Odszedł Andrzej Niemczyk

2 czerwca tego roku był dziwnym dniem dla polskiej siatkówki. Radość z...
Czytaj wiecej