Leica M10-D – cyfrowy aparat dla fanów analogowej fotografii

leica m10-d
Patrząc na dane techniczne, to aparat cyfrowy jakich wiele. Ot, kolejny kompakt z 24-megapikselową matrycą. Usunięto z niego jednak świadomie wiele elementów, w tym wyświetlacz. Leica M10-D to sprzęt, który obsługuje się w podobny sposób, co analogowe aparaty sprzed lat.

Pamiętacie czasy, w których nie mieliście pojęcia jak właściwie wypadło zdjęcie, które właśnie wykonaliście? Dopiero po wywołaniu kliszy filmowej mogliśmy się przekonać, czy nasz zmysł do kadru był czegoś wart i czy odpowiednio dobraliśmy ustawienia samego aparatu. Leica, jeden z najbardziej uznanych producentów sprzętu fotograficznego na świecie chce nas przenieść do tamtych czasów. I już teraz budzi wielkie zainteresowanie wśród entuzjastów.

24-megapikeslowy aparat Leica M10-D nie posiada nawet wbudowanego wyświetlacza. Nie możemy więc na aparacie przejrzeć wykonanych zdjęć ani dostosować metody, z jaką przetwarzane są rejestrowane obrazy. Dopiero po zgraniu zdjęć na telefon za pomocą Wi-Fi i dedykowanej aplikacji możemy podejrzeć wykonane przez nas fotografie i dopiero na takim urządzeniu – lub na komputerze – możemy dokonać ewentualnych korekt, takich jak stopień kompresji czy balans bieli. Innymi słowy Leica M10-D zamieni nasz smartfon w swoistą cyfrową ciemnię.

leica m10-d

Leica M10-D również wizualnie przypomina klasyczny analogowy aparat.

W miejsce w którym zazwyczaj znajduje się wyświetlacz trafiło pokrętło służące do strojenia kompensacji ekspozycji. Oprócz tego w aparacie znajdziemy oczywiście przycisk migawki oraz przycisk do włączania łączności bezprzewodowej – to ostatnie to jedyny element konstrukcji przypominający nam o tym, że to nadal sprzęt cyfrowy. Całość uzupełnia pokrętło do regulowania prędkości migawki i ISO, obiektyw zaś pozwala na regulację apertury i ostrości.

leica m10-d

M10-D to jednak nadal Leica, a to oznacza, że możemy liczyć na doskonałe rezultaty. Aparat jest w stanie w rękach doświadczonego fotografa rejestrować zdjęcia w bardzo wysokiej jakości. A co z tymi mniej doświadczonymi? Na pewno i oni poradzą sobie z jego obsługą, choć prawdopodobnie nie będą tym sprzętem zainteresowani. Leica M10-D to zdecydowanie sprzęt dla entuzjastów, o czym świadczy jego cena: jedyne 8 tys. dol…

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Oto nowoczesny laptop, który zmieścisz w (pojemnej) kieszeni

Nie wszyscy z nas potrzebują wydajnych maszyn do pracy z zaawansowanymi aplikacjami....
Czytaj wiecej