Jak działa Jacquard od Google w smart-kurtkach Levi’s?

Levi's Commuter Trucker Jacket with Jacquard by Google
Levi's Commuter Trucker Jacket with Jacquard by Google
Jacquard znów jest rewolucyjny, choć nie cofnęliśmy się do początków XIX wieku. Tym razem stoją za nim dwie wielkie marki: Google i Levi's. Co sprawiło, że internetowy gigant nawiązał współpracę z firmą odzieżową? Oczywiście nowe smart-perspektywy.

Francuski wynalazca Joseph Marie Jacquard ponad dwieście lat temu dokonał rewolucji, która odmieniła przemysł odzieżowy. Stworzone przez niego urządzenie – nazywane maszyną żakardową – nie tylko było pierwszym programowalnym mechanizmem w dziejach, ale i swą funkcjonalnością nie dawało szans konkurencji. Tak też powstał żakard (Jacquard) – tkanina, która wyróżniała się w pierwszej dekadzie XIX wieku bogatą kolorystyką i wzorzystą fakturą. Nieprzypadkowo właśnie do niego nawiązało Google, które przed dwoma laty zademonstrowało swój własny Jacquard.

Project Jacquard narodził się w Google ATAP (Advanced Technology and Progress), czyli dziale Zaawansowanych Technologii i Postępu. “Josephem Marią Jacquardem XXI wieku” nazwać można Ivana Poupyreva. To właśnie on wpadł na pomysł, by powierzchnie czułe na dotyk produkować na… krosnach. Wszystko dzięki prostej obserwacji.

Choć Jacquard Google’a w dotyku przypomina najzwyklejszy w świecie materiał, jego struktura niczym nie różni się od ekranów dotykowych, jakie stosowane są w smartfonach czy tabletach. 

Poupyrev zauważył, że ekrany dotykowe, podobnie jak tkaniny, składają się z siatki połączeń, splotów. Jeśli więc część włókien zastąpimy przewodzącymi pręcikami, uzyskamy powierzchnię czułą na dotyk. Może (jeszcze!) nie stworzymy w ten sposób pełnoprawnego ekranu dotykowego, który wyświetli obraz, jednak czuła na dotyk strefa pozwoli na zaprogramowanie wielu gestów, przy pomocy których obsłużymy nasze urządzenia mobilne bez wyciągania ich z kieszeni. Jedyny warunek to posiadanie systemu Android 6.0 (lub nowszego).

W Project Jacquard zaangażowała się firma Levi’s, która od ponad 160 lat działa w branży odzieżowej. Dwaj potentaci zwarli więc szyki, by dać nam pierwszą smart-kurtkę na świecie i po dwóch latach w końcu się udało! Nie jest to może poziom zaawansowania, który przypominałby futurystyczne ubranie Marty’ego McFlya z “Powrotu do przyszłości”, jednak inteligentna kurtka z pewnością zapoczątkuje nowy trend. Prędzej czy później ubrania zyskają większą funkcjonalność. Póki co, materiał uzyskany w ramach Project Jacquard sprawia, że inteligentna kurtka Levi’s przypomina zwykłą, jeansową katanę.

Pełna nazwa tego tworu to Levi’s Commuter Trucker Jacket with Jacquard by Google. Nowy produkt na początku października trafił do wybranych salonów w Stanach Zjednoczonych oraz sklepu online levi.com. Zarówno model męski, jak i damski kosztują 350 dolarów. Dużo, jak na pozornie prostą jeansową kurtkę, ale jakże niewiele w kontekście rozwoju inteligentnej odzieży.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus RX zadebiutował w limitowanej edycji F Impression

Najpopularniejszy z SUV-ów Lexusa otrzymał wyjątkową wersję wykończenia, która właśnie trafiła na...
Czytaj wiecej