Levi’s sprzedaje repliki ulubionej kurtki Alberta Einsteina

Levi's Menlo Cossack z 1933 roku - kurtka Alberta Einsteina, fot. Christie's Auction House (2016)
Levi's Menlo Cossack z 1933 roku - kurtka Alberta Einsteina, fot. Christie's Auction House (2016)
O tym, jak ciekawą postacią był Albert Einstein, nie trzeba nikogo przekonywać – wybitny naukowiec miał swój charakterystyczny, zawadiacki styl bycia, którego elementem była także skórzana kurtka Levi's Menlo Cossack. Teraz możecie kupić jej replikę!

Założona przez Leviego Straussa firma zasłynęła przede wszystkim popularyzacją odzieży jeansowej, ale przez dziesięciolecia stopniowo poszerzała asortyment i grono odbiorców. Wśród klientów marki Levi’s znalazł się między innymi Albert Einstein, który tuż przeprowadzce do Stanów Zjednoczonych w 1933 kupił brązową kurtkę skórzaną z serii Menlo Cossack. Bardzo szybko okazało się, że był to dobry wybór, a wybitny naukowiec przez lata nie rozstawał się z ulubionym okryciem – ujęto je nawet na okładce magazynu “TIME” z 1938 roku!

Albert Einstein w swojej ulubionej skórzanej kurtce Levi's Menlo Cossack z 1933 roku
Albert Einstein w swojej ulubionej skórzanej kurtce

Legenda brązowej skóry nie umarła wraz z jej właścicielem (podobno odzienie wciąż pachnie dymem tytoniowym). W lipcu 2016 roku ten wyjątkowy egzemplarz trafił pod młotek w Christie’s Auction House. Za ponad osiemdziesięcioletnią kurtkę zapłacono 110500 funtów (około 150000 dolarów), a nabywcą została… firma Levi’s. Kurta Einsteina nie stała się jednak zwykłą pamiątką, która przyozdobiła firmową gablotkę. Choć spółka inwestuje ostatnio w rozwój ubrań podszytych technologią, nie można przecież lekceważyć nostalgicznych nastrojów, które sprzedają obecnie niemal wszystko. Wraz z ofertą na sezon jesień/zima zaprezentowano więc kolekcję Levi’s Vintage Clothing, która sięga aż 140 lat wstecz, inspirując się kultowymi produktami marki. W tym kurtką Menlo Cossack.

Levi's Menlo Cossack z 1933 roku - oryginalna kurtka Alberta Einsteina, fot. Levi's Vintage Clothing
Levi’s Menlo Cossack z 1933 roku – oryginalna kurtka Alberta Einsteina, fot. Levi’s Vintage Clothing

Przy odtwarzaniu ulubionej kurtki Einsteina zadbano nawet o takie szczegóły jak zapach. Wiadomo, że Geniusz uwielbiał palić fajkę i właśnie dlatego nabywcy nowych Menlo Cossack otrzymają perfumy D.S. & Durga o tej specyficznej woni. By podkreślić wyjątkowość tego modelu, Levi’s zdecydowało się wyprodukować serię limitowaną. Brązowe Menlo Cossack (2018) powstały w liczbie zaledwie 500 sztuk. Ręcznie wykonane repliki trafiły do sprzedaży 22 lutego, a jeśli chcecie nosić się jak Albert Einstein, musicie zainwestować 1200 dolarów (w tym momencie zostały jedynie egzemplarze w rozmiarze S). To jednak dość przystępna cena, biorąc pod uwagę szaleństwo, jakie zapewne w najbliższych dniach rozgorzeje na portalach aukcyjnych.

Levi's Menlo Cossack (2018) - replika kurtki Alberta Einsteina, fot. Levi's Vintage Clothing
Levi’s Menlo Cossack (2018) – replika kurtki Alberta Einsteina, fot. Levi’s Vintage Clothing

Źródło: levi.com (kolekcja Vintage Clothing)

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Nieznana religia spojrzenia” Łukasza Gierlaka w Art Hubie

Łukasz Gierlak nazywa oko mieczem obosiecznym – (nie)widzenie uczynił natomiast motywem przewodnim...
Czytaj wiecej