Lexus CT zostanie zastąpiony w 2021 roku?

Lexus CT 200h, fot. Lexus International
Lexus CT 200h, fot. Lexus International
Prezentując w 2010 roku model CT, Lexus podjął pewne ryzyko – i bez wątpienia się ono opłaciło. Klasa premium w nietypowym, miejskim wydaniu przysporzyła marce sporo fanów, jednak wiele wskazuje na to, że dzieło Takeshiego Tanabe niebawem zostanie zastąpione. Pytanie brzmi: II generacja czy nowy model?

Stwierdzenie, że Lexus CT to przedstawiciel segmentu C, może być mylące. Jak na klasę średnią prezentuje bowiem niepozostawiającą złudzeń jakość, a swym wyglądem dumnie przypomina, że wywodzi się z filozofii L-finesse. Niewielkie gabaryty doskonale sprawdziły się jednak w mieście, więc mimo że hatchback nigdy nie był najistotniejszym modelem w katalogu japońskiej firmy, Lexus nie mógł narzekać na brak zamówień. Zaprezentowany podczas Geneva International Motor Show 2010 model okazał się pomysłowym wypełnieniem niszy na rynku producentów premium. Przestronne i luksusowe wnętrze oraz dynamiczna sylwetka i osiągi, jakie samochód prezentował w wersji F Sport, pozwoliły mu się zapisać w historii marki.

Między innymi z tego powodu mogły dziwić doniesienia, że dla linii CT to już ostatnie lata istnienia. Co prawda plotkuje się o tym od kilku miesięcy, ale o pewne informacje jak na razie bardzo trudno. Lawina domysłów ruszyła jesienią 2018 roku, gdy zapowiedziano, że w Stanach Zjednoczonych Lexus CT zostanie zastąpiony przez crossovera UX. Pytany o sprawę dyrektor Lexus Europe Pascal Ruch stwierdził, że na Starym Kontynencie nie ma takich planów. Z jego enigmatycznej wypowiedzi dla magazynu “AutoCar” wynikało raczej, że model doczeka się drugiej generacji. Niewiele później podobne sugestie pojawiły się w wypowiedziach Ewana Shepherda – dyrektora brytyjskiego oddziału Lexusa. Niedawno dziennikarze wrócili jednak do Rucha, który wciąż bez konkretów, ale jednak potwierdził, że temat istnieje.

Nowy model czy kolejna generacja?

Koncepcyjna grafika przedstawiająca Lexus CT, fot. Lexus International
Koncepcyjna grafika przedstawiająca Lexus CT, fot. Lexus International

Gdy plotki i domysły zmieniają się w oficjalnie potwierdzone informacje, warto zebrać je wszystkie w jednym miejscu. Z zapewnień japońskiej firmy wynika, że Lexus CT w obecnej formie produkowany będzie do 2021 roku. Można więc zakładać, że to właśnie wówczas, a najdalej rok później dojdzie do zmian w portfolio firmy. Hatchback wcale nie jest tu jednak najbardziej oczywistym z rozwiązań. Ze słów Shepherda i Rucha nie wynika, czym będzie enigmatyczny “następca” CT. Oczywiście wprowadzenie po prostu kolejnej generacji modelu zdaje się najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. Czy jednak kompaktowy hatchback to nadal pozycja, którą warto mieć?

Tutaj domysły kierują się w stronę przerastającego oczekiwania sukcesu Lexusa UX. Fakt, że Lexus CT został zastąpiony przez niego w USA, wynika raczej ze specyfiki tamtejszego rynku. W Europie mniejsze samochody są w cenie nawet mim rosnącej popularności crossoverów. Ciekawostką jest, że autorka projektu UX, Chika Kako, po raz pierwszy zabłysnęła w roku 2013 za sprawą… faceliftingu CT. Ostatnio natomiast według jej projektu skonstruowano świetny, robiący wrażenie zwłaszcza swoją zwrotnością crossover, który dla tego segmentu może okazać się kamieniem milowym. Czy jednak będzie w stanie wyprzeć znacznie mniejsze hatchbacki? Tutaj przedstawiciele firmy jasno deklarują, że nie do końca tędy prowadzi ich droga.

Koncepcyjna grafika przedstawiająca Lexus UX, fot. Lexus International
Koncepcyjna grafika przedstawiająca Lexus UX i jego podobieństwo do linii CT, fot. Lexus International

We wspomnianej rozmowie Rucha z magazynem “AutoCar” szef europejskiego Lexusa wyraźnie zapowiedział, że nowe auto będzie mniejsze od UX. To zaś sugeruje, że być może Lexus CT po prostu doczeka się drugiej generacji. Tego już jednak nie udało się potwierdzić, choć wiadomo, że marka nie lubi dublować swoich reprezentantów w poszczególnych segmentach. Nie powinno też dziwić, że nowy samochód będzie wpisywać się w trend elektromobilności, którego Toyota i Lexus są liderami. Wciąż jednak pozostaje pytanie, jak samochód będzie wyglądać, natomiast prawdopodobnie powstanie on na modułowej platformie TNGA koncernu Toyota Motor Company.

Tak w 2016 roku japońska prasa wyobrażała sobie kompaktowego crossovera (dzisiejszy UX), fot. Mag-X
Tak w 2016 roku japońska prasa wyobrażała sobie kompaktowego crossovera (dzisiejszy UX), fot. Mag-X
Autor artykułu
More from Damian Halik

It is Framed – najważniejsze dzieła street artu w Lublinie

It is Framed to wydarzenie, jakiego w naszym kraju jeszcze nie było....
Czytaj wiecej