Lexus Design Award 2018: znamy już wszystkich zwycięzców!

Lexus Design Award 2018 - zdjęcia prezentujące 12 finałowych projektów (www.lexus.eu)
Lexus Design Award 2018 - zdjęcia prezentujące 12 finałowych projektów (www.lexus.eu)
Tegoroczna edycja konkursu organizowanego przez Lexusa od 2013 roku pobiła rekordy popularności. W rywalizacji startowało a z 319 projektów z 68 krajów świata. Finalne wybory jury i publiczności różniły się - sprawdź, kto okazał się najlepszy w oczach ekspertów, a kto według pontencjalnych użytkowników proponowanych rozwiązań, czyli zwykłych ludzi.

Marka Lexus od lat przoduje w kategorii designu, który jest bardzo ważnym elementem jej filozofii. Firma wierzy, że dobre pomysły potrafią zmienić świat na lepsze, dlatego inwestuje w młodych artystów dając im szansę na zaprezentowanie swoich prac szerokiej publiczności. O zorganizowanym przez Lexusa konkursie dla designerów z całego świata  pisaliśmy już tu , a o niesamowitym evencie, który towarzyszył prezentacji szerszej publiczności prac 12 finalistów mogliście przeczytać tutaj.

Podczas mediolańskiego tygodnia designu ogłoszony został, wybrany przez autorytety w dziedzinie designu, zwycięzca Grand Prix Lexus Design Award 2018, a niedawno, za pomocą internetowego plebiscytu, wyłoniono laureata pierwszej w historii tego konkursu Nagrody Publiczności.

Lexus Design Award 2018 Grand Prix:  „Testing Hypotheticals” – Extrapolation Factory (Christopher Woebken & Elliott P. Montgomery)

"Testing Hypotheticals" na wystawie Lexus Design Event 2018 (www.dezeen.com)
“Testing Hypotheticals” na wystawie Lexus Design Event 2018 (www.dezeen.com)

Z powodu mnogości i różnorodności zgłoszeń jury miało w tym roku naprawdę trudny orzech do zgryzienia przy wyborze laureata Grand Prix. Ostatecznie wybór padł na zespół Extrapolation Factory, który tworzą Christopher Woebken (Niemcy) i Elliott P. Montgomery (USA). Założyli oni wspólnie designerskie studio badawcze, którego domeną jest tak zwane „prognozowanie uczestniczące”. Oznacza to, że panowie zajmują się zespołowym tworzeniem prototypów przy użyciu eksperymentalnych metod i badaniem wpływu na scenariusze przyszłości. Badają w ten sposób zależności pomiędzy człowiekiem, technologią i przyrodą w rzeczywistym świecie. Wyniki ich pracy mają za zadanie jak największą interakcję i zaangażowanie odbiorców oraz wyniesienie roli designu ponad postrzeganie w kategoriach samego produktu.

Lexus Design Award 2018 People’s Choice: „Honest Egg” – aesthetid (Paul Yong Rit Fui & Jaihar Jailani Bin Ismail)

"Honest Egg" na wystawie Lexus Design Event 2018 (newsroom.toyota.co.jp)
“Honest Egg” na wystawie Lexus Design Event 2018 (newsroom.toyota.co.jp)

W przypadku Nagrody Publiczności wybór zwycięzcy padł na malezyjski projekt o bardzo praktycznym przeznaczeniu. „Honest Egg” to połączenie prostoty, technologii i nowego designerskiego interfejsu mające na celu identyfikację jajek przydatnych do spożycia. Oznaczane są one inteligentnym pigmentem atramentowym, który zmienia swój kolor pod wpływem czasu. Barwnik znacząco zmieni się również wtedy, gdy skorupka pęknie albo nagle zmieni się temperatura. Konsumenci, dzięki słowom lub obrazom znajdującym się na jajach oraz opakowaniu z otworami na wieku są w stanie ocenić, czy produkt, po który sięgają, jest świeży.

"Honest Egg" - odsłaniające pigment pojemniki na jajka (newsroom.toyota.co.jp)
“Honest Egg” – odsłaniające pigment pojemniki na jajka (newsroom.toyota.co.jp)

Jak widać, obydwie wyróżnione prace stanowią ciekawe spojrzenie na sztukę designu i doskonale wpisują się w ideę „CO-„ (łac. z, lub wspólnie) oznaczającą harmonię ludzi ze środowiskiem i techniką, oraz stanowiącą motyw przewodni tegorocznej edycji Lexus Design Award. Z niecierpliwością czekamy na wybór tematu dla kolejnej edycji konkursu.

Lexus Design Award 2018 - finaliści konkursu z Prezesem Lexus International Yoshihiro Sawą (w środku)
Lexus Design Award 2018 – finaliści konkursu z Prezesem Lexus International Yoshihiro Sawą (w środku)
Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Lexus RC F GT3 na podium Silverstone!

Wyścig wytrzymałościowy serii Blancpain GT na torze Silverstone w Anglii mamy już...
Czytaj wiecej